Սիրիայի արաբական բանակի 137-րդ հրետանային բրիգադի ստորաբաժանումները մայիսի 23-ին Հանրապետական Գվարդիայի 104-րդ օդադեսանտային բրիգադի ստորաբաժանումների հետ համատեղ «Իսլամական պետության» ահաբեկիչներից ազատագրել են Դեր Զոր քաղաքի հայկական գերեզմանատունը։
Բանակն այդ տարածքն ազատագրել է քաղաքի արեւմուտքում նույն օրը ԻՊ գրոհայինների իրականացրած հարձակումները հետ մղելու ժամանակ։ Որպես ԻՊ չհաջողված հարձակման հետեւանք՝ բանակային ստորաբաժանումներն օգտվել են հակագրոհի հնարավորությունից եւ ազատագրել գերեզմանատունը, հայտնում է Almasdarnews-ը։

The Syrian Arab Army’s 137th Artillery Brigade of the Republican Guard – backed by the 104th Airborne Brigade of the Republican Guard – imposed full control over the Armenian cemetery of Deir ez-Zor, after a violent battle with the Islamic State of Iraq and Syria (ISIS) on Sunday.
The Syrian Armed Forces were able to liberate this strategic site in western Deir ez-Zor after repelling the Islamic State’s offensive on the same day.
As a result of ISIS’ failed offensive, the Syrian Armed Forces took the opportunity to strike back against the terrorist group and recapture the Armenian cemetery, reported Al-Masdar News.