Ռուսաստանի նախագահ Մեդվեդեւը սեղմում էր նախագահ Սարգսյանի եւ նախագահ Ալիեւի ձեռքերը, իսկ Պուտինը ոչ թե կսեղմի, այլ կփորձի ջարդել նրանց ձեռքերը: Այդ մասին այսօր` ապրիլի 6-ին, լրագրողների հետ զրույցում նշել է վերլուծաբան, Տարածաշրջանային հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Այդուհանդերձ, Կիրակոսյանը կարծում է, որ ՌԴ արտգործնախարար Լավրովի այցը Հայաստան ցույց տվեց, որ Հայաստանն ավելի մեծ ռազմավարական արժեք է ձեռք բերել Ռուսաստանի համար: «Այցն ուներ երեք քաղաքական նպատակ.առաջինը Ռուսաստանի համար Հայաստանի կարեւորությունն էր, երկրորդը` ՌԴ-ի քաղաքականությունը Հարավային Կովկասում, երրորդը` նա  այցելել էր Հայաստան խորհրդարանական ընտրություններից մեկ ամիս առաջ»,- նշել է Կիրակոսյանը:
«Մենք միաժամանակ տեսնում ենք տարածաշրջանային զարգացում, երբ ՌԴ-ն բարելավում է հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ: Ռուսաստանը կշարունակի դերակատարությունը Մինսկի խմբում, սակայն որոշակի փոփոխություններ կլինեն: Նախագահ Մեդվեդեւը սեղմում էր նախագահ Սարգսյանի եւ նախագահ Ալիեւի ձեռքերը, իսկ Պուտինը ոչ թե կսեղմի, այլ կփորձի ջարդել նրանց ձեռքերը»,- կանխատեսել է Կիրակոսյանը` հավելելով, որ Պուտինը կփոխի եւ կվերափոխի քաղաքականությունը, քանի որ Ռուսաստանն էլ է փոխվել: «Պուտինն այսօր այնքան սիրված չէ, ինչպես նախկինում էր: Հայաստանը պետք է դասեր քաղի Ռուսաստանից` վտանգավոր է անտեսել հասարակական պահանջները: Այլ կերպ ասած` Պուտինի դեմ հասարակական բողոքը սպասված չէր, անակնկալ էր: Դա Հայաստանի համար կարեւոր դաս է, պետք է հաշվի առնել հասարակական պահանջներն անտեսելու վտանգը»,- ասել է Կիրակոսյանը:

Президент России Дмитрий Медведев пожимал руки главам Армении и Азербайджана Саргсяну и Алиеву, а Путин будет им не пожимать руки, а выламывать. Такую точку зрения на встрече с журналистами 6 апреля выразил директор Регионального центра исследований, аналитик Ричард Киракосян.
При этом эксперт полагает, что визит Сергея Лаврова в Армению показал: Армения приобрела большую стратегическую ценность для России. «Визит преследовал три политические цели: первая – важность Армении для России, вторая – политика России на Южном Кавказе, третья – визит состоялся за месяц до парламентских выборов в стране», - сказал Киракосян.
«В то же время мы видим, что Россия улучшает отношения с Азербайджаном. Россия продолжит свое участие в Минской группе ОБСЕ, но будут определенные изменения. Президент России Дмитрий Медведев пожимал руки президентам Армении и Азербайджана Саргсяну и Алиеву, а Путин будет не пожимать им руки, а выламывать», - отметил политолог,   добавив, что Путин поменяет политику, поскольку Россия также изменилась. «Путин не так любим сегодня, как был раньше. Армения должна извлечь урок из событий в России – опасно игнорировать требования общества. Иными словами, общественный протест против Путина не был ожидаем, он оказался сюрпризом. Это важный урок для Армении, надо учесть опасность игнорирования общественных требований», - подчеркнул Киракосян.