«Շենգավիթ» բժշկական կենտրոնից հուլիսի 27-ին «Էրեբունի» ԲԿ տեղափոխված եւ երկու օր անց մահացած 26-ամյա ծննդկան Մերի Մարգարյանի գործով նշանակված դատաբժշկական փորձաքննության պատասխանը դեռ չկա: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց գործով տուժողի իրավահաջորդի ներկայացուցիչ Մարինե Թովմասյանը:
Նա նշեց, որ փորձաքննության պատասխանը պետք է ստացվեր 30-օրյա ժամկետում, սակայն լրացուցիչ փաստաթղթերի հետազոտությունների անհրաժեշտություն է առաջացել, ինչն էլ երկարաձգել է եզրակացության ժամկետը:
Փաստաբանի խոսքով՝ փորձաքննության պատասխանից հետո շատ հարցերի պատասխան կտրվի:
Ի դեպ, ՔԿ-ի տարածած հաղորդագրության՝ Մերի Մարգարյանի բժշկական վկայականի կտրոնի` անմիջականորեն մահվան ախտաբանական վիճակը եղել է բազմաօրգանային անբավարարությունը, իսկ ախտաբանական վիճակը, որը բերել է նշված պատճառի առաջացմանը, եղել է երկկողմանի թոքաբորբ, ծանր կոագուլապաթիա, հեպատո-սպլենոմեգալիա ախտորոշումը:
Մինչդեռ, «Շենգավիթ» ԲԿ-ից Մերի Մարգարյանի մահվան մի քանի օր անց հայտարարել էին, որ Մերի Մարգարյանի մոտ երկկողմանի թոքաբորբ չէր հայտնաբերվել:

YEREVAN. - Results of the expert examination over the death of Armenian maternity patient Meri Margaryan, 26, are not yet available, victim’s successor Marine Tovmasyan told Armenian News – NEWS.am.
According to her, the results were to be ready during 30 days, but it became necessary to examine additional documents.
According to Armenia’s Investigative Committee, Meri Margaryan died from double pneumonia and a number of other complications. But several days after Margaryan’s death, Shengavit Medical Centre announced she didn’t have double pneumonia.
According to Meri’s brother, her sister had been running high temperature for several days, but the doctor was calming her down, advising to take paracetamol. The woman was hospitalized at the insistence of her relatives, but she felt worse in the hospital. Then it was decided to move her to the multi-specialized “Erebouni” medical centre, where Meri had Caesarean section, 2 days after which she died. The following day her newborn daughter passed away as well.