Իրանի հյուսիս-արեւմուտքում տեղի ունեցած երկրաշարժի արդյունքում մոտ 50 մարդ է զոհվել, եւս  400 –ը վիրավորվել է, հաղորդում է AFP-ն:
Ըստ Fars գործակալության, ամենաշատը տուժել են Նհաբադ, Սալմաշ, Ահար եւ Նիյամդոբադ քաղաքները: Փրկարարական աշխատանքների ընթացքում տուժածների կեսից ավելին հանվել են փլատակների տակից: Փրկարարական աշխատանքներում ներգրավվել են երեք ուղղաթիռ, ինչպես նաեւ հատուկ որոնողական շներ:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր NEWS.am-ը, Իրանում տեղի ունեցած երկրաշարժը 9 բալ ուժգնություն է ունեցել: Օգոստոսի 11-ին, ժամը 16.23-ին գրանցվել էր 6.6 մագնիտուդով երկրաշարժ, որի էպիկենտրոնը գտնվում է Իրանի տարածքում` Ահար քաղաքից1 6-կմ դեպի հյուսիս-արեւմուտք:
Երկրաշարժի հիպոկենտրոնը գտնվել է 15 կմ խորության վրա: Երկրաշարժի ուժգնությունը էպիկենտրոնային գոտում կազմել է 9 բալ, երկրաշարժը գրանցվել է նաեւ ՀՀ տարածքում. Ագարակ, Մեղրի,Քաջարան, Կապան, Գորիս քաղաքներում` 4.5 բալ ուժգնությամբ,իսկ Երեւան քաղաքում` 3-4 բալ:
Երկրի հարավում մարդիկ խուճապահար դուրս են եկել տներից: Նախնական տվյալներով` Հայաստանում տուժածներ եւ ավերածություններ չկան:

Порядка 50 человек погибли и около 400 получили ранения в результате землетрясения на северо-западе Ирана, передает AFP.
Согласно агентству Fars, более всего пострадали города Нехабад, Салмаш, Ахар и Ниямдобад . В ходе спасательных работ более половины пострадавших вытащены из под завалов. К спасательным работам привлечены три вертолета, а также специальные поисковые собаки.
В эпицентре землетрясения в Иране отключилась телефонная связь. Как передает иранское агентство Mehr, об этом сообщил глава Спасательной службы Ирана Махмуд Музафер.
Ранее Новости Армении – NEWS.am сообщало со ссылкой на пресс-службу МЧС Армении, 11 августа в 16.23 было зарегистрировано землетрясение магнитудой в 6.6, эпицентр которого находился на территории Ирана, в 1.6 км к северо-западу от города Ахар. Гипоцентр землетрясения находился на глубине 15 км.
Сила толчков в эпицентре составила 9 баллов, толчки ощущались и в Армении: в городах юга – Агараке, Мегри, Каджаране, Капане и Горисе – силой в 4,5 балла, в Ереване – 3-4 балла. На юге страны люди в панике выбежали из своих домов.