Ամերիկյան հեղինակավոր «The New York Times» պարբերականն իր հեղինակ Բրենդա Շաֆերին մեղադրել է Ադրբեջանի հետ կապերը թաքցնելու համար:
Հայֆայի համալսարանի քաղաքագիտության պրոֆեսոր Բրենդա Շաֆերի՝ «Ռուսաստանի կողմից գրավված հաջորդ տարածքը» վերնագրով հոդվածը սեպտեմբերի 9-ին հրապարակվել էր «The New York Times»-ի կայքում: Հոդվածում պրոֆեսորն անդրադարձել էր Հայաստանի եւ Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններին՝ հատկապես Մոսկվայի խաղաղարարի  դերի համատեքստում:
Սակայն Շաֆերը մոռացել է մատնանշել, որ աշխատել է Ադրբեջանի նավթային կորպորացիայում եւ այդ պատճառով, բնականաբար, հազիվ թե կարող էր օբյեկտիվ դիրքորոշում արտահայտել: Սեպտեմբերի 17-ին «The New York Times»-ի խմբագիրները հոդվածի տակ գրառում են թողել՝ մատնանշելով տեղեկությունը թաքցնելու փաստը:
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ լարվածության մասին սյունակում չի բացահայտվել այն փաստը, որ հեղինակը եղել է Ադրբեջանի նավթային պետական ընկերության խորհրդականը: Ինչպես եւ մյուս հեղինակները, Բրենդա Շաֆերը պայմանագիր է ստորագրել, որը նրան պարտավորեցնում է տեղեկացնել շահերի բախման մասին՝ փաստացի կամ պոտենցիալ: Եթե խմբագիրները տեղեկացված լինեին ադրբեջանական ընկերության հետ նրա կապերի մասին, նրանք կպնդեին դրանք բացահայտելու շուրջ»,- ասված է խմբագիրների գրառման մեջ:

Влиятельная американская газета «The New York Times» уличила автора Бренду Шаффер в сокрытии ее связей с Азербайджаном.
Статья профессора политологии в Университете Хайфы Бренды Шаффер под названием «Следующая земля, захваченная Россией» была опубликована на сайте «The New York Times» 9 сентября. В статье профессор коснулась последних событий на линии соприкосновения между Арменией и Азербайджаном, особенно в контексте роли Москвы в качестве миротворца. Однако Шаффер забыла указать на то, что она работала на нефтяную корпорацию Азербайджана и по этой причине, естественно, едва ли могла выражать объективную позицию.
17 сентября редакторы «The New York Times» оставили заметку под статьей, указав на факт сокрытия информации. «В колонке о напряженности между Арменией и Азербайджаном не раскрыт тот факт, что автор был советником Государственной нефтяной компании Азербайджана. Как и другие авторы, Бренда Шаффер подписала контракт, обязывающий ее сообщать о конфликте интересов, фактических или потенциальных. Если бы редакторы были осведомлены о ее связях с компанией, они бы настояли на раскрытии», - говорится в заметке.