Հայաստանի ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի եւ Զինված ուժերի ժողովրդավարական վերահսկողության Ժնեւի կենտրոնի միջեւ, այսօր՝  դեկտեմբերի 19-ին, փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրվել, որի նպատակն է ապահովել ՀՀ անվտանգության ոլորտի ժողովրդավարական վերահսկողության արդյունավետությունը: Հուշագիրը ստորագրել են ԱԺ մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը եւ Ժնեւի կենտրոնի ղեկավարի տեղակալ Ֆիլիպ Ֆլյուրին:
Կողմերը կհամագործակցեն հանձնաժողովի գործունեության ոլորտներում օրենսդրական գործընթացի արդյունավետության բարձրացման, զինված ուժերում քաղաքացիական վերահսկողության ընթացակարգերի մշակման եւ ներդրման, ինչպես նաեւ ուժային կառույցների տարբեր հաստատություններ այցերի կազմակերպման, փորձագիտական աշխատանքների իրականացման ուղղությամբ:
Հանձնաժողովին առընթեր կստեղծվի խորհրդատվական խումբ, որը կիրականացնի փորձագիտական գործունեություն՝ հանձնաժողովին տրամադրելով օրենսդրական խորհրդատվություն եւ առաջարկներ, որոնք կվերաբերեն հանձնաժողովի իրավասությանը վերապահված հարցերին, իսկ Ժնեւի կենտրոնը կաջակցի խմբի աշխատանքներին:
ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը համոզմունք է հայտնել, որ հուշագիրը կողմերի միջեւ արդյունավետ համագործակցության ամուր իրավական հիմք կդառնա եւ կապահովի անվտանգության ոլորտի ժողովրդավարական վերահսկողության գործում կողմերի համագործակցության շարունակականությունը:

Между постоянной комиссией Национального Собрания Армении по обороне, национальной безопасности и внутренним делам и Женевским центром демократического контроля над Вооруженными силами 19 декабря подписан Меморандум о взаимопонимании. Его целью является обеспечение эффективного демократического контроля в сфере безопасности Армении. Меморандум подписали глава армянской парламентской комиссии Корюн Наапетян и заместитель Женевского центра Филипп Флюри.
Стороны намерены сотрудничать в сферах юрисдикции комиссии в плане повышения эффективности законодательного процесса, разработки и внедрения процесса гражданского контроля над ВС РА, а также организации посещений различных силовых структур, проведения экспертных работ.
При комиссии будет создана парламентская группа, которая будет проводить экспертную работу, предоставлять комиссии консультации и представлять предложения, касающиеся находящихся под юрисдикцией комиссии вопросов, а Женевский центр будет содействовать работе группы.