Հայաստանի քաղաքացիներին շատ քիչ են հետաքրքրում սահմանադրական բարեփոխումները. խնդիրը ոչ թե Սահմանադրությունն է, այլ սահմանադրականությունը: Այս մասին դեկտեմբերի 1-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության կառավարման փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով, հայկական հասարակության 90-95 տոկոսը դեմ է սահմանադրական բարեփոխումներին: Իշխանությունները, ըստ Մարտիրոսյանի, այլընտրանք չունեն. նրանք ստիպված են կեղծիքների գնալ, ձայներ գողանալ,  ակնհայտ է նաեւ ընտրական հանձնաժողովների անդամներին վախեցնելու գործընթացը: «Հայաստանում իշխանությունները, ամբողջովին վերացնելով ընտրությունների համակարգը, մեզ թողել են միայն հրապարակն ու փողոցը: Դրա համար էլ «Ժառանգությունը», ես ու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ստեղծել ենք «Նոր Հայաստան» ճակատը: Այսօր երեկոյան ժամը 6-ին մենք անհնազանդության հավաք կանենք ու կփորձենք այդ ճանապարհով կասեցնել Սահմանադրության բարեփոխումը: Մենք այլ ճանապարհ չունենք: Բայց մենք բացառապես խաղաղ անհնազանդության կողմնակից ենք»,- շեշտել է Արմեն Մարտիրոսյանը, հավելելով, որ իրենք բախումների չեն գնա, բայց ցանկացած քաղաքացի ինքնապաշտպանության իրավունք ունի:
Հիշեցնենք, որ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն Հայաստանում կանցնի դեկտեմբերի 6-ին: Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծով նախատեսված է անցում կառավարման խորհրդարանական ձեւին:

YEREVAN. – The Armenian citizens are very little interested in the constitutional amendments; the problem is not the Constitution, but rather the constitutionalism.
Vice chairman of the board of the opposition Heritage Party, Armen Martirosyan, stated the above-said at a press conference on Tuesday.
In his words, around 90 to 95 percent of the Armenian body politic opposes the proposed constitutional reforms, and therefore the authorities have no choice but to resort to fraud and to intimidate members of election commissions.
“By completely eliminating the system of elections, the authorities in Armenia have left us solely the squares and the streets,” Martirosyan stressed. “Tonight at 6pm, we will hold an assembly of disobedience [at Liberty Square in capital city Yerevan], and try to stop the reform of the Constitution in this way. (…) But we favor an exclusively peaceful disobedience.”
He added, however, that even though they will not resort to clashes, each and every person has the right to self-defense.