«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչապետ Արա Հարությունյանը «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում վստահեցրել է. «Այս պահի դրությամբ շատ հանգիստ, շատ խաղաղ իրավիճակ է սահմանին ու կարծես թե այդ ընդհարումները չեն էլ եղել: Այս պահին ամեն ինչ նորմալ է: Ոչ միայն վերջին օրերի, այլեւ մյուս ժամանակների հետ համեմատած սահմանում տիրող իրավիճակը շատ հանգիստ է»:
Հարցին՝ կարելի է ասել, որ Հայաստանի, ՌԴ-ի եւ Ադրբեջանի նախագահների՝ Սոչիի եռակողմ հանդիպումը տվել է իր արդյունքը, Արցախի վարչապետը, պատասխանել է. «Ոչ միայն Սոչիի եռակողմ հանդիպումը: Այո, այն իր արդյունքը տվել է, բայց նաեւ մեր պաշտպանության բանակի կողմից տրված պատասխանն է ստիպել հակառակորդին մեղմացնել իրավիճակը սահմանի վրա: Երկու գործոններն էլ դեր են խաղացել։
Տեսակետ կա, որ ներկայիս դադարը ժամանակավոր է, եւ կարճ ժամանակ անց Ադրբեջանը կվերադառնա իր ապակառուցողական եւ սադրիչ գործելաոճին,  քանի որ Ադրբեջանի իշխանություններն անգամ Սոչիից հետո խոսում են «Հայաստանը վերացնելու» մասին։ Վերջին նման հոխորտանքը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի արձագանքն էր Սերժ Սարգսյանի՝ բալիստիկ հրթիռների մասին հիշատակությանը։ Անգամ նշվում է, որ հոկտեմբերին կրկին սահմանի վրա իրավիճակը լարվելու է։ Ձեր գնահատմամբ՝ նման վտանգ կա՞։
Մեր պաշտպանության բանակն ամեն օր ու ամեն վայրկյան սպասում է նոր լարումների ու պատրաստ է ցանկացած պահի կարգավորել դրանք։ Բազմաթիվ անգամ նշել ենք, որ մեր խաղաղությունը կախված է հայոց բանակի մարտունակությունից։ Վերջին դեպքերն ապացուցեցին, թե այն որքան հզոր, ամուր ու մարտունակ է»։

YEREVAN. – In an interview with Zhoghovurd daily, Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh) Prime Minister Ara Harutyunyan assured: “At this point, the situation is very quiet, very peaceful at the border,” the daily reported.
“To the query on whether we can say that the Armenia, RF [Russian Federation], and Azerbaijan presidents’ [recent] trilateral meeting in Sochi [, Russia,] has yielded its results, the Artsakh PM responded: ‘Not solely the trilateral meeting in Sochi, but also the [military] response given by our defense army has forced the adversary [Azerbaijan] to take the edge off the situation on the border.’
‘“There is a view that the current lull is temporary, and a short time later Azerbaijan will return to its destructive and provocative demeanor. In your opinion, is there such a peril?
‘“Our [NKR] defense army awaits new tensions every day and every moment and is ready to handle them. Our peace depends on the combat-readiness of the Armenian army. The recent events have proved how powerful, strong, and combat-ready it is,”’ Zhoghovurd quoted the NKR PM as saying.