Արքայազն Չարլզը Լոնդոնում այցելել է Սբ. Եղիշե հայկական եկեղեցի, որտեղ իր վիշտն է արտահայտել Մերձավոր Արեւելքում քրիստոնյաների ողբերգական ճակատագրի առիթով, գրում է բրիտանական «The Daily Mail»-ը:
Եկեղեցում արքայազն Չարլզը զրուցել է Մեծ Բրիտանիայում Հայկական եկեղեցու հովվի՝ եպիսկոպոս Վահան Հովհաննիսյանի եւ Հայաստանի դեսպան Արմեն Սարգսյանի հետ:
Նշելով, որ Մերձավոր Արեւելքում քրիստոնյաները «հոգեմաշ ողբերգություն են ապրում»՝ արքայազն Չարլզն հայտարարել է, որ այժմ քրիստոնեությունը «տառացիորեն անհեթեթ ու բարբարոսական հարձակումների է ենթարկվում»:  «Իսկապես ցավալի է լսել քրիստոնյաների եւ նրանց եկեղեցիների վրա հարձակումների մասին, ինչպես ավելի վաղ այս տարի Դեր-Զորում հայկական եկեղեցու անիմաստ ու վայրագ ավերումն էր»,- ասել է արքայազն Չարլզը:
Ծառայության ժամանակ իրաքյան արքեպիսկոպոս Ավագ Ասատրյանը արծարծել է տարածաշրջանում հայ քրիստոնյաների խնդիրների մասին: «Հարձակումների հետեւնքով Իրաքի քրիստոնյաները լքում են իրենց նախնիների երկիրը: 1980թ. Իրաքում մոտ 1,5 մլն քրիստոնյա էր բնակվում, իսկ այսօր ԻԼԻՊ-ի հարձակումների հետեւանքով այդ թիվը հասել է 400 հազարի: Եթե մոտ ժամանակներս քաղաքական քայլեր չձեռնարկվեն, ապա Մերձավոր Արեւելքում արեւելյան քրիստոնյաների ներկայությունը կդադարեցվի հենց իրենց օրորոցում», - ասել է  նա:

Принц Уэльский Чарльз посетил армянскую церковь Святого Егише в Лондоне, где выразил свою скорбь в связи с трагической судьбой христиан на Ближнем Востоке. Об этом пишет британская газета «The Daily Mail».
В церкви, где собрались представители армянской общины, принц Чарльз побеседовал с предстоятелем Армянской церкви в Великобритании, епископом Вааном Ованесяном и послом Армении Арменом Саркисяном.
Отметив, что христиане на Ближнем Востоке переживают «губящую душу трагедию», принц Чарльз сказал, что христианство в настоящее время подвергается «в буквальном смысле абсурдному и варварскому нападению», в частности в Сирии. Он добавил, что армянские христиане давно живут в мире со своими соседями. «Разрывается сердце, когда узнаешь о нападениях на христиан и на церкви, где они собираются, например, на церковь в Дейр-эз-Зоре», – заявил он.
Во время службы иракский архиепископ Авак Асатурян упомянул о проблемах армянских христиан в регионе. «В связи с нападениями иракские христиане покидают страну своих предков. В 1980 году их было 1,5 млн., а теперь их число упало до 400 тыс. из-за вторжения ИГИЛ. Если в ближайшее время не будут приняты политические меры, то на Ближнем Востоке присутствие восточных христиан прекратится в их же колыбели», – сказал он.