Դիարբեքիրի քաղաքապետ Օսման Բայդեմիրի հրավերով ԱՄՆ-ից իր ծննդավայր Դիաբերքիր տեղափոխված հայ հայտնի երաժիշտ Երբանդ Բոսթանջըն պաշտոնապես դիմել է Թուրքիայի մշակույթի եւ տուրիզմի նախարարությանը՝ թուրքական դասական երաժշտության Դիարբեքիրի պետական երգչախմբում ընդգրկվելու համար։
Թուրքական Radikal-ի փոխանցմամբ՝ Դիարբեքիրում ծնված, 1992-ին ԱՄՆ տեղափոխված եւ այս տարվա ամռանը Դիարբեքիր վերադարձած ուդի հայ հայտնի վարպետ Երբանդ Բոսթանջըն թուրքական դասական երաժշտության Դիարբեքիրի պետական երգչախմբում պաշտոնապես ընդգրկվելու համար դիմել է Թուրքիայի մշակույթի եւ տուրիզմի նախարարություն։
Դիարբեքիր տեղափոխվելուց հետո հայ երաժիշտն արդեն հանդես է գալիս այդ երգչախմբում որպես հյուր եւ ստանում ընդամենը 800 լիրա (500 դոլար) աշխատավարձ եւ մշտական անդամ դառնալուց հետո նրա աշխատավարձը կբարձրացվի։
Նշվում, է, որ նախարարությունը Երվանդ Բոսթանջըի համար գլխավոր քննությունը նշանակել է նոյեմբերի 27-ին եւ ամենայն հավանականությամբ նրան ընդունելու են երգչախումբ։
Նշենք, որ  Երվանդ Բոսթանջըն տարիներ շարունակ ստեղծագործել է ԱՄՆ-ում եւ այս տարվա ամռանը թուրքական կողմի ծախսերով վերադարձել է իր ծննդավայր Դիարբեքիր։

Armenian musician Yervant Bostanci formally petitioned to the Ministry of Culture and Tourism of Turkey, with a request to be included in Diyarbakir State Turkish Classical Music Choir.
After returning from the United States to his place of birth Diyarbakir at the invitation of the city mayor, the oud master is already performing in the choir, but as a guest, and he receives a mere 800 liras (approx. $500) as monthly salary, Radikal daily of Turkey reports. But his salary will be raised once he becomes a permanent member in the choir.
The ministry has set Bostanci’s respective main examination for Wednesday and, in all likelihood, he will be accepted to the Choir.
Yervant Bostanci composed and performed in the US for numerous years, but he returned to his place of birth Diyarbakir this summer and Turkey had covered his relevant expenses.