Միացյալ Թագավորությունը հույս ունի մասնակցել Եվրամիությունում որոշումների կայացմանն ընդհուպ մինչեւ կառույցի կազմից դուրս գալը: BBC-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Բրյուսելում կայացած ԵՄ գագաթնաժողովում հայտարարել է բրիտանական վարչապետ Թերեզա Մեյը:
Ըստ նրա՝ Բրիտանիան պետք է մասնակցի բոլոր հանդիպումներին եւ բանակցություններին, որոնց ընթացքում ԵՄ անդամ բոլոր 28 երկրներին վերաբերող որոշումներ են ընդունվում: ԵՄ-ի կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու հարցով անցկացված հանրաքվեից հետո վարչապետի պաշտոնը զբաղեցրած Մեյի համար սա Եվրամիության առաջին գագաթնաժողովն է երկրի կառավարության ղեկավարի պաշտոնում:
Գագաթնաժողովից առաջ Մեյը խոստացել է, որ Բրիտանիայի իշխանությունները ԵՄ-ի հետ տարբեր հարցերում սերտորեն համագործակցելու են նաեւ Brexit-ից հետո: Նա նաեւ ընդգծել է, որ Եվրոպան պետք է համաձայնեցված դիրքորոշում ունենա «ռուսական ագրեսիայի» դեմ՝ ներառյալ Սիրիայում «զարհուրելի վայրագությունների» (ռուսական զինվորականների) հարցում:
Թերեզա Մեյի խոսքով՝ Բրիտանիան Լիսաբոնյան պայմանագրի 50-րդ հոդվածը կակտիվացնի 2017 թվականի մարտի վերջին: Սա նշանակում է, որ ԵՄ-ի կազմից Բրիտանիայի դուրս գալու գործընթացը պետք է ավարտվի մինչեւ 2019 թվականի ամառ:

The UK expects to be part of EU decision-making until Brexit, British PM Theresa May said during EU summit in Brussels.
As she noted, Britain should still be part of summits and negotiations when matters affecting all 28 member states were being discussed.
This was the first EU summit for Theresa May as the head of the government of the country, BBC reported.
Arriving at the summit in Brussels on Thursday, Mrs May pledged to continue to “work closely” with the EU after Brexit. She also stressed it was important to have a “united European stance” against “Russian aggression” that included “sickening” violence in Syria.
According to the PM, the UK will trigger Article 50 of the Lisbon Treaty which officially starts process of Brexit by the end of March, 2017. This means that Brexit should be completed by the summer of 2019.