Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալեւը հերթական անգամ խեղաթյուրել է իրականությունը եւ Խոջալուի ողբերգական դեպքերի ողջ իրավաքաղաքական պատասխանատվությունը բարդել է Հայաստանի եւ Արցախի ներկայիս ղեկավարության վրա, ինչին արձագանքել է Հայաստանի Ազզգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Ստորեւ ներկայացնում ենք Շարմազանովի մենկաբանությունը.
«Քանի որ Ալիեւն այդ ժամանակ գտնվում էր ոչ թե ռազմի դաշտում, այլ զբաղված էր Ստամբուլում սեփական բիզնեսի բարգավաճմամբ, դժվար թե իմանա ողջ իրականությունը Խոջալուի ցավալի դեպքերի մասին: Իրականությունը հետեւյալն է. ամիսներ շարունակ Խոջալուի կրակակետերից օր ու գիշեր գնդակոծվում էր Ստեփանակերտը, եւ տեղի հայության համար ռազմական բազայի չեզոքացումը կյանքի եւ մահվան խնդիր էր: Խոջալուի ազատագրման գործողության ժամանակ ԼՂՀ-ի ինքնապաշտպանական ուժերի ստորաբաժանումները Խոջալուի խաղաղ բնակչության համար թողեցին միջանցք` մարտական գործողությունների գոտուց անվտանգ հեռանալու համար, ինչի մասին ադրբեջանական կողմը նախօրոք զգուշացվել էր:
Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովն իր հրաժարականից մեկ ամիս անց «Նեզավիսիմայա գազետա» թերթին ասել է. «Միջանցքը, որով մարդիկ կարող էին հեռանալ, հայերի կողմից, այնուամենայնիվ, թողնվել էր: Այդ դեպքում նրանց ինչին էր պետք կրակել: Մանավանդ Աղդամին հարող տարածքում, որտեղ այն ժամանակ կային բավականաչափ ուժեր, որպեսզի դուրս գային եւ օգնեին մարդկանց»:
Իր հրաժարականից գրեթե տասը տարի անց Մութալիբովը «Նովոյե վրեմյա» թերթին տված հարցազրույցում նշել է. «Ակնհայտ է, որ խոջալուեցիների գնդակահարությունն ինչ-որ մեկի կողմից կազմակերպվել էր Ադրբեջանում իշխանափոխություն կատարելու համար»:
Ի դեպ, ադրբեջանցի իրավապաշտպան Արիֆ Յունուսովը 1992-ի հուլիսին «Զերկալո» թերթին ասել է, որ «քաղաքը եւ դրա բնակիչները գիտակցաբար զոհ էին մատուցվել քաղաքական նպատակին»: Իսկ Ադրբեջանի Գերագույն խորհրդի նախկին նախագահ Թամերլան Կարաեւը 1992 ապրիլի 28-ին «Մուխալիֆաթ» թերթին տեղեկացրել է, որ «ողբերգությունն իրականացրել են Ադրբեջանի իշխանությունները»:
Վերը շարադրված փաստերը միանշանակ վկայում են այն մասին, որ Խոջալուի խաղաղ բնակիչների մահվան մեջ մեղավորն ադրբեջանական կողմն է, որը հրեշավոր հանցանք է գործել սեփական ժողովրդի հանդեպ` քաղաքական ինտրիգների պատճառով եւ հանուն իշխանական պայքարի»:

Президент Азербайджана Ильхам Алиев в очередной попытке исказить реальность возложил всю правовую и политическую ответственность за трагические события в Ходжалу на нынешние власти Армении и Арцахам, на что отреагировал вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов.
Новости Армении – NEWS.am приводит его комментарий:
«Поскольку Алиев в это время был не на поле боя, а в Стамбуле, где занимался продвижением собственного бизнеса, навряд ли он знает всю правду о трагических событиях в Ходжалу. Вот что было на самом деле: несколько месяцев подряд,  день и ночь, огневые точки Ходжалу поливали Степанакерт свинцовым градом, и для местных армян нейтрализация военной базы была вопросом жизни и смерти. При операции по освобождению Ходжалу подразделения сил самообороны НКР оставили для мирного населения Ходжалу коридор, по которому они могли безопасно уйти с арены боевых действий. Азербайджанская сторона была заранее предупреждена об этом.
Бывший президент Азербайджана Аяз Муталибов через месяц после своей отставки сказал «Независимой газете» следующее: «Армяне, все-таки, оставили коридор, по которому люди могли уйти. Зачем, в таком случае, им было стрелять? Тем более в прилегающей к Агдаму территории, где тогда были достаточные силы, чтобы выйти и помочь людям».
Спустя почти 10 лет после своей отставки в интервью газете «Новое время» Муталибов сказал: «Очевидно, что расстрел ходжалинцев был кем-то организован, чтобы сменить власть в Азербайджане».
Кстати, азербайджанский правозащитник А.Юнусов в июле 1992 г. сказал газете «Зеркало», что «город и его жители были сознательно принесены в жертву политическим целям». А бывший председатель Верховного Совета Азербайджана Т. Караев 28 апреля 1992 г. сообщил газете «Мухалифат», что «трагедию свершили власти Азербайджана».
Вышеизложенные факты однозначно свидетельствуют, что в гибели мирных жителей Ходжалу повинна азербайджанская сторона, совершившая чудовищное преступление против собственного народа – из-за политических интриг и борьбы за власть».