Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպությանը Ղազախստանի անդամակցության հանգամանքը կարող է Ղազախստանի տարածքով Եվրասիական տնտեսական միության երկրներ ապրանքների եւ մթերքների վերաարտահանման լրացուցիչ ռիսկերի հանգեցնել, գրում է «Վեդոմոստի»-ն։
Թերթը նշում է, որ վերաարտահանման ռիսկի տակ են հայտնվում ընդհանուր առմամբ 3000 առեւտրային դիրքեր։ Միջին մաքսային տուրքը ԱՀԿ շրջանակներում կազմում է 6.5 տոկոս, իսկ ԵՏՄ-ում՝ 10.4 տոկոս։
Ղազախստանի ձեռներեցների ազգային պալատի փոխնախագահ Ռահիմ Օշաքբաեւը նշում է, որ կան շատ զգայուն դիրքեր, եւ որպես օրինակ է բերում մետաղական խողովակների մաքսային տուրքերը, որոնց տարբերությունը այս դեպքում կրկնակի կլինի։
Ընդ որում, անհասկանալի է մնում, թե նոր իրողություններն ինչպես են կարգավորվելու ԵՏՄ շրջանակներում, քանի որ Ղազախստանը ԵՏՄ անդամ երկրների հետ մաքսային սահման չունի։ Որպես տարբերակ՝ առաջարկվում է կիրառել լրացուցիչ գանձման քաղաքականությունը։

Kazakhstan’s accession to the World Trade Organization (WTO) may result in additional risks in the re-export of products and foods via Kazakhstan to the other Eurasian Economic Union (EEU) countries (Armenia, Russia, and Belarus), reported the Vedomosti daily of Russia.
The daily also noted that, overall, 3,000 commercial positions will face the risk of re-export. Accordingly, average customs duties total 6.5 percent within the framework of the WTO, whereas they are 10.4 percent in the EEU.
Moreover, it is unclear how the new realities will be regulated along the lines of the EEU, since Kazakhstan has no customs border with the other EEU member countries.