Հայաստանի կառավարությունն ու գործարար շրջանակները բավարար չափով չեն անհանգստանում ռուսական շուկայի պահանջներին արձագանքելու մասին: Այս մասին հուլիսի 30-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի գործարարների  միության գործադիր տնօրեն Գագիկ Մակարյանը:
Նրա խոսքով, տարեսկզբից ինքը մի քանի անգամ եղել է Ռուսաստանում, որտեղ հանդիպել է տեղական ձեռներեցների հետ: Նրանցից շատերը հայտարարել են ոչ ալկոհոլային խմիչքների, քաղցրահամ եւ հանրաքային ջրերի ու լիմոնադի մեծ պահանջարկի մասին: «Նրանք գործնականում պատրաստ են գնել այն ամենը, ինչ Հայաստանը կմատակարարի: Սակայն իշխանությունները, ինչպես նաեւ այդ մասին իմացող գործարարները չեն շտապում ակտիվացնել այդ ոլորտը»,- ասաց Մակարյանը:
Բացի այդ, ռուսական շուկայում շատ մեծ է միջնորդների դերը, որոնց հետ աշխատելու համար մեծ քանակությամբ առաքում եւ շրջանառվող միջոցներ են հարկավոր: «Սովորաբար անհրաժեշտ գումարը սկսվում է 10 հազար դոլարից: Ոչ բոլոր հայ գործարարներն են ցանկանում հաղթահարել այդ արգելքը, այդ պատճառով սկսում են աշխատել ռուսական միջնորդների հետ: Իսկ վերջինները նաեւ մի շարք պայմաններ են առաջադրում, այդ թվում՝ ապրանքի իրացման բացառիկ իրավունք: Իսկ հայերն այդ այնքան էլ չեն սիրում ու երբեմն սկսում են գաղտնի աշխատել այլ գործընկերների հետ»,- հավելեց Գագիկ Մակարյանը:
Նշենք, որ 2013 թվականին Հայաստանը 11.1 մլն դոլարի սովորական եւ հանքային ջուր, ինչպես նաեւ լիմոնադ է արտահանել: Արտահանման ծավալների մեծ մասը (8.8 մլն) բաժին է ընկել Ռուսաստանին:

Правительство и бизнес в Армении не проявляют достаточной расторопности, чтобы отреагировать на запросы российского рынка. Об этом заявил журналистам 30 июля исполнительный директор Союза работодателей Армении Гагик Макарян.
По его словам, с начала года он несколько раз побывал в России, где встречался с местными предпринимателями. Многие из них заявляют о большой потребности в безалкогольных напитках, пресной и минеральной воде, лимонадах. «Они готовы брать практически все, что им будут поставлять из Армении. Но власть не торопится «растормошить» эту отрасль, а сами бизнесмены не активизируются – даже те, кто об этом знает», - сказал  Макарян.
Кроме того, добавил он, на российском рынке очень велика роль посредников, для работы с которыми нужны большие поставки и оборотный капитал. «Обычно необходимые суммы начинаются с 10 тысяч долларов. Не все армянские бизнесмены берут этот барьер, поэтому начинают работать с российскими посредниками. А те выдвигают и ряд условий, в том числе эксклюзивные права на реализацию товара. Армяне же не совсем это любят и порой начинают втихомолку работать с другими», - заметил Макарян.
Отметим, что в 2013 году Армения экспортировала обычной и минеральной воды, а также лимонада на $11,1 млн. Из них большинство ($8,8 млн.) пришлось на Россию.