Ռուսաստանը վաճառքի մասնագետների թափուր տեղերի քանակով համաշխարհային առաջատարներից մեկն է: Հաճախ նրանք հատուկ մասնագիտության կարիք էլ չունեն, եզրակացրել են Adzuna (www.adzuna.ru), կայքի հետազոտողները` ուսումնասիրելով աշխարհի 11 երկրներում աշխատանքի 2,5 միլիոն հայտարարությունները:
«Այլ երկրների համեմատ` Ռուսաստանում մեծ պահանջարկ ունեն վաճառքի մասնագետները», - պնդում են ուսումնասիրողները: Ռուսական աշխատաշուկայում մյուս աշխատատեղերի շարքում նրանց բաժինը 35-40% է, հայտնում է  ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
«Ըստ «Ռոսստատի»` ռուսաստանցիների 60%-ն աշխատում է մասնագիտությամբ, - ուսումնասիրությունն է մեկնաբանում Անաստասիա Դեդյուխինան` Ռուսաստանում Adzuna –ի տնօրենը: - Սակայն Ռուսաստանում այժմ բարձրագույն մասնագիտական կրթության արժեքը շատ ցածր է»:
Ռուսաստանում ամենապահանջված մասնագետների եռյակում են ընդգրկվել նաեւ արտադրական եւ հաշվապահության ու ֆինանսների բնագավառի աշխատողները (9,2%):
Արտասահմանում ամենապահանջվածն են IT բնագավառի մասնագետները. Հնդկաստանում աշխատատեղերի բնագավառում նրանց մասնաբաժինն է 14,08%, ՀԱՀ-ում` 13,5%, Նիդեռլանդներում`13,36%, Մեծ Բրիտանիայում` 12,3%, Գերմանիայում`  10,4%, Լեհաստանում` 10,18%,  եւ Կանադայում` 7,1%:

Россия - один из мировых лидеров по числу вакансий для специалистов по продаже. Зачастую им даже не требуется специального образования, делают выводы исследователи портала Adzuna (www.adzuna.ru), проанализировав свыше 2,5 млн объявлений о вакансиях в 11 странах мира (включая некоторые зарубежные страны).
«Самый большой спрос в России по сравнению с другими странами - на специалистов по продажам: практически каждая пятая (19,3%) вакансия в стране - из этой сферы», - утверждают исследователи. Совокупный объем предложений работы для специалистов сферы продаж является лидером спроса на всем российском рынке труда. Их доля - примерно 35-40% от всех вакансий, сообщает ИТАР-ТАСС
«По данным Росстата, почти 60% россиян работает не по специальности, - комментирует исследование Анастасия Дедюхина, директор Adzuna по России. - И хотя большинство работодателей даже на неквалифицированных должностях хотят видеть человека с университетским дипломом, фактическая ценность специализированного высшего образования в России теперь низка как никогда».
В тройку самых востребованных специалистов в России также вошли работники производственной сферы, а также бухгалтерии и финансов (их доля составляет по 9,2%).
В целом же, судя по выборке, наиболее востребованными за рубежом являются специалисты IT-сферы: их доля в базах вакансий в Индии - 14,08%, в ЮАР - 13,5%, в Нидерландах - 13,36%, в Великобритании - 12,3%, в Германии - 10,4%, в Польше - 10,18% и в Канаде - 7,1%.