Ապրիլյան արկածախնդրությունից հետո այս փուլում կարելի է խոսել անհապաղ միջոցառումներ ձեռնարկելու մասին, որպեսզի ռազմական գործողություններ եւ խախտումներ չլինեն: Այս մասին «Էխո Մոսկվի»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը:
Դրանից հետո, ըստ փոխնախարարի, հնարավոր կլինի անցնել խաղաղ բանակցային գործընթացի, որում շահագրգռված են հայկական երկու կողմերը:
Նկատառմանը, արդյո՞ք դա տասնամյակի հարց է, Շավարշ Քոչարյանը պատասխանել է. «Դա կախված է կողմերի կառուցողականությունից: Եթե Ադրբեջանն առաջնորդվի «կա՛մ ամեն ինչ, կա՛մ ոչինչ», «կա՛մ ամեն ինչ, կա՛մ պատերազմ» սկզբունքով, իհարկե, ոչինչ չի ստացվի, իսկ ռազմական սպառնալիքները միայն կերկարաձգեն խնդրի լուծումը»:

После апрельской авантюры пока на данном этапе можно говорить о принятии срочных мер для того, чтобы не было венных действий, не было нарушений. Об этом заявил в интервью «Эхо Москвы» заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян.
После этого, продолжил замминистра, уже можно переходить к мирному переговорному процессу, в котором заинтересованы обе армянские стороны.
На замечание о том, является ли это вопросом десятилетий, Шаварш Кочарян ответил: «Это зависит от конструктивности сторон. Если Азербайджан будет исходить из того – «или все или ничего», «или все или война», то конечно, ничего не будет, а военные угрозы только затягивают решение проблемы».