Սեպտեմբերի 16–ին արտգործնախարար ԷդվարդՆալբանդյանն ընդունեց Լեհաստանի փոխարտգործնախարար Թոմաշ Օրլովսկուն, ով Երեւան է ժամանել` արտգործնախարարությունների միջեւ խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով։
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը բարձր գնահատեց հայ-լեհական հարաբերությունները եւ նշեց, որ այս համատեքստում կարեւոր էին 2011թ. Լեհաստանի նախագահ Բրոնիսլավ Կոմորովսկու պաշտոնական այցը Հայաստան եւ 2013թ. Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական այցը Լեհաստան, որոնք նոր խթան հանդիսացան երկկողմ հարաբերությունների զարգացման եւ ընդլայնման համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար` փոխնախարար Օրլովսկին նշեց, որ նոր պաշտոնում նշանակվելուց հետո սա իր առաջին արտերկրյա այցելությունն է, ընդգծեց, որ Լեհաստանը Հայաստանին դիտարկում է որպես կարեւոր գործընկեր եւ ցանկանում է առավել խորացնել եւ ամրապնդել բազմաբովանդակ համագործակցությունը։
Զրույցի ընթացքում կարեւորվեց իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, միջազգային կառույցներում համագործակցության սերտացումը, առեւտրատնտեսական կապերի խորացումը, կրթության եւ մշակույթի ոլորտներում փոխգործակցության խորացումը:
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին Հայաստան - Եվրոպական միություն հարաբերությունների, «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագրի շրջանակներում իրականացվող համագործակցության վերաբերյալ:
Հյուրի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ Հայաստանի եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերը:

YEREVAN. – Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian on Tuesday received Tomasz Orłowski, Deputy Foreign Affairs Minister of Poland, who is in Armenia to hold consultations between the MFAs of the two countries.
Nalbandian praised the Armenian-Polish relations and, in this context, he underscored Polish President Bronisław Komorowski’s visit to Armenia in 2011, and Armenian President Serzh Sargsyan’s visit to Poland in 2013.
Deputy FM Orłowski, for his part, stressed that Poland considers Armenia to be an important partner and wishes to further strengthen bilateral cooperation.
The interlocutors highlighted the need for expanding the legal and contractual framework between the two countries, their closer cooperation within international organizations, deepening trade and economic ties, and expanding collaboration in education and culture.
They also exchanged views on Armenia-European Union (EU) relations, and the ongoing cooperation within the framework of the EU Eastern Partnership program.
At the guest’s request, minister Nalbandian presented the ongoing efforts by Armenia and the OSCE Minsk Group co-chairing countries to achieve a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.