Թուրքիայի հարավում գտնվող Ալանյա քաղաքի «Օզքայմակ սելեքթ» հյուրանոցում կանգ առած 20 ռուսներ թունավորվելու բողոք են ներկայացրել: Այդ մասին ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին հայտնել է տուժածներից մեկը` Պավել Կուսկովը:
«12 մարդ արդեն դիմում են գրել «Պեգաս» ընկերությանը: Սակայն թունավորվածների թիվն ավելին է:  Այսօր հյուրանոց են եկել մի քանի շտապօգնություններ: 5 հանգստացողների, նաեւ` իմ աղջկան, բժիշկները կաթիլային են նշանակել», - հայտնել է «Օզքայմակ սելեքթ»-ում հանգստացող Կուսկովը: Ըստ նրա` հյուրանոցի աշխատակազմը չի ընդունում իր մեղքը, հայտարարելով, որ  «զբոսաշրջիկները շատ են լողացել»:
Միեւնույն ժամանակ ապահովագրական ընկերությունը ռուսներին խնդրում է  համընդհանուր դիմում ներկայացնել թունավորման փաստի առիթով, որպեսզի սկսեն ապահովագրական  գործողությունները:
ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ին հյուրանոցում հայտնել են, որ անտեղի է խոսել զանգվածային թունավորման մասին: «Այո, մեզ մոտ տեղի են ունեցել թունավորումներ 730 հանգստացողներից 9-10-ի  մոտ: Նրանք անհրաժեշտ բժշկական օգնություն են ստացել: Զբոսաշրջիկների հիվանդագին վիճակը կապված է, հավանաբար, արեւային հարված ստանալու հետ», - հայտարարել են հյուրանոցում:
Անթալիայում ՌԴ-ի դեսպանատունը տեղեկացված է  իրադրության մասին եւ պարզում է կատարվածի հանգամանքները եւ մանրամասները:

Более 20 россиян обратились с жалобами на сильное пищевое отравление в гостинице «Озкаймак Селект» близ города Аланья на юге Турции. Об этом  ИТАР-ТАСС сообщил один из пострадавших, Павел Кусков.
«12 человек уже написали обращения в адрес туроператора, компании «Пегас». Однако число отравившихся гораздо больше. Люди страдают от сильной рвоты и диареи. Сегодня в гостиницу прибыли несколько машин «скорой помощи». Как мне известно, пятерым отдыхающим, в том числе моей дочери, врачи были вынуждены поставить капельницу», - сообщил проживающий в «Озкаймак Селект» Кусков. По его словам, администрация гостиницы отказывается признать свою вину, заявляя, что «туристы всего лишь перекупались». В то же время, страховая компания просит россиян подать коллективное обращение по факту отравления, чтобы начать страховые процедуры.
«Заявления руководства «Озкаймак Селект» об их непричастности к инциденту сомнительны. К гостинице есть претензии: грязная посуда, хамство персонала, дети режутся об осколки разбитых стаканов у бассейна», - заявил Кусков.
Как сообщили ИТАР-ТАСС в самой гостинице, говорить о массовом отравлении некорректно. «Да, у нас произошли случаи пищевых расстройств у 9-10 отдыхающих из 730 проживающих в отеле. Они получили необходимую медицинскую помощь по условиям нашего соглашения с медучреждениями. Болезненное состояние у туристов, скорее всего, связано с полученным ими солнечным ударом», - заявили в гостинице.
Генеральное консульство РФ в Анталье осведомлено о сложившейся ситуации и выясняет обстоятельства и подробности случившегося.