Հայաստանի եւ Ղազախստանի միջեւ տնտեսական ոլորտում դրական առաջընթաց կա, ինչը կարող է օգտագործվել ի շահ երկու երկրների: Այս մասին, այսօր՝ հունիսի 16-ին, ՀՀ-ում Ղազախստանի դեսպան Թիմուր Ուրազաեւի հետ հանդիպման ժամանակ նշել է Հայաստանի ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ ողջունելով նորանշանակ դեսպանին՝ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորել է նրան եւ մաղթել արդյունավետ աշխատանք՝ հույս հայտնելով, որ նա իր գործունեությամբ կնպաստի երկու երկրների միջեւ քաղաքական, տնտեսական եւ միջխորհրդարանական հարաբերությունների հետագա խորացմանը: ԱԺ նախագահի խոսքով` երկու երկրների խորհրդարանականների շփումները, ինչպես նաեւ միջազգային խորհրդարանական տարբեր կառույցներում համագործակցությունը կխթանեն խորհրդարանների միջեւ երկխոսության ակտիվացումը:
Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է տնտեսական կապերում առկա դրական առաջընթացը, ինչը կարող է օգտագործվել ի շահ երկու երկրների:
Գալուստ Սահակյանը վստահեցրել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովը կհամագործակցի Ղազախստանի դեսպանության հետ եւ կաջակցի նոր ծրագրերի իրականացմանը:
ՀՀ-ում Ղազախստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ ուրախ է իր դիվանագիտական առաքելությունն սկսել Հայաստանում: Նա եւս կարեւորել էմիջխորհրդարանական հարաբերությունների առավել խորացումն ու բոլոր բնագավառներում համագործակցության զարգացմումը:
Զրուցակիցները կարեւորել են նաեւ երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ սերտ շփումները:

Между Арменией и Казахстаном наблюдается прогресс в развитии экономических связей, что может быть использовано в интересах двух стран. Об этом заявил на встрече с чрезвычайным и полномочным  послом  Казахстана в Армении Тимуром Уразаевым 16 июня заявил председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян.
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе НС Армении, Галуст Саакян, приветствуя новоназначенного посла,  поздравил его и пожелал плодотворной работы, выразив надежду на то, что последний своей деятельностью будет способствовать дальнейшему углублению политических, экономических и межпарламентских отношений между двумя странами. По словам председателя НС, контакты депутатов Армении и Казахстана, а также  сотрудничество в различных международных парламентских структурах послужат активизации диалога между парламентами двух стран.
Саакян подчеркнул положительный прогресс в экономических связях, что может быть употреблено в интересах двух стран.
Председатель парламента Армении заверил, что НС будет сотрудничать с посольством Казахстана и содействовать реализации новых программ.
В свою очередь, чрезвычайный и полномочный посол Казахстана в Армении Тимур Уразаев, поблагодарив за прием, отметил, что рад началу своей дипломатической миссии в Армении. Он также подчеркнул важность еще большего углубления межпарламентских отношений и развития сотрудничества во всех сферах.