Գլխուղեղի հիվանդություն ունեցող 1.5-ամյա Եղիա Սարգիսի Չինանյանի փրկելու համար արդեն 5,5 միլիոն դրամ է հավաքվել: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց նրա մայրը` Քրիստինե Արսենյանը: Նա նշեց, որ երեխան այս պահին գտնվում է տանը, սակայն բժիշկների անմիջական հսկողությամբ է, դեղերի ազդեցության ներքո նա փոքր-ինչ թույլ է զգում իրեն:
Եղիայի մայրը տեղեկացրեց, որ մինչեւ ապրիլի 15-ը երեխային կտանեն Եվրոպական որեւէ  երկիր` վիրահատության: Տարբեր երկրների հիվանդանոցներին նամակներ են գրել, առայժմ ստացել են պատասխան Ֆրանսիայից: Դեռ վերջնական չեն որոշել, թե որ երկրում կանեն վիրահատությունը, դա կախված է նրանից, թե ինչ պատասխաններ կստանան նաեւ մյուս երկրներից:
Քրիստինե Արսենյանը նշեց, որ իրենք բազմաթիվ զանգեր են ստանում, թե Հայաստանից, թե արտերկրից շատերը պատրասատակամություն են հայտնում աջակցել ընտանիքին եւ գումար են փոխանցում: Եղիայի ծնողները շնորհակալություն են հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր անտարբեր չեղան եւ օգնում են երեխայի կյանքը փրկել:
Հիշեցնենք, որ Եղիան գլխուղեղի հիվանդություն ունի`անոթները լայնացած, խճճված  եւ խցանված են: Ցանկացած պահի փոքրիկը կարող է արյան զեղում ստանա եւ հնարավոր չլինի փրկել նրա կյանքը: Գլխուղեղում նաեւ կիստա կա: Եղիայի թե մայրը, թե հայրը գործազուրկ են, իսկ փոքրիկ քույրիկը 4 տարեկան է, ով արդեն գիտակցում է եղբոր հիվանդության մասին եւ իր աղոթքներով առողջություն խնդրում եղբոր համար: Փոքրիկի հիվանդությունը ի ծնե է: «Արդեն երկու անգամ է, ինչ շատ ուժեղ ցնցումների մեջ է ընկնում: Փոքրիկը կապտում է եւ մի կերպ հասցնում ենք հիվանդանոց: Սեպտեմբերի 30-ից հետո վերջին անգամ փետրվարի 13-ին կրկնվեցին ցնցումները: Կապտում է, աչքերը շեղվում են մի ուղղության ու սառում է: Հիվանդանոցում մի կերպ հնարավոր եղավ փրկել կյանքը»,- պատմել է մայրը: Երեխային վիրահատելու համար, նախնական հաշվարկներով, անհրաժեշտ է 7 միլիոն դրամ:
1.5 -ամյա Եղիա Սարգիսի Չինանյանին փրկելու համար հնարավորության սահմաններում կարող եք գումար փոխանցել Քրիստինե Արսենյանին` «Հայէկոնոմբանկի» հետեւյալ հաշվեհամարներին`
AMD  հաշվի համարը 163478004654
USD   հաշվի համարը 163478004662
EUR   հաշվի համարը 163478004670
RUR   հաշվի համարը 163478004688
Հ.Գ.Փոքրիկի հիվանդության եւ բուժման ծախսերի հետ կապված բոլոր փաստաթղթերը NEWS.am-ի խմբագրության տրամադրության տակ է: Անհրաժեշտության դեպքում կարող ենք տրամադրել:

YEREVAN. – A total of 5.5 million drams (approx. $13,393) are raised so far to save the life of 1.5-year-old Yeghia Chinanyan, who suffers from a brain disease, his mother, Kristine Arsenyan, told Armenian News-NEWS.am. She added that the child is at home but under medical supervision. He feels somewhat weak due to the effect of the medical drugs he is administered.
Yeghia’s mother also informed that they will take the child to Europe, no later than April 15, to undergo a surgery. They wrote letters to hospitals in a variety of countries, but they so far have received a response solely from France. They have not yet decided in which country the child will be operated on, since this depends on the replies they will receive from other countries.
Arsenyan noted that they are getting numerous telephone calls, both from Armenia and abroad, as many people express their readiness to assist the family and transfer money.
Yeghia’s parents thank all those who are responsive and are helping to save the child’s life.
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, Little Yeghia suffers from a brain disease since birth. The blood vessels in his brain are enlarged, intertwined and clogged. The child might experience a blood efflux at any time and it might not be possible to save his life. Also, there is a cyst in his brain.
Yeghia’s parents, however, cannot afford the amount that is necessary for a respective surgery. Both of his parents are unemployed, and his 4-year-old sister already understands that her brother is ill and she prays for his recovery.
“He experienced very strong convulsions twice already. He turns blue and we just manage to get him to hospital. The convulsions last repeated on February 13. He turns blue, his eyes wander toward one direction and freeze. He was managed to be somehow saved in hospital,” his mother said.
Speaking about little Yeghia’s disease, his mother said: “There can be a blood efflux at any second, and…”
Following the public announcement by Armenian News-NEWS.am, numerous people have answered the call for saving the little boy’s life and transferred money. According to initial estimates, close to 7,000,000 drams (approx. $17,045) will be needed to have the little boy operated on abroad.
To save 1.5-year-old Yeghia Chinanyan’s life, you still may kindly donate to Kristine Arsenyan’s following “Armeconombank” bank accounts:
163478004654 (AMD account)
163478004662 (USD account)
163478004670 (EUR account)
163478004688 (RUR account)
To note, all documentation on Yeghia Chinanyan’s illness and his treatment costs are readily available at Armenian News-NEWS.am.