Միացյալ Թագավորությունը հույս ունի մասնակցել Եվրամիությունում որոշումների կայացմանն ընդհուպ մինչեւ կառույցի կազմից դուրս գալը: BBC-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Բրյուսելում կայացած ԵՄ գագաթնաժողովում հայտարարել է բրիտանական վարչապետ Թերեզա Մեյը:
Ըստ նրա՝ Բրիտանիան պետք է մասնակցի բոլոր հանդիպումներին եւ բանակցություններին, որոնց ընթացքում ԵՄ անդամ բոլոր 28 երկրներին վերաբերող որոշումներ են ընդունվում: ԵՄ-ի կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու հարցով անցկացված հանրաքվեից հետո վարչապետի պաշտոնը զբաղեցրած Մեյի համար սա Եվրամիության առաջին գագաթնաժողովն է երկրի կառավարության ղեկավարի պաշտոնում:
Գագաթնաժողովից առաջ Մեյը խոստացել է, որ Բրիտանիայի իշխանությունները ԵՄ-ի հետ տարբեր հարցերում սերտորեն համագործակցելու են նաեւ Brexit-ից հետո: Նա նաեւ ընդգծել է, որ Եվրոպան պետք է համաձայնեցված դիրքորոշում ունենա «ռուսական ագրեսիայի» դեմ՝ ներառյալ Սիրիայում «զարհուրելի վայրագությունների» (ռուսական զինվորականների) հարցում:
Թերեզա Մեյի խոսքով՝ Բրիտանիան Լիսաբոնյան պայմանագրի 50-րդ հոդվածը կակտիվացնի 2017 թվականի մարտի վերջին: Սա նշանակում է, որ ԵՄ-ի կազմից Բրիտանիայի դուրս գալու գործընթացը պետք է ավարտվի մինչեւ 2019 թվականի ամառ:

Соединенное Королевство рассчитывает на участие в принятии решений Евросоюзом вплоть до момента выхода из состава ЕС, заявила британский премьер Тереза Мэй во время саммита ЕС в Брюсселе, передает BBC
Как отметила Тереза Мэй, Британия должна быть участником всех встреч и переговоров, в ходе которых принимаются решения, касающиеся всех 28 стран-членов ЕС. Для Терезы Мэй, которая заняла кресло премьера после референдума по вопросу о выходе Британии из ЕС, это первый саммит Евросоюза в качестве главы правительства страны.
Перед началом саммита, Мэй пообещала, что власти Британии будут тесно сотрудничать с ЕС по разным вопросам и после «брексита». Также Мэй подчеркнула, что Европа должна иметь согласованную позицию против «российской агрессии», включая «отвратительные зверства"» (российских военных) в Сирии.
По словам премьер-министра, Британия активирует статью 50 Лиссабонского договора, которая официально запускает процесс выхода страны из Европейского союза, к концу марта 2017 года. Это означает, что выход Британии из ЕС должен завершиться к лету 2019 года.