Հայաստանի հողմային էլեկտրակայաններին առաջարկել են միանգամայն բավարար սակագին: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը: «Մենք ընդառաջ ենք գնում վերականգնվող էներգետիկային ու համագործակցում ենք դրա զարգացման ուղղությամբ: Ես բազմիցս նշել եմ այդ մասին՝ օրինակ բերելով փոքր հէկ-երի զարգացման օրինակը: Ինչ վերաբերում է  հողմակայաններին, ապա մեր սակագինը լիովին համապատասխանում է միջազգային մակարդակին, իսկ գերշահույթ նրանց տալ չենք ցանկանում»,- հայտարարել է Նազարյանը: Այժմ Հայաստանում հողմակայանների համար մեկնարկային սակագինը կազմում է 35 դրամ առանց ԱԱՀ-ի:
Նշենք, որ Եվրոպայում հողմակայանների էներգիայի արտոնյալ սակագները համադրելի են այդ մեծության հետ: Այժմ Գերմանիայում սակագինը Գերմանիայում կազմում է 5-9 եվրոցենտ 1 կՎտ/ժ դիմաց (28-50 դրամ): Միեւնույն ժամանակ 2013թ.-ի հունիսին հանձնաժողովը համաձայնել է ջերմակայանների համար սակագնին (Հրազդան ջէկի 5-րդ էներգաբլոկ)՝ 33.4 դրամ առանց ԱԱՀ-ի:
Այս պահին Հայաստանում գործում է միայն մեկ հողմակայան 2.64 ՄՎտ հզորությամբ, որը կառուցվել է Իրանի աջակցությամբ: Նրա տարեկան արտադրությունը (2013թ.-ին 3.8 մլն կՎտ/ժ) չի գերազանցում հանրապետության ընդհանուր գեներացման 0.5 տոկոսը:

Ветряным электростанциям в Армении предложили вполне достаточный тариф. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am начальник Комиссии по регулированию общественных услуг Армении Роберт Назарян. «Мы всегда идем навстречу восстанавливаемой энергетике и содействуем ее развитию. Я неоднократно отмечал это, приводя в пример развитие малых ГЭС. Что касается ветряных станций, то наш тариф полностью соответствует международному уровню, а сверхприбыль им мы давать не хотим», - заявил Назарян. Сейчас время отпускной тариф в электросеть для ветряных электростанций в Армении составляет 35 драмов без НДС.
Заметим, льготные закупочные (feed-in) тарифы на ветряную энергию в Европе действительно сопоставимы с этой величиной. Сейчас тариф в Германии на ветряные турбины (на суше) составляет от 5 до 9 евроцентов (в пересчете – от 28 до 50 драмов) за кВт.ч. Но в то же время, в июне 2013 г. комиссия согласилась на тариф для тепловой электростанции (5-го энергоблока Разданской ТЭС, управляемого ЗАО «АрмРосгазпром»), почти одинаковый с ветряным - 33,4 драма без НДС.
В настоящее время в Армении действует лишь одна ветряная электростанция мощностью в 2,64 МВт, построенная при поддержке Ирана. Ее годовая выработка (в 2013 г. – 3,8 млн кВт.ч) не превышает 0,5% общей генерации электроэнергии в республике.