Միջազգային ճանաչում ունեցող մի շարք ՏՏ ոլորտի ընկերություններ հետաքրքրված են Արցախում գործունեության ծավալմամբ։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տնտեսական զարգացման նախարար Կարեն Եսայանը՝ ավելացնելով, որ վերջին տարիներին Արցախում աշխատանքներ են տարվում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման ու մասնագետների պատրաստման ուղղությամբ։ «Արցախում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացման եւ բիզնես կազմակերպելու համար գոյություն ունեն մի շարք նպաստավոր պայմաններ։ Բնակչության բնատուր հակում բնական եւ ճշգրիտ գիտությունների հանդեպ, նպաստավոր հարկային դաշտ, առկա կադրային բազա, որի վերապատրաստման դեպքում կապահովվի միջինից բարձր մասնագիտական մակարդակ»,- ասաց նա՝ նշելով, որ նախատեսվում է  ԼՂՀ պետական կառավարման մարմիններում էլեկտրոնային կառավարման համակարգի ներդրում, Կադրերի ուսուցման եւ վերապատրաստման դասընթացների իրականացում` մասնավոր հատվածի հետ համաֆինանսավորման սկզբունքով եւ «Արցախի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կենտրոն» նախագծի իրականացում։
Ըստ նախարարի՝ ԼՂՀ իշխանությունը ցանկություն ունի զարգացնել ՏՏ ոլորտին ու այդ ոլորտում գործող ընկերություններին։ «Արցախն այսօր գտնվում է տնտեսական եւ քաղաքական շրջափակման մեջ: Տնտեսական զարգացման առաջնային  խոչընդոտներն են ռեսուրսների դեֆիցիտը եւ աշխարհագրական դիրքը: Վերոնշյալից հետեւում է, որ  մեր երկրում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացումը, որն ունի մի շարք առավելություններ համեմատած տնտեսության մյուս ճյուղերի հետ, այսօր անհրաժեշտ ու արդիական է: Այս ոլորտում ստեղծվում է բավական մեծ հավելյալ արդյունք, ինչպես նաեւ ապահովվում է բարձր վարձատրվող աշխատատեղեր, միեւնույն ժամանակ բացակայում են արտահանմանը խոչընդոտող հանգամանքները»,-ընդգծեց Եսայանը։
Նշենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում գրանցվել են  հայաստանյան մի շարք ՏՏ ոլորտի կազմակերպություններ, «Ինստիգեյթ» ՓԲԸ-ն Ստեփանակերտում ուսումնական կենտրոն է հիմնել։ Իրականացվում է համակարգիչների մատչելիության բարձրացման ծրագիր։ Արցախում իրականացվում է նաեւ տելեբժշկության պիլոտային ծրագիրը։ Գյումրիի ՏՏ կենտրոնը (GITC) իրականացնում է Արցախի ինֆորմատիկայի ուսուցիչների վերապատրաստման դասընթացներ, իսկ ԼՂՀ կառավարությունում տեղադրվել է էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության MULBERRY համակարգը։ 2011թ-ին Լեռնային Ղարաբաղը մասնակցել է «ԴիջիԹեք 2011» ցուցահանդեսին, որին մասնակցել են մի քանի տասնյակ ՏՏ ոլորտի կազմակերպություններ։

Ряд имеющих международное признание компаний в сфере ИТ заинтересованы деятельностью в Нагорном Карабахе. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщил министр экономического развития Нагорно-Карабахской Республики Карен Есаян, добавив, что в последние годы в Карабахе ведутся работы по развитию информационных технологий и подготовке специалистов. «В Карабахе для развития сферы информационных технологий и организации бизнеса существует ряд благоприятных условий. Склонность населения к естественным и точным наукам, благоприятное налоговое поле, существующая кадровая база - в случае переподготовки будет обеспечен профессиональный уровень выше среднего», – сказал он, отметив, что планируется внедрить в органах государственного управления НКР электронную систему работы, провести курсы по обучению и переподготовке кадров по принципу софинансирования частным сектором и реализовать проект «Центр информационных технологий Арцаха».
По словам министра, власти НКР желают развивать сферу ИТ и компании в этой сфере. «Карабах сегодня находится в экономической и политической блокаде. Первичными препятствиями экономическому развитию являются дефицит ресурсов и географическое положение. Из вышесказанного следует, что развитие информационных технологий в нашей стране, что имеет ряд преимуществ в сравнении с остальными отраслями экономики, сегодня необходимо и актуально. В этой сфере создается довольно большая добавленная стоимость, а также обеспечиваются высокооплачиваемые рабочие места, в то же время отсутствуют обстоятельства, препятствующие экспорту», – подчеркнул Есаян.
Отметим, что в НКР были зарегистрированы ряд организаций ИТ-сферы из Армении, ЗАО «Инстигейт» основало в Степанакерте учебный центр. Реализуется программа повышения доступности компьютеров. В Карабахе реализуется также пилотная программа телемедицины. ИТ-центр Гюмри (GITC) проводит курсы по переподготовке карабахских учителей информатики, а в правительстве НКР была установлена электронная система документооборота «MULBERRY». В 2011 году в Нагорном Карабахе была проведена выставка «ДиджиТек - 2011», в которой принимало участие несколько десятков организаций ИТ-сферы.