Հայաստանի քաղաքացիներին շատ քիչ են հետաքրքրում սահմանադրական բարեփոխումները. խնդիրը ոչ թե Սահմանադրությունն է, այլ սահմանադրականությունը: Այս մասին դեկտեմբերի 1-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտնել է «Ժառանգություն» կուսակցության կառավարման փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը:
Նրա խոսքով, հայկական հասարակության 90-95 տոկոսը դեմ է սահմանադրական բարեփոխումներին: Իշխանությունները, ըստ Մարտիրոսյանի, այլընտրանք չունեն. նրանք ստիպված են կեղծիքների գնալ, ձայներ գողանալ,  ակնհայտ է նաեւ ընտրական հանձնաժողովների անդամներին վախեցնելու գործընթացը: «Հայաստանում իշխանությունները, ամբողջովին վերացնելով ընտրությունների համակարգը, մեզ թողել են միայն հրապարակն ու փողոցը: Դրա համար էլ «Ժառանգությունը», ես ու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը ստեղծել ենք «Նոր Հայաստան» ճակատը: Այսօր երեկոյան ժամը 6-ին մենք անհնազանդության հավաք կանենք ու կփորձենք այդ ճանապարհով կասեցնել Սահմանադրության բարեփոխումը: Մենք այլ ճանապարհ չունենք: Բայց մենք բացառապես խաղաղ անհնազանդության կողմնակից ենք»,- շեշտել է Արմեն Մարտիրոսյանը, հավելելով, որ իրենք բախումների չեն գնա, բայց ցանկացած քաղաքացի ինքնապաշտպանության իրավունք ունի:
Հիշեցնենք, որ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն Հայաստանում կանցնի դեկտեմբերի 6-ին: Սահմանադրական փոփոխությունների նախագծով նախատեսված է անցում կառավարման խորհրդարանական ձեւին:

Граждан Армении очень мало интересуют конституционные реформы: проблема не в Конституции, а конституционности. Об этом заявил на пресс-конференции 1 декабря вице-председатель Правления партии «Наследие» Армен Мартиросян.
По его словам, 90 – 95% армянского общества выступает против конституционных реформ. Властям, согласно Мартиросяну, не остается ничего, кроме осуществления фальсификаций, кражи голосов, и очевиден также процесс устрашения членов избирательных комиссий. «В Армении власти, полностью уничтожив институт выборов, оставили нам только площадь и улицу. Следовательно, «Наследие», я и Раффи Ованнисян, создали фронт «Новая Армения». Сегодня в 6 часов вечера мы проведем собрание неповиновения и попытаемся этим путем приостановить реформу Конституции. У нас нет иного пути. Но мы сторонники исключительно мирного неповиновения», - подчеркнул Армен Мартиросян, добавив, что они не пойдут на столкновения, но любой гражданин имеет право на самозащиту.
Напомним, что референдум по конституционным реформам в Армении пройдет 6 декабря текущего года. Проектом изменений в Конституции предусматривается переход к парламентской форме правления.