Թաիլանդի ռազմական իշխանությունները հանել են մեծ խմբով այլախոհների (ակտիվիստներ եւ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչներ) համար սահմանված երկրից դուրս գալու արգելքը: Այդ գործիչները «սեւ ցուցակներում» էին հայտնվել 2014-ի ռազմական հեղաշրջումից հետո:
Ելքի թույլտվությունը վերաբերում է միայն այն այլախոհներին, որոնց դեմ հրամանի պահին դատական գործ կամ հետաքննություն չի ընթացել: Դա ավտոմատ կերպով բացառում է նախկին վարչապետ Յինգլակ Չինավաթին, որի կառավարությունը տապալվել էր հեղաշրջմամբ, նրա կառավարության նախարարների մեծ մասին եւ 2014-2016թթ. բողոքի ակցիաներ կազմակերպած ուսանող ակտիվիստներին:
Դիտորդների կարծիքով ռազմական իշխանությունները «թեթեւացնում» են հակակառավարական ուժեր իզսպման միջոցները սահմանադրական փոփոխությունների հանրավքեի նախաշեմին, որը կկայանա օգոստոսի 7-ին:

Military authorities of Thailand's has lifted the ban on leaving the country for a large group of dissidents ( activists and opposition politicians ).  Those figures were included in the black list after the military coup of 2014.
Exit permission applies only to the dissidents against whom no investigation or case was filed at the time the order was issued. This automatically excludes the former prime minister Yinglak Chinavatin whose government was overthrown by a coup , most of his cabinet ministers, and student activists who held protests in 2014-2016. According to observers military authorities "soften" countermeasures against the anti-government forces ahead of the referendum on constitutional changes that will take place on August 7.