Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ տնտեսական ոլորտում դրական առաջընթաց կա, ինչը կարող է օգտագործվել ի շահ երկու երկրների: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 16-ին, ՀՀ-ում Ղազախստանի դեսպան Թիմուր Ուրազաեւի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Հայաստանի ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ողջունելով նորանշանակ դեսպանին՝ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորել է նրան եւ մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ հույս հայտնելով, որ նա իր գործունեությամբ կնպաստի երկու երկրների միջեւ քաղաքական, տնտեսական եւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա խորացմանը: ԱԺ նախագահի խոսքով` երկու երկրների խորհրդարանականների շփումները, ինչպես նաեւ միջազգային խորհրդարանական տարբեր կառույցներում համագործակցությունը կխթանեն խորհրդարանների միջեւ երկխոսության ակտիվացումը:
Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է տնտեսական կապերում առկա դրական առաջընթացը, ինչը կարող է օգտագործվել ի շահ երկու երկրների:
Գալուստ Սահակյանը վստահեցրել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը կհամագործակցի Ղազախստանի դեսպանության հետ եւ կաջակցի նոր ծրագրերի իրականացմանը:
ՀՀ-ում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ ուրախ է իր դիվանագիտական առաքելությունն սկսել Հայաստանում: Նա եւս կարեւորել էմիջխորհրդարանական հարաբերությունների առավել խորացումն ու բոլոր բնագավառներում համագործակցության զարգացմումը:
Զրուցակիցները կարեւորել են նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ սերտ շփումները:

YEREVAN. – President of the National Assembly (NA) of Armenia, Galust Sahakyan, on Thursday met with newly appointed Kazakh Ambassador Timur Urazaev.
The NA informed Armenian News-NEWS.am that, first, Sahakyan congratulated Urazaev on his appointment, and wished him success. Also, he expressed the hope that the Kazakh diplomat will contribute to the further deepening of relations between the two countries.
In the Armenian parliament speaker’s words, the contacts between the lawmakers of Armenia and Kazakhstan, as well as their collaboration within international parliamentary organizations, will enhance the intensification of discourse between the two parliaments.
In addition, the NA chairman underscored the progress in economic ties between the two countries.
Galust Sahakyan assured that the Armenian parliament will collaborate with the Kazakh embassy, and assist in the implementation of new programs.
Ambassador Urazaev, for his part, noted that he is happy to commence his diplomatic mission in Armenia. He likewise highlighted the need for further deepening of interparliamentary relations, and development of cooperation.
The interlocutors also emphasized the need for close contacts between the parliamentary friendship groups of Armenia and Kazakhstan.