Դիարբեքիրի քաղաքապետ Օսման Բայդեմիրի հրավերով ԱՄՆ-ից իր ծննդավայր Դիաբերքիր տեղափոխված հայ հայտնի երաժիշտ Երբանդ Բոսթանջըն պաշտոնապես դիմել է Թուրքիայի մշակույթի եւ տուրիզմի նախարարությանը՝ թուրքական դասական երաժշտության Դիարբեքիրի պետական երգչախմբում ընդգրկվելու համար։
Թուրքական Radikal-ի փոխանցմամբ՝ Դիարբեքիրում ծնված, 1992-ին ԱՄՆ տեղափոխված եւ այս տարվա ամռանը Դիարբեքիր վերադարձած ուդի հայ հայտնի վարպետ Երբանդ Բոսթանջըն թուրքական դասական երաժշտության Դիարբեքիրի պետական երգչախմբում պաշտոնապես ընդգրկվելու համար դիմել է Թուրքիայի մշակույթի եւ տուրիզմի նախարարություն։
Դիարբեքիր տեղափոխվելուց հետո հայ երաժիշտն արդեն հանդես է գալիս այդ երգչախմբում որպես հյուր եւ ստանում ընդամենը 800 լիրա (500 դոլար) աշխատավարձ եւ մշտական անդամ դառնալուց հետո նրա աշխատավարձը կբարձրացվի։
Նշվում, է, որ նախարարությունը Երվանդ Բոսթանջըի համար գլխավոր քննությունը նշանակել է նոյեմբերի 27-ին եւ ամենայն հավանականությամբ նրան ընդունելու են երգչախումբ։
Նշենք, որ  Երվանդ Բոսթանջըն տարիներ շարունակ ստեղծագործել է ԱՄՆ-ում եւ այս տարվա ամռանը թուրքական կողմի ծախսերով վերադարձել է իր ծննդավայր Դիարբեքիր։

Известный музыкант-армянин Ерванд Бостанджи, переехавший из США в свой родной Диарбекир по приглашению мэра города Османа Байдемира, официально обратился в Министерство культуры и туризма Турции, чтобы его включили в состав государственного хора турецкой классической музыки в Диарбекире.
Как пишет турецкая «Radikal», родившийся в Диарбекире и переехавший в США в 1992 году известный мастер игры на уде Ерванд Бостанджи, который летом этого года возвратился в Диарбекир, уже выступает в этом хоре в качестве гостя и получает зарплату всего в 800 лир (500 долларов), но после того как он станет постоянным членом хора, его зарплата увеличится. Министерство назначило главный экзамен для Бостанджи на 27 ноября и, по всей вероятности, его примут в хор.
Отметим, что родившийся в Диарбекире известный музыкант-армянин Ерванд Бостанджян долгие годы работал в США, но летом текущего года турецкая сторона оплатила его возвращение в его родной город Диарбекир.