Հայաստանի հողմային էլեկտրակայաններին առաջարկել են միանգամայն բավարար սակագին: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանի հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը: «Մենք ընդառաջ ենք գնում վերականգնվող էներգետիկային ու համագործակցում ենք դրա զարգացման ուղղությամբ: Ես բազմիցս նշել եմ այդ մասին՝ օրինակ բերելով փոքր հէկ-երի զարգացման օրինակը: Ինչ վերաբերում է  հողմակայաններին, ապա մեր սակագինը լիովին համապատասխանում է միջազգային մակարդակին, իսկ գերշահույթ նրանց տալ չենք ցանկանում»,- հայտարարել է Նազարյանը: Այժմ Հայաստանում հողմակայանների համար մեկնարկային սակագինը կազմում է 35 դրամ առանց ԱԱՀ-ի:
Նշենք, որ Եվրոպայում հողմակայանների էներգիայի արտոնյալ սակագները համադրելի են այդ մեծության հետ: Այժմ Գերմանիայում սակագինը Գերմանիայում կազմում է 5-9 եվրոցենտ 1 կՎտ/ժ դիմաց (28-50 դրամ): Միեւնույն ժամանակ 2013թ.-ի հունիսին հանձնաժողովը համաձայնել է ջերմակայանների համար սակագնին (Հրազդան ջէկի 5-րդ էներգաբլոկ)՝ 33.4 դրամ առանց ԱԱՀ-ի:
Այս պահին Հայաստանում գործում է միայն մեկ հողմակայան 2.64 ՄՎտ հզորությամբ, որը կառուցվել է Իրանի աջակցությամբ: Նրա տարեկան արտադրությունը (2013թ.-ին 3.8 մլն կՎտ/ժ) չի գերազանցում հանրապետության ընդհանուր գեներացման 0.5 տոկոսը:

YEREVAN. – A quite sufficient price was offered for wind power stations in Armenia.
Robert Nazaryan, Chairman of the Public Services Regulatory Commission, told the aforesaid to Armenian News-NEWS.am
“We are going forward with renewable energy, and are collaborating toward its development. I have repeatedly pointed this out by bringing the example of the development of the small HPPs [hydro power plants].
“As for the wind power stations, our price fully complies with international standards, but we don’t want to give them a superprofit,” Nazaryan stated.
The current starting price for wind power stations in Armenia is 35 drams (approx $ 0.09), without the value added tax.
At present, solely one wind power station operates in Armenia, and this station was built with assistance by Iran. But the annual production (3.8 million kW/h in 2013) does not exceed 0.5 percent of the total electricity production of Armenia.