Սեպտեմբերի 16–ին արտգործնախարար ԷդվարդՆալբանդյանն ընդունեց Լեհաստանի փոխարտգործնախարար Թոմաշ Օրլովսկուն, ով Երեւան է ժամանել` արտգործնախարարությունների միջեւ խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով։
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց հայ-լեհական հարաբերությունները եւ նշեց, որ այս համատեքստում կարեւոր էին 2011թ. Լեհաստանի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկու պաշտոնական այցը Հայաստան եւ 2013թ. Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական այցը Լեհաստան, որոնք նոր խթան հանդիսացան երկկողմ հարաբերությունների զարգացման եւ ընդլայնման համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` փոխնախարար Օրլովսկին նշեց, որ նոր պաշտոնում նշանակվելուց հետո սա իր առաջին արտերկրյա այցելությունն է, ընդգծեց, որ Լեհաստանը Հայաստանին դիտարկում է որպես կարեւոր գործընկեր եւ ցանկանում է առավել խորացնել եւ ամրապնդել բազմաբովանդակ համագործակցությունը։
Զրույցի ընթացքում կարեւորվեց իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, միջազգային կառույցներում համագործակցության սերտացումը, առեւտրատնտեսական կապերի խորացումը, կրթության եւ մշակույթի ոլորտներում փոխգործակցության խորացումը:
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին Հայաստան - Եվրոպական միություն հարաբերությունների, «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի շրջանակներում իրականացվող համագործակցության վերաբերյալ:
Հյուրի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը:

Польша рассматривает Армению как важного партнера и хочет еще более расширить и углубить сотрудничество. Об этом 16 сентября в ходе встречи с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном заявил заместитель министра иностранных дел Польши Томаш Орловский, прибывший в Ереван с целью участия в консультациях МИД двух стран.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе МИД Армении, Налбандян высоко оценил уровень армяно-польских отношений, отметив, что в этом контексте важны визиты президента Польши в Армению в 2011 году и президента Армении в Польшу в 2013 году, которые стали новым стимулом для развития и расширения двусторонних отношений.
Поблагодарив за прием, Томаш Орловский отметил, что с момента назначения – это его первый визит за рубеж. Собеседники отметили важность расширения договорно-правового поля, сотрудничества в международных организациях, углубления связей в области образования и культуры. Стороны обменялись мнениями вокруг сотрудничества Армения –ЕС в рамках программы «Восточное партнерство».
По просьбе гостя Налбандян представил усилия Армении и Минской группы ОБСЕ по мирному урегулированию карабахского конфликта.