ԱՄՆ-ն եւ նրա դաշնակիցները ֆինանսավորել եւ զենք են մատակարարել Սիրիայի զինյլաներին, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ մեջբերելով ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարությունը:
«ԱՄՆ-ն եւ նրա դաշնակիցները ուղղակիորեն ֆինանսավորել եւ զենք են մատակարարել զինյալներին: Այդ որտեղի՞ց զինյլաներին փող, զենք, ռազմական մասնագետներ: Ինչպ՞ես ստացվեց, որ ԻԼԻՊ-ը վերածվեց հզոր, փաստացիորեն բանակային խմբավորման», - գործակալությունը մեջբերում է նախագահի խոսքերը:
«Ես չեմ դադարում զարմանալ, թե ինչպես են մեր գործընկերները, մեկը մյուսի հետեւից, ինչպես մեզ մոտ են ասում, նույն փոցխի վրա կանգնում, այսինքն միեւնույն սխալներն են գործում: Ժամանակին նրանք հովանավորել են իսլամական ծայրահեղ շարժումներին՝ Խորհրդային Միության դեմ պայքարելու համար, որոնք կոփվել են Աֆղանստանում: Դրանցից աճեցին Թալիբանն եւ Ալ-Քաիդան», - ասել է Պուտինը:

США и их союзники финансировали и снабжали оружием боевиков в Сирии, сообщают РИА Новости, цитируя президента России Владимира Путина, заявившего об этом на конференции Международного дискуссионного клуба «Валдай».
«В Сирии, как в былые времена, США и их союзники впрямую начали финансировать и снабжать оружием боевиков. Потворствовать пополнению их рядов наемниками из разных стран. Откуда у боевиков деньги, оружие, военные специалисты? Как получилось, что ИГИЛ превратилась в мощную, фактически армейскую группировку», - приводит агентство слова президента.
«Я не устаю удивляться тому, как наши партнеры раз за разом, как у нас в России говорят, наступают на одни и те же грабли, то есть совершают одни и те же ошибки. В свое время они спонсировали исламские экстремистские движения для борьбы с Советским Союзом, которые прошли закалку в Афганистане. Из них выросли Талибан и Аль-Каида», - сказал президент Путин.