Չեմ պատրաստվում մտածել գաստարբայտերների մասին, ես մտածում են այն մարդկանց մասին, ովքեր ապրում են Հայաստանում. մեր առջեւ անվտանգության խնդիր կա: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության նախկին ղեկավար Շահեն Պետրոսյանը՝ անդրադառնալով հարցին, արդյո՞ք հիմնականում ռուսական ուղղությամբ ուղեւորահոսքի համար ավիատոմսերի գների զգալի նվազեցումն ավելի առաջնահերթ չէ, քան Հայաստանում ազգային ավիափոխադրողի առկայության եւ շուկայում ռուսական ընկերությունների էքսպանսիայի հարցերը:
Պետրոսյանի խոսքով, անբարեխիղճ մրցակցության շնորհիվ ռուսական ավիաընկերությունները դուրս մղեցին «Էյր Արմենիա»-ին: «Էյր Արմենիա»-ն բյուջե չունի: Տոմսերն էժանացան այն ուղղություններով, որոնցով չվերթներ էր իրականացնում նաեւ «Էյր Արմենիա»-ն: Երբ ընկերությունը դադարեցրեց չվերթները, այդ ուղղություններով վերականգնվեցին հին գները: Տոմսերը չէժանացան, դա խաբեություն է, ժամանակավոր երեւույթ, որի նպատակը մեր ավիափոխադրողին շուկայից դուրս մղելն էր»,- ընդգծեց Շահեն Պետրոսյանը:
Հիշեցնենք, որ «Հայկական ավիաուղիներ» պետական ընկերությունը սնանկացել է, իսկ վերջերս նույն ճակատագրին արժանացավ եւ մասնավոր «Արմավիա»-ն, ինչի արդյունքում Հայաստանը կորցրեց սեփական քաղաքացիական ավիացիան: «Էյր Արմենիա»-ն դադարեցրեց չվերթներ իրականացնել այս տարվա սեպտեմբերից: 2013 թվականի հոկտեմբերի 23-ին Հայաստանի կառավարությունը հայտարարեց բաց երկնքի քաղաքականության անցնելու գործընթացի մեկնարկի մասին, որը լուրջ փոփոխություններ է ենթադրում ավիափոխադրումների ոլորտում: Արդյունքում հիմնական ուղղություններով ավիատոմսերը զգալիորեն էժանացան:

Не собираюсь думать о гастарбайтерах, я думаю о людях, которые живут в Армении: перед нами стоит проблема безопасности. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил бывший начальник Главного управления гражданской авиации Шаген Петросян, коснувшись вопроса о том, не является ли имевшее место значительное понижение цен  на авиабилеты на основном для пассажиропотока российском направлении более приоритетным и первостепенным, чем обсуждение вопроса о наличии у Армении национального авиаперевозчика и экспансии российских компаний на рынке.
Благодаря недобросовестной конкуренции, по словам Петросяна, российские авиакомпании вытеснили «Эйр Армения». «У компании «Эйр Армения» нет бюджета. Билеты подешевели на те направления, по которым летала и «Эйр Армения». Когда компания прекратила полеты, для этих направлений вновь были восстановлены старые цены. Билеты не подешевели, это обман, это временное явление, цель которого – вытеснить с рынка нашего авиаперевозчика», - подчеркнул Шаген Петросян.
Напомним, что государственная компания «Армянские авиалинии» обанкротилась, а недавно той же судьбы удостоилась и частная компания «Армавиа», в результате чего Армения и потеряла собственную гражданскую авиацию. «Эйр Армения» прекратила осуществлять полеты с сентября текущего года. 23 октября 2013 года Правительством Армении был дан старт процессу перехода к политике открытого неба, что подразумевает серьезные реформы в сфере авиаперевозок. В итоге авиабилеты на основные направления значительно подешевели.