Հայաստանում կան որակյալ կադրեր եւ քաղաքական կայունություն: Երեւանի «Մերիդիան» կենտրոնում Հայ ոսկերիչների միջազգային միության (AJA) կազմակերպած Yerevan Show 2014 ոսկերչական ցուցահանդեսի ժամանակ NEWS.am-ի թղթակցին ասաց Ոսկերիչների համաշխարհային կոնֆեդերացիայի (CIBJO) նախագահ Գաետանո Կավալյերին:
Նա նշեց, որ 2014 թվականի սկզբին ոսկերչական բնագավառի համար Երեւանում ստեղծված ազատ գոտին լավ հնարավորություն կդառնա միջազգային զարգացման համար: Ընդ որում, Կավալյերիի խոսքով, ռուսական շուկայի գործոնը, չնայած իր կարեւորությանը, ամեն դեպքում հիմնականը չէ:
«Հայաստանը շատ կարեւոր տարածաշրջանում է գտնվում: Մի կողմից՝ այն մոտ է արաբական աշխարհին, մյուս կողմից՝ Թուրքիային, եւ երրորդ՝ Ռուսաստանի եւ նախկին Խորհրդային միության այլ երկրներին: Այսինքն՝ մոտ է ե՛ւ Արեւմուտքին, ե՛ւ Արեւելքին: Եվ Հայաստանը կարող է օգտվել դրանից, հատկապես հաշվի առնելով, որ մեծ ճանապարհ է անցել ոսկերչական իրերի արտադրության եւ ադամանդի ու թանկարժեք այլ քարերի մշակման գործում»,- հայտարարեց Կավալյերին:
Նա նաեւ հավելեց, որ բազմաթիվ այլ բաներ կան, որոնք գրավում են ներդրողներին: «Դա կայուն քաղաքական համակարգն է, կյանքի լավ պայմաններն ու որակը»,- հայտարարեց նա: Այդ պատճառով, ըստ Կավալյերիի, աշխատանքի պայմաններն այստեղ բավական հանգիստ են ընկերության համար, որը կցանկանա որակյալ արտադրանք տալ:
«Այստեղ կան բոլոր պայմանները ե՛ւ ենթակառուցվածքների ու կադրերի առումով, ե՛ւ քաղաքական ու հարկային տեսանկյունից: Այս ամենի համադրումը լավ պայմաններ է ստեղծում բիզնեսի համար»,- ամփոփեց միջազգային փորձագետը:

YEREVAN. – There are qualified personnel and political stability in Armenia.
World Jewellery Confederation (CIBJO) President Gaetano Cavalieri told the abovementioned to Armenian News-NEWS.am, at the Yerevan Show 2014 international jewelry exhibition being held in the Armenian capital city.
He noted that the free economic zone, which has been established in Yerevan for the jewelry sector, will be a good opportunity for international development. In addition, as per the Italian professional, the Russian market is not the main factor for Armenia.
“Armenia is located in a very important region; it is close to the West and the East. And Armenia can benefit from it, especially taking into account that it has gone a long way in jewelry production and in diamond and other precious stone processing,” Cavalieri stated.
He added that there are many other things that attract investors.
“It is a stable political system, good conditions and quality of life.
“Here [, in Armenia,] there are all conditions, both in terms of infrastructure and recruits, and from the political and tax perspective.
“The combination of all this creates good conditions for business,” the international expert concluded.