Ավստրալական Նոր Հարավային Ուելս նահանգի խորհրդարանի անդամ Ուելս Ջոն Աջական հայտարարել է Հայոց ցեղասպանության փաստի մասին:
Խորհրդարանի նիստի ընթացքում դիմելով գործընկերներին` նա նաեւ հայտարարել է, որ հայերը բռնագաղթել են Արեւմտյան Հայաստանից, հաղորդում է Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախումբը:
«Արդեն ճանաչվել է, որ  ողբերգությունն սկսվել է այն պահին, երբ օսմանյան կառավարության կողմից ձերբակալվել, արտաքսվել եւ սպանվել են հայ 250 առաջնորդներ եւ մտավորականներ»,- ընդգծել է Աջական:
Խորհրդարանականը նշել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը խտրականության կործանարար հետեւանքների իրական օրինակ է` հավելելով, որ զոհերի թիվը կազմել է 1,5 միլիոն:
«Հայ դատի» ավստրալական հանձնախբի գործադիր տնօրեն Վարդան Մեղերդիչյանը խորհրդարանականին շնորհակալություն է հայտնել Թուրքիայի վրա ճնշում գործադրելու փորձի համար:

Member of Australia’s NSW parliament John Ajaka formally acknowledged the historical reality of the Armenian Genocide in a speech on the floor of the NSW parliament this week.
He also declared that Armenians had been forced out of Western Armenia, the Armenian National Committee of Australia reports.
”t is recognised that the tragedy began when 250 Armenian leaders and intellectuals were arrested, deported and killed by the then Ottoman Government,” Ajaka said addressing his colleagues.
”By the tragedy’s end an estimated 1.5 million Armenians had been killed. The Armenian population was also permanently displaced from the lands of Western Armenia.”
“This genocide is a true example of the detrimental effects of discrimination,” concluded Ajaka
Armenian National Committee of Australia (ANC Australia) Executive Director Varant Meguerditchian applauded the legislator for highlighting the forced removal of the Armenian people from their historic homeland in Western Armenia during the genocide.