Մարդիկ դեռ հին ժամանակներից օգտագործում են ճոպաններ գետերի ու կիրճերի վրայով անցնելու համար: Այսպես են հայտնվել ճոպանուղիները ու zip line–երը, կամ տրոլեյները: Անցած դարի վերջից տրոլեյները հետզհետե կորցրեցին իրենց գործնական նշանակությունը ու վերածվեցին ատրակցիոնի: Հիմա աշխարհում ավելի քան 700 զանազան զիփլայններ կան: Լավագույնի կոչման համար պայքարում են Կոստա Ռիկայի, Նոր Զելանդիայի, Հաիթիի, Քալիֆորնիայի, ՀԱՀ-ի, Ֆիլիպինների, Մեծ Բրիտանիայի զիփլայնները: Էքստրիմի սիրահարներին առաջարկում են մի քանի հարյուր մետրից մինչեւ մեկուկես կիլոմետր անցնել կիրճերի, անտառների ու ջրերի վրայով՝ մինչեւ 160 կմ ժամ արագությամբ (ֆոտոռեպորտաժ)
Մեկ տարի առաջ Հայաստանում հայտնվեց Yell Extreme Park–ը: Այն ունիկալ է ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ ամբողջ տարածաշրջանի համար, իսկ ապագայում այն մտադիր է հավակնել աշխարհի ամենաերկար զիփլայնի կոչմանը:
« Yell Extreme Park նախագիծը առաջին հերթին ուղղված է զբոսաշրջության զարգացումը խթանելուն: Մասնավորապես այն նախատեսված է այն զբոսաշրջիկների համար, որոնք հետաքրքրված են հանգստի ակտիվ տեսակներով»- NEWS.am –ին տված հարցազրույցում պատմել է Yell Extreme Park -ի տնօրեն Տիգրան Չիբուխյանը:
Yell Extreme Park –ը գտնվում է Ենոքավանում՝ Իջեւանից մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա: Այստեղ գործում է տաքսի ծառայություն, կարելի է նաեւ սեփական մեքենայով գալ: Սակայն անհրաժեշտ է հաշվի առնել, որ չնայած ճանապարհի մեծ մասը ասֆալտապատ է, բայց վերջին մի քանի կիլոմետրերը գրունտային ճանապարհ է: Yell Extreme Park-ը գտնվում է բլրի գագաթին՝ շրջապատված անտառներով ու խորը կիրճերով:
«Ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանում ոչ միայն նման երկարության ու բարձրության զիփլայն չկա, այլեւ նման էստրիմ -պարկ: Մենք փորձել ենք ստեղծել մի վայր, որտեղ էքստրիմի սիրահարները կգտնեն ամեն ինչ միանգամից ու ստիպված չեն լինի ամբողջ երկրով մեկ ճամփորդել: Այսուհետ մեզ մոտ հնարավոր կլինի թչ միայն զիփլայնով այլեւ պարապլանով թռչել, փորձել ուժերը Rope Park –ում (ճոպանային պարկ), մասնակցել ձիարշավների ու Off-road –երի, նաեւ Paintball խաղալ»,- ասում է Տիգրան Չիբուխյանը:
Առաջ անցնելով՝ նկատենք, որ էստրիմի սիրահարներին խորհուրդ չէինք տա բոլոր ծառայություններից միանգամից օգտվել. Յուրաքանչյուր տեսակից ստացվող տպավորությունն շատ վառ է, իսկ մասնակցությունն էլ հոգեկան ու ֆիզիկական ուժեր է պահանջում: Այնպես որ ավելի լավ է մի քանի անգամ այցելել Yell Extreme Park, կամ էլ մի քանի օրով բնակություն հաստատել մոտակայքում գտնվող հանգստի տներում
NEWS.am-ի թղթակիցները բավականին մառախլապատ օր էին այցելել Yell Extreme Park : հրահանգիչ Գրիգոր Չաթյանը խմբի մասնակիցներից մի «մոդելի» օրինակով մանրակրկիտ հրահանգներ է տվել խմբին : Կիրճի մյուս ծայրին արդեն սպասում էին երեք այլ հրահանգիչներ՝ Նարեկ Փիրումյանը, Վահե Վելումյանը ու Մեգգի Խուդավերդյանը: Հրաժարվելով հարցազրույց տալ՝ Գրիգորը այդուհանդերձ զրույցում մեզ հետ կիսեց իր մտքերը աշխատանքի նրբությունների մասին «Տարբեր տեսակի մարդիկ են գալիս, մեկը միանգամից առաջ է վազում, մյուսի հետ ստիպված ենք հոգեբանի դեր կատարել»:
Իրոք, երբ առաջին անգամ ես մոտենում անձրեւից թրջված տախտակամածի ծայրին, երկակի զգացողություն ես ունենում՝ թռչելու ցանկություն ու որոշակի վախ անհայտ զգացողությունների առաջ: Բայց թռիչքի առաջին իսկ վայրկյանները բուռն զգացողություն են պատճառում: Կարճ հեռավորություններում աղջիկների համար «բոնուս» կա՝ հրահանգիչները երկու ծայրերից հնարավորինս ուժեղ քաշում են ճոպանը ու «կենդանի բեռը» սկսում է ճոճվել՝ ինչպես փոթորկի ժամանակ:
Հիմա զիփլայնի վրա ութ հրահանգիչ է աշխատում: Սակայն հաշվի առնելով այցելուների թվի քանակը՝ ապագայում ծրագրում են ավելացնել հրահանգիչների քանակը:
Հայաստանում զիփլայն ստեղծելու գաղափարը կապակցված է այլ երկրներում նմանատիպ տրոլլեյների շինարարությամբ ու հաջող շահագործմամբ: Սկզբում այստեղ երեք գծեր էին՝ 135, 268 ու 375 մետր երկարությամբ: Այս տարվա ապրիլին գծերը հինգը դարձան: Դրանցից ամենաերկարը 750 մետր էր: «Թռիչքն» անցնում է 200-300 մետր բարձրության վրա: Ի դեպ, թռչել կարելի է տարվա ցանկացած եղանակի: Տարվա ամեն մի եղանակը յուրատեսակ անկրկնելի զգացողություններ է պարգեւում: «Կարծում եմ պետք է ամեն ինչ փորձել: Ցուրտ եղանակ, մառախուղ, անձրեւ, արեւ՝ բոլոր զգացողությունները տարբեր են»,- նկատում է Տիգրան Չիբուխյանը:
Տրոյելի շինարարությանը մասնակցել են թե՛ տեղի, թե՛ օտարերկրյա մասնագետները՝ մասնավորապես Ավստրիայից ու Ֆրանսիայից: «Զիփլայնը կառուցվել է միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան: Ոչ մի արտակարգ պատահար առայսօր չի եղել ու յուրաքանչյուր թռիչքից առաջ բացատրում ենք անվտանգության կանոնները»,-պատմում է Տիգրան Չիբուխյանը: Բոլոր գծերով թռիչքի արժեքը կազմում է 11 հազար դրամ աշխատանքային օրերին ու 15 հազար դրամ հանգստյան օրերին: Սակայն եթե ցանկացողնների թիվը գերազանցում է 4-ը, արժեքը նվազում է մինչեւ 13 հազար:
Yell Extreme Park –ի ղեկավարությունը հավակնոտ ծրագրեր ունի: Նախագծային աշխատանքներ են սկսվել ինժեներական կազմակերպություննների հետ՝ աշխարհի ամենաաերկար զիփլայնը ստեղծելու ուղղությամբ: Դրա երկարությունը կկազմի 3.2 կմ:

Люди издавна пользуются веревками для того, чтобы перебираться через реки и ущелья. Так появились канатные дороги и zip line, или троллеи. С конца прошлого века троллеи из практического изобретения превратились в аттракцион. Сейчас в мире существует более 700 различных  зиплайнов. За звание самых «крутых» борются зиплайны Коста-Рики, Новой Зеландии, Гаити, Калифорнии, ЮАР, Филиппин, Великобритании. Любителям экстрима предлагают промчаться от нескольких сотен метров до полутора километров над каньонами, лесами и водой со скоростью до 160 км в час (фоторепортаж).
Год назад в Армении появился Yell Extreme Park. Парк уникален не только для Армении, но и всего региона, а в будущем намерен претендовать на самый длинный в мире зиплайн.
«Проект Yell Extreme Park в первую очередь направлен на стимулирование развития туризма. В частности, он рассчитан на туристов, интересующихся активными видами отдыха», - рассказал в интервью Новости Армении – NEWS.am директор парка Тигран Чибухчян.
Парк находится в Енокаване, это несколько километров от Иджевана. При самом паркк действует такси-сервис, можно приехать и на собственной машине. Однако необходимо учесть, что хотя большая часть пути асфальтированное шоссе, последние несколько километров грунтовая дорога. Парк расположен на вершине холма, окруженный лесами и глубокими ущельями.
«В целом в регионе нет не только зиплайн такой длины и высоты, но и подобных экстрим-парков. Мы пытались создать место, где любители экстрима найдут все сразу, а не будут вынуждены путешествовать по всей территории страны. Ныне у нас можно полетать не только на зиплайн, но и параплане, попробовать свои силы в Rope Park (веревочный парк), поучаствовать в конных турах и Off-road, а также поиграть в  Paintball», - говорит Тигран Чибухчян.
Забегая вперед, отметим, что жаждущим экстрима не стоит пытаться получить удовольствия от всех предлагаемых услуг сразу. Впечатления от каждого вида яркие, а участие требует психических и физических сил. Так что лучше посетить парк несколько раз, либо поселиться в одном из расположенных поблизости домов отдыха.
Корреспонденты Новости Армении - NEWS.am побывали в парке в достаточно туманный день. После облачения в снаряжение, группа проходит подробный  инструктаж -  в лице инструктора Григора Чатяна и «модели» из участников группы. На том краю ущелья группу уже ожидают трое других инструкторов – Нарек Пирумян, Ваге Велумян и Мегги Худавердян.  Отказавшись давать интервью, Григор все же делится в беседе своими мыслями о тонкостях работы: «Люди приходят разные. Кто-то сразу вперед, с кем-то приходится выступать в роли психолога».
Действительно, в первый раз подходя к краю мокрого от моросящего дождя настила, испытываешь двойственные чувства – желание полететь и некоторую робость перед неизвестными ощущениями. Но первые же секунды полета дарят восторженные эмоции. На коротких дистанциях девушкам бонус – инструкторы с двух концов дергают как можно сильнее веревку, и «живой груз» болтается как в бурю.
Сейчас на зиплайн работают восемь инструкторов. Однако, учитывая рост числа посетителей, в будущем планируется увеличить число инструкторов.
Идея создания в Армении зиплайн навеяна строительством и успешной эксплуатацией подобных троллей в других странах. Вначале в парке было три линии длиной 135, 268 и 375 метров. В апреле текущего года линий стало пять. Самая длинная из них 750 метров. «Полет» проходит на высоте 200-300 метров. Кстати, полетать можно в любое время года. Каждое время года дарит свои неповторимые ощущения. «Думаю, надо все попробовать. Морозная погода, туман, дождь, солнце – все ощущения различны», - отмечает директор парка.
В строительстве троллея участвовали как местные, так и зарубежные специалисты, в частности, из Австрии и Франции. «Зиплайн строился в соответствие с международными стандартами. Никаких ЧП до сего времени не было, а перед каждым полетом проводится инструктаж касательно правил безопасности», - разъясняет Тигран Чибухчян. Стоимость полета на всех линиях составляет 11 тысяч драмов в рабочие дни, 15 тысяч драмов в выходные. Однако, если число желающих «полетать» превышает 4, стоимость снижается до 13 тысяч драмов.
У руководства парка амбициозные планы. Начаты проектные работы с инженерными организациями по созданию самой длинной зиплайн в мире. Ее длина составит 3,2 км.