Թեթեւ արդյունաբերողների գործատուների միությունը ցանկանում է Հայաստանում Առեւտրի եւ դիզայնի ինստիտուտ բացել: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց Միության համանախագահ Հովսեփ Պողոսյանը: Նրա խոսքով, ոլորտին նոր մոդելների դիզայներ եւ վաճառքի գծով մասնագետներ են անհրաժեշտ:
«Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանի հետ վերջերս կայացած հանդիպման ժամանակ մենք բարձրացրեցինք այդ հարցը: Դժվար է չհամաձայնել նրա հետ. մենք վաճառքի գծով փորձառու մենեջերներ կամ գործակալներ չունենք: Այդ պատճառով կցանկանայինք, որ Կառավարությունը մեզ օգներ առեւտրի եւ դիզայնի մասնագետների համար ինստիտուտ ստեղծելու հարցում (հնարավոր է՝ արտերկրյան աջակցությամբ)»,- հայտարարեց Պողոսյանը:
«Մենք լավ դիզայներներ ունենք, բայց նրանք միայնակ են աշխատում: Ավելի շուտ նրանք իրենց անձնական ոճն են ներկայացնում, այլ ոչ թե հայկական ավանդույթներն ամբողջությամբ: Իսկ մենք կցանկանայինք, որպեսզի մեր հագուստը ճանաչեն եւ սիրեն հենց դրա համար»,- հավելեց նա:
Հովսեփ Պողոսյանի, այս հարցում պետության վրա հույսերը քիչ են. բյուջետային ուսումնական հաստատություններն անհրաժեշտ որակ չեն ապահովում եւ պատասխանատու չեն իրենց շրջանավարտների մակարդակի համար:
Ձեռնարկությունները գոհ չեն նաեւ դերձակների պատրաստվածությունից, այդ պատճառով պատրաստ են տեխնիկումներում իրենց վրա վերցնել մասնագիտական առարկաները: «Այդպես մենք գոնե կիմանանք, թե այդ երիտասարդությունն ինչ եւ ինչպես է սովորում: Չէ՞ որ հետո նրանք գալու են մեզ մոտ աշխատելու»,- ամփոփեց Պողոսյանը:

Союз работодателей легкой промышленности хочет создать в Армении отраслевой Институт торговли и дизайна. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am сопредседатель Союза Овсеп Погосян. Отрасли не хватает специалистов по продажам и дизайнеров новых моделей, добавил он.
«На недавней встрече с министром экономики Армении Кареном Чшмаритяном мы подняли этот вопрос. Трудно с ним не согласиться: опытных менеджеров по продажам, агентов, коммивояжеров – называйте, как хотите – у нас нет.  Поэтому мы бы хотели, чтобы Правительство помогло нам в создании института (возможно, с зарубежной поддержкой) для специалистов торговли и дизайна», - заявил Погосян.
«У нас есть хорошие дизайнеры, но – одиночки. Они представляют скорее свой личный стиль, а не армянские традиции в целом. А нам бы хотелось, чтобы нашу одежду знали и любили именно за это», - добавил Погосян.
На государство здесь надежды мало, добавил он: бюджетные учебные заведения не дают нужную  квалификацию и не отвечают за уровень своих выпускников.
Предприятия не совсем удовлетворены и подготовкой швей и швейников, поэтому готовы взять на себя профессиональные предметы в техникумах. «Так мы хоть будем знать, чему и как эта молодежь учатся. Они ведь потом пойдут работать к нам. Пусть их не учат люди, неизвестно, знающие ли работу и неизвестно по чьей протекции назначенные», - добавил Погосян.