Ձյան առատության պայմաններում, Հայաստանում նկատվում է գայլերի թվաքանակի աճ: Այդ մասին այսօր` փետրվարի 16-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանը:
Նշենք, որ այսօր կառավարությունը հաստատեց բնապահպանության նախարարությանը 20 մլն դրամ հատկացնելու մասին որոշումը, որի շրջանակներում պետք է պարգեւատրվեն գայլեր ոչնչացնող որսորդները:
Ա. Հարությունյանի խոսքով` պարգեւավճարները կհատկացվեն բացառապես որսորդներին, մինչեւ ապրիլի կեսերը, երբ որսի սեզոնը կավարտվի:
Բնապահպանության նախարարի համոզմամբ` այս որոշումը կայացվել է մասնագետների հետ խորհրդակցության արդյունքում, ուստի բնապահպանական կազմակերպությունների մոտ դժգոհություններ չպետք է առաջանան:

В условиях обильного снега в Армении растет число волков. Об этом на встрече с журналистами 16 февраля заявил министр экологии Арам Арутюнян.
Сегодня Правительство Армении приняло решение выделить Минэкологии 20 млн. драмов (около $50 тыс.) для награждения охотников, уничтожающих волков.
Награды будут выплачиваться только до окончания сезона охоты в середине апреля.
Решение, добавил министр, было принято после консультаций со  специалистами, поэтому едва ли вызовет беспокойство экологических организаций.
Всего планируется уничтожить 200 волков, что, по мнению министра, не должно нанести серьезного вреда популяции.