Ադրբեջանցի քաղաքագետ Զարդուշտ Ալիզադեն բացառում է լայնամասշտաբ պատերազմի սկսման հնարավորությունը: Քաղաքագետն իր կարծիքն արտահայտել է minval.az պարբերականին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով, շփման գծի վրա փոխհրաձգություն տեղի է ունենում Բիշքեկում 1994-ին հրադադարի արձանագրության ստորագրումից ի վեր: Դրանք պարբերական, կառավարելի բնույթ են կրում:  «Հիմա ակտիվության նոր փուլ է սկսվել: Ես բացառում եմ լայնամասշտաբ պատերազմի սկսման հնարավորությունը: Ղարաբաղն Ադրբեջանին պետք չէ, Ռուսաստանին` առավել ևս: Կրեմլը երկու երկրին իր վերահսկողության տակ է պահում», - հայտարարել է Զարդուշտ Ալիզադեն:
«Իմ դիտարկումները ցույց են տվել, որ մեր մարդկանց հետաքրքրող միակ բանը դոլարի փոխարժեքն է: Այն, որ աշխարհում Ղարաբաղի մասին քիչ են խոսում, ադրբեջանական դիվանագիտության հաջողությունն է», - համարում է քաղաքագետը:
Պատասխանելով նախագահների հանդիպման հնարավորության մասին հարցին, Զարդուշտ Ալիզադեն նշել է, որ նրանք խոսելու բան չունեն. «Երկրների ղեկավարների դիրքորոշումները տրամագծորեն հակառակ են, շփման, փոխադարձ հարգանքի կետեր չկան: Ոչ ոք չի ուզում լուծել այդ խնդիրը: Դրա համար էլ նման հանդիպումն ուղղակի անիմաստ կլինի: Մյուս կողմից էլ, նրանց կարող եմ ասել. տղերք, սկսեք ակտիվություն ձևացնել»:
«Արդեն 20 տարի է` Ղարաբաղը փաստացիորեն չի պատկանում Ադրբեջանին: Բիշքեկյան արձանագրությամբ երկիրը պարտավորություն է  ստանձնել առ այն, որ չի փորձի ուժով հետ գրավել Ղարաբաղը:  Իսկ ի՞նչ է փոխվել: Հասարակությունն արթնացե՞լ է, ցա՞վ է զգացել:  Պատկերացրեք այնպիսի իրավիճակ, երբ բոլոր ղարաբաղցիներին հանկարծ հայտարարեն, որ իրենց Բաքվից տեղահանում են դեպի Ադրբեջանի խորքը… Դժվար չէ կռահել, թե ինչ տեղի կունենա», - նշել  է քաղաքագետը:
Նրա խոսքով, Արևմուտքում լավ տեղեկացված են և գիտեն, որ ղարաբաղյան կարգավորման հարցում ակտիվանալու ռեսուրս չունեն: «Վերջին նման ակտիվությունը եղել է Քի Վեսթում, երբ բոլորը հասկացան, որ և Հայաստանը, և Ադրբեջանը երկաթյա շղթաներով գամված են Ռուսաստանին և իրենք իզուր ժամանակ են կորցնում: Դրանից հետո սկսեցին ընդամենը ժամանակ առ ժամանակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նոր համանախագահներ նշանակել:  Դա շատ նման է նրան, որ մերձավորարևելյան կարգավորումը կախված է միայն ԱՄՆ-ից, չնայած Ռուսաստանը համանախագահող է, բայց նրանից ոչինչ կախված չէ: Նույնն էլ  Ղարաբաղյան հակամարտության մեջ է. ամեն ինչ կախված է Ռուսաստանից, բայց ԱՄՆ-ը, այնուամենայնիվ, ներկա է բանակցություններին», - արձանագրել է Զարդուշտ Ալիզադեն:

Азербайджанский политолог Зардушт Ализаде исключает возможность начала широкомасштабной войны. Свое мнение политолог выразил в интервью minval.az.
По его словам, перестрелки на линии соприкосновения происходят с момента подписания Бишкекского протокола о прекращении огня в 1994 года. Они носят периодический, управляемый характер. «Вот сейчас началась новая фаза активности. Я исключаю возможность начала широкомасштабной войны. Азербайджану Карабах не нужен. Армении не нужна война, а России – тем более. Кремль держит обе страны под своим контролем», - заявил Зардушт Ализаде.
«Мои наблюдения показывают, что единственное, что интересует наших людей – курс доллара. То, что о Карабахе мало говорят в мире – успех азербайджанской дипломатии», - считает политолог.
Отвечая на вопрос о возможности встречи президентов, Зардушт Ализаде отметил, что  им не о чем говорить: «Позиции глав стран диаметрально противоположны, нет точек соприкосновения, взаимного уважения, никто не хочет решить эту проблему. Поэтому эта встреча будет просто бессмысленной. С другой стороны, им могут сказать, что, ребята, начните имитировать активность».
«Карабах де-факто больше 20 лет не принадлежит Азербайджану. После Бишкекского протокола страна взяла на себя обязательства, что не будет силой пытаться вернуть Карабах. Что же изменилось? Общество пробудилось, почувствовало боль? Представьте себе ситуацию, если вдруг всем карабахцам заявят, что их депортируют из Баку в глубь Азербайджана… Не сложно догадаться, что тогда произойдет», - отметил политолог.
По его словам, на Западе хорошо осведомлены и знают, что ресурсов для проявления активности в карабахском урегулировании у них нет. «Последняя такая активность была в Ки-Уэсте, где все поняли, что и Армения, и Азербайджан железными цепями прикованы к России, и они напрасно теряют время. После этого они стали время от времени просто назначать новых сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Все это подобно тому, как ближневосточное урегулирование зависит только от США, хотя сопредседателем является и Россия, от которой ничего не зависит. То же самое и в Карабахском конфликте: все зависит от России, но США тем не менее присутствуют в переговорах», - констатировал Зардушт Ализаде.