Արքայազն Չարլզը Լոնդոնում այցելել է Սբ. Եղիշե հայկական եկեղեցի, որտեղ իր վիշտն է արտահայտել Մերձավոր Արեւելքում քրիստոնյաների ողբերգական ճակատագրի առիթով, գրում է բրիտանական «The Daily Mail»-ը:
Եկեղեցում արքայազն Չարլզը զրուցել է Մեծ Բրիտանիայում Հայկական եկեղեցու հովվի՝ եպիսկոպոս Վահան Հովհաննիսյանի եւ Հայաստանի դեսպան Արմեն Սարգսյանի հետ:
Նշելով, որ Մերձավոր Արեւելքում քրիստոնյաները «հոգեմաշ ողբերգություն են ապրում»՝ արքայազն Չարլզն հայտարարել է, որ այժմ քրիստոնեությունը «տառացիորեն անհեթեթ ու բարբարոսական հարձակումների է ենթարկվում»:  «Իսկապես ցավալի է լսել քրիստոնյաների եւ նրանց եկեղեցիների վրա հարձակումների մասին, ինչպես ավելի վաղ այս տարի Դեր-Զորում հայկական եկեղեցու անիմաստ ու վայրագ ավերումն էր»,- ասել է արքայազն Չարլզը:
Ծառայության ժամանակ իրաքյան արքեպիսկոպոս Ավագ Ասատրյանը արծարծել է տարածաշրջանում հայ քրիստոնյաների խնդիրների մասին: «Հարձակումների հետեւնքով Իրաքի քրիստոնյաները լքում են իրենց նախնիների երկիրը: 1980թ. Իրաքում մոտ 1,5 մլն քրիստոնյա էր բնակվում, իսկ այսօր ԻԼԻՊ-ի հարձակումների հետեւանքով այդ թիվը հասել է 400 հազարի: Եթե մոտ ժամանակներս քաղաքական քայլեր չձեռնարկվեն, ապա Մերձավոր Արեւելքում արեւելյան քրիստոնյաների ներկայությունը կդադարեցվի հենց իրենց օրորոցում», - ասել է  նա:

Prince Charles visited an Armenian church in London where he spoke of his heartbreak at the 'soul destroying tragedy' facing Christians in the Middle East, the Daily Mail reported.
Prince Charles talked to the representatives of the local Armenian community, Bishop Vaham Hovhannosyan as well as Armenia’s Ambassador Armen Sargsyan at the St Yeghiche Armenian Church in South Kensington, London today.
In his speech, Prince Charles said Christianity is being 'quite literally, grotesquely and barbarously assaulted', in particular in Syria. He emphasized that the Armenian Christians live in peace with their neighbors.
“'It is heartbreaking to learn of the attacks on Christians and on Churches where they gather, such as the Church in Deir el Zour (Syria) earlier this year”, he said.
During the service, Avak Asadourian, the Archbishop of Iraq, spoke of the problems facing Armenian Christians in the region from his own experiences.
'Due to assaults Iraqi Christians are leaving the country of their forefathers. In 1980 there were 1.5 million, this is now down to 400,000 due to the encroachment of Isis,' the Daily Mail quotes Archbishop.