Ադրբեջանի եւ Իսրայելի միջեւ հարաբերությունները բավականին լավ են, դրանք հիմնված են փոխադարձ վստահության վրա: Այդ մասին հայտարարել է  այցով Բաքվում գտնվող Իսրայելի արտգործնախարար Ավիգդոր Լիբերմանը:
Ինչպես հայտնում է  «ԱՊԱ»-ն, Իսրայելի ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ երկու երկրների միջեւ քաղաքական կապերը գտնվում են բարձր մակարդակի վրա եւ զարգանում են: «Ադրբեջանի եւ Իսրայելի միջեւի ապրանքափոխանակության ծավալը հասել է 4 միլիարդ դոլարի: Ես Բաքվում հանդիպումներ եմ անցկացրել նախագահ Իլհամ Ալիեւի եւ ԱԳՆ ղեկավար Էլմար Մամեդյարովի հետ:
Հանդիպումներին քննարկվել է միջազգային քաղաքականության ամբողջ շրջանակը, տարածաշրջանային հարցեր, ինչպես նաեւ Իրանի հետ կապված հարցը: Ադրբեջանը միջազգային ասպարեզում զբաղեցնում է  իրեն հասանելի տեղը: Ձեր երկիրը համարվում է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի  ոչ մշտական անդամ, եւ այստեղ է կայանալու  «Եվրատեսիլ» հանրահայտ մրցույթը»,-ասել է նա:
Լիբերմանը հերքել է Ադրբեջանի տարածքում ռազմակայաններ տեղադրելու մասին լուրերը:  «Իսրայելի կողմից Ադրբեջանի տարածքում ռազմակայաններ տեղադրելու մասին լուրերն անհիմն են: Նման լուրերը գիտական ֆանտաստիկայի ժանրից են եւ չեն համապատասխանում իրականությանը: Նման լուրեր գրում են  հարուստ երեւակայություն ունեցող մարդիկ», - ասել է նա:
Հիշեցնենք, Foreign Policy ամսագրի մարտի 28-ի  հոդվածում նշվել էր, որ Իսրայելին հասանելի են դարձել Ադրբեջանի ավիաբազաներն` Իրանին հարված հասցնելիս դրանք օգտագործելու համար:

Отношения между Азербайджаном и Израилем предельно хорошие, они основаны на взаимном доверии.  Об этом заявил  находящийся в Баку с визитом министр иностранных дел Израиля Авигдор Либерман.
Как сообщает АПА, глава МИД Израиля подчеркнул, что политические связи между двумя странами находятся на очень высоком уровне и развиваются: «Объем торгового оборота между Азербайджаном и Израилем достиг 4 млрд. долларов. Я провел в Баку встречи с президентом Ильхамом Алиевым и главой МИД Эльмаром Мамедъяровым. На встречах был обсужден весь спектр международной политики, региональные вопросы, а также вопрос в связи с Ираном. Азербайджан на международной арене занимает свойственное ему место. Ваша страна является непостоянным членом Совбеза ООН, и будет принимать у себя престижный конкурс «Евровидение».
Либерман опроверг информацию о размещении военных баз на территории Азербайджана.  «Сообщения по поводу размещения Израилем военных баз на территории Азербайджана безосновательны. Подобного рода сообщения из области научной фантастики, и не соответствуют истине. Такого рода новости пишут люди, обладающие богатой фантазией», - сказал он.
Напомним, о том, что Израиль  получил доступ к авиабазам в Азербайджане с целью их использования при нанесении удара по Ирану, утверждалось в статье в журнале Foreign Policy от 28 марта.