Հայաստանի եւ ՆԱՏՕ-ի համագործակցությունը պետք չէ իբրեւ հակառուսական որակել։ Այս մասին մայիսի 22-ին Երեւանում լրագրողներին հայտարարեց Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի գրասենյակի ղեկավար Ուիլյամ Լահյուն։
ՆԱՏՕ-ն համագործակցում է ինքնիշխան պետությունների հետ անվտանգության առաջնայնությունների հարցում նրանց որոշման հիման վրա։ Այդ գործընկերությունը չպետք է դիտարկել Ռուսաստանի շահերի տեսակետից։
«Հայաստանն ինքն է որոշում, թե ում հետ համագործակցի անվտանգության ոլորտում։ ՆԱՏՕ-ն պայման չի դնում «կա՛մ այնտեղ, կա՛մ այստեղ»,- հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳՆ անվտանգության եւ պաշտպանության բաժնի պետ Յասպեր Վիկը։
Դրա ապացույցը ՆԱՏՕ-ի գործընկերությունն է Հայաստանի հետ, որը ՀԱՊԿ անդամ է։ Ավելին՝ 20 տարուց ավել Ռուսաստանն ինքն էլ ՆԱՏՕ-ի գործընկերն է եղել, հավելեց Վիկը։

Сотрудничество Армении и НАТО не нужно клеймить как антироссийское. Об этом заявил журналистам в Ереване 22 мая руководитель офиса НАТО на Южном Кавказе, посол Уильям Лахью.
НАТО сотрудничает с суверенными государствами на основе их решений о приоритетах своей безопасности. Это партнерство не нужно рассматривать сквозь призму интересов России, добавил он.
«Армения сама решает, с кем сотрудничать в сфере безопасности. НАТО не ставит условий «или – или», - заявил руководитель отдела политики обороны и безопасности МИД Германии Яспер Вик.
Доказательство тому – партнерство НАТО с Арменией, активным членом Организации Договора о коллективной безопасности, где участвует и Россия. Более того, более 20 лет партнером НАТО была и сама Россия, добавил Вик.