Սիրիայում Ռուսաստանի ՌՏՈՒ-ի ավիահարվածների հետեւանքով իբր  խաղաղ բնակիչների զոհվելու ապացույցներ չկան: Այդ մասին հայտնել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը` մեկնաբանելով Սիրիայում ռուսական ռմբակոծությունների հետեւանքով մարդկանց տառապանքների վերաբերյալ ԳԴՀ կանցլեր Անգելա Մերկելի խոսքերը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը:
«Ինչ վերաբերում է Սիրիայում ռուսական ավիացիայի հարվածների հետեւանքով իբր մարդկային զոհերի առկայության մասին Գերմանիայի կանցլերի խոսքերին, անկասկած այստեղ անհրաժեշտ է ուշադրություն դարձնել այն հանգամանքին, որ չնայած նման հայտարարությունների հսկայական քանակությանը, մինչ այժմ որեւէ մեկը այս խոսքերի վստահության արժանի ապացույց չի ներկայացրել», — հայտնել է Պեսկովը:
Միաժամանակ նա հավելել է, որ Ռուսաստանը եւս մեկ անգամ կոչ է անում, «որ բոլորը Սիրիայի առանց այն էլ փխրուն իրավիճակում շատ ուշադիր եւ շատ պատասխանատվորեն օգտագործեն նման ձեւակերպումները»:

Подтверждений заявлениям о якобы погибших мирных жителях в результате авиаударов ВКС России в Сирии нет. Об этом заявил пресс-секретарь  президента России Дмитрий Песков, комментируя слова канцлера ФРГ Ангелы Меркель о страданиях людей в Сирии от российских бомбардировок, передает ТАСС
«Что касается слов канцлера Германии о якобы имеющих место человеческих жертвах в результате авиаударов российской авиации в Сирии, то, безусловно, здесь нужно обратить внимание на то, что, несмотря на огромное количество подобных заявлений, до сих пор никем не было представлено ни одного заслуживающего доверия подтверждения этим словам», — заявил Песков.
При этом он добавил, что Россия еще раз призывает «всех очень внимательно и очень ответственно использовать какие-то трактовки в и без того хрупкой ситуации, которая сейчас есть и в Сирии».