Եվրոպայի խորհրդի «Եվրիմաժ» հիմնադրամին Հայաստանի մասնակցությունը հեռանկարային կլինի հատկապես կինոարտադրության ոլորտի զարգացման համար։ Այս մասին մարտի 23-ին կայացած մամուլի ասուլիսին ասել է ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Արթուր Պողոսյանը։
Նրա խոսքով՝ 2016թ. հունվարից Հայաստանը դարձել է «Եվրիմաժ» հիմնադրամի լիիրավ անդամ։ «10 տարի շարունակ բանակցություններ էին ընթանում, եւ հայկական կինոարտադրության գրանցած հաջողությունները երկրին հնարավորություն են տվել դառնալ հիմնադրամի լիիրավ անդամ»,- նշել է Պողոսյանը։ Փոխնախարարի համոզմամբ կինոարտադրողները, պրոդյուսերները պետք է ծրագրեր մշակեն, որոնք համապատասխանում են «Եվրիմաժ» հիմնադրամին։

Участие Армении в фонде «Евримаж» Совета Европы будет перспективным особенно для развития сферы кинопроизводства. Об этом заявил 23 марта заместитель министра культуры Армении Артур Погосян на пресс-конференции, посвященной присоединению Армении к «Евримажу».
По его словам, с января 2016 года Армения стала полноправным членом фонда «Евримаж». «На протяжении 10 лет велись переговоры, и успехи, зарегистрированные в сфере армянского кинопроизводства, дали стране возможность стать полноправным членом фонда», - отметил Погосян. Кинопроизводители, продюсеры Армении, согласно замминистра культуры, должны разработать программы, соответствующие критериям фонда «Евримаж».
Касаясь взноса за членство, Артур Погосян отметил, что для Армении она составляет 63 млн. драмов – в сравнении с другими странами это довольно небольшая сумма.