ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր` հունվարի 19-ին, նախագահական նստավայրում ներկայացրել է Հանրապետական կուսակցության կողմից առաջադրած հանրապետության նախագահի թեկնածուի անունը: Նա Մեծ Բրիտանիայում եւ Իռլանդիայում ՀՀ դեսպան, ՀՀ նախկին վարչապետ Արմեն Սարգսյանն է: Սերժ Սարգսյանը նախագահական նստավայրում ընդունել է Արմեն Սարգսյանին եւ առաջարկել է նրան դառնալ ՀՀ 4-րդ նախագահի թեկնածու՝ ՀՀԿ-ի կողմից։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ մտավորականների հետ հանդիպման ժամանակ Սերժ Սարգսյանը նշել էր, որ ապագա նախագահը պետք է լինի անկողմնակալ մարդ, ով երբեք քաղաքականությամբ չի զբաղվել եւ կուսակցության անդամ չի եղել, հեղինակություն է վայելում Հայաստանում եւ դրա սահմաններից դուրս:
Նշենք, որ 2015 թվականի սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում Հայաստանն անցում է կատարում խորհրդարանական կառավարման համակարգի: Առաջին անգամ ՀՀ նախագահն ընտրվելու է ոչ թե համաժողովրդական ընտրությունների միջոցով, այլ Ազգային ժողովի կողմից: Նոր նախագահն ընտրվում է 7 տարի ժամանակով եւ իրավունք ունի միայն մեկ անգամ լինել նախագահ:
Ըստ Սահմանադրության, ՀՀ նախագահ առաջադրելու իրավունք ունի ԱԺ պատգամավորների թվի 1/4-ը: նման հնարավորություն, ըստ էության ունեն միայն ՀՀԿ-ն եւ «Ծառուկյան» խմբակցությունը: Քանի որ «Ծառուկյան» խմբակցությունն արդեն հայտարարել է, որ իրենք թեկնածու չեն առաջադրելու, հետեւաբար, Արմեն Սարգսյանը կլինի ՀՀ նախագահի միակ թեկնածուն:
Ըստ նախնական տեղեկությունների, ՀՀ նախագահի ընտրությունն Ազգային ժողովում տեղի կունենա մարտի 2-ին, ընտրվելու համար Արմեն Սարգսյանը պետք է ստանա ձայների 3/4-ը (79 ձայն):
Արմեն Սարգսյանը 65 տարեկան է. նա 1992-1996 թթ. եղել է ՀՀ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար, ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում, 1993-1994 թթ.՝ ՀՀ գլխավոր դեսպան Եվրոպայում, ՀՀ դեսպան Եվրամիությունում: 1995-1996 թթ.՝ ՀՀ դեսպան Բելգիայում, Նիդերլանդներում, Վատիկանում, Լյուքսեմբուրգում: 1996 թվականի նոյեմբերից մինչեւ 1997 թ-ի փետրվար (4 ամիս) եղել է ՀՀ վարչապետ, 1998-2000 թվականներին՝ ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում: 2013 թվականի սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ նախագահի հրամանագրով կրկին նշանակվել է Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան:
Ի՞նչ լիազորություններ է ունենալու ՀՀ 4-րդ նախագահը. ով կարող է զբաղեցնել այդ պաշտոնը եւ ով կարող է պաշտոնանկ անել նրան
Ե՞րբ Սերժ Սարգսյանը կլքի ՀՀ նախագահի աթոռը եւ երբ տեղի կունենան նոր նախագահի ու վարչապետի ընտրությունները
ՀՀԿ-ում համաձայնության են եկել 4-րդ նախագահի թեկնածուի շուրջ. Սերժ Սարգսյանը վաղը կհայտարարի նրա անունը

Президент Армении Серж Саргсян 19 января в своей резиденции принял Чрезвычайного и полномочного посла страны в Великобритании Армена Саркисяна. Глава государства предложил ему стать кандидатом на пост 4-го президента от правящей Республиканской партии Армении.
Как ранее сообщало Новости Армении – NEWS.am, в ходе встречи с представителями интеллигенции Серж Саргсян заявил о том, что будущий президент должен быть человеком, имеющим богатое прошлое, прошедший длинный путь, известен как в стране, так и за рубежом, который сможет достойно представить республику на международной арене, то есть выполнять свои представительские функции.
Отметим, что согласно новой редакции Конституции, принятой в 2015 году, Армения полностью переходит к парламентской форме правления. Впервые президента изберет не народ, а Национальное Собрание. Глава Армении избирается сроком на семь лет, причем одно и то же лицо может быть избрано президентом республики лишь один раз.
По новой редакции Конституции, право на выдвижение кандидата в президенты Армении имеет ¼ от общего числа депутатов. По существу, такую возможность имеют лишь правящая Республиканская партия Армении и фракция блока «Царукян». Поскольку фракция блока «Царукян» уже заявила о том, что не выдвинет кандидата на пост президента Армении, Армен Саркисян станет единственным кандидатом на должность главы государства.
Отметим, что Армен Саркисян родился в 1953 году. Он является почетным членом Международного исследовательского института и Британского астрономического общества, Всеармянского академического и научного общества, кандидат физико-математических наук.
В 1992-1996 гг. Армен Саркисян был временным поверенным в делах Армении, Чрезвычайным и полномочным послом Армении в Соединенном королевстве Великобритании и Северной Ирландии, 1993-1994 гг. – главным послом Армении в Европе, послом Армении в ЕС, а в 1995-1996 гг. – послом Армении в Бельгии, Нидерландах, Ватикане, Люксембурге.
В 1996-1997 гг. был премьер-министром Армении, 1998-2000 гг. – Чрезвычайным и полномочным послом Армении в Соединенном королевстве Великобритании и Северной Ирландии.
В 2013 году указом президента Армен Саркисян вновь был назначен послом в Великобритании.
Саркисян – основатель компании «Knightsbridge Group», которая состоит из более чем 15 компаний, работающих в разных сферах промышленности. Они вовлечены в разные проекты в Европе, России, Китае, Монголии, Индии и Казахстане. Кроме этого, Армен Саркисян является акционером компании «Энергопроект», которая осуществляет крупные электроэнергетические и инженерные программы в северо-восточном регионе России.