Նավթի համաշխարհային գների նվազումը երկար չի տեւի, եւ շուկան կկայունանա, ԱՄԷ էներգետիկայի նախարար Սոհեյլ բեն Մուհամեդ Ֆարաջ Ֆարիս ալ Մազուրիի խոսքերն է մեջբերում երկրի WAM լրատվական գործակալությունը:
«Նավթի ներկայիս գները երկար չեն պահպանվի, եւ նավթի շուկան կհավասարակշռվի», — հայտարարել է նախարարը:
Նա նաեւ «նոր արդյունահանող երկրներին» կոչ է արել պատասխանատվություն դրսեւորել եւ նպաստել շուկայի հավասարակշռությանը՝ հանուն բոլորի բարօրության:  Ալ Մազրուին հավելել է, որ «նավթի շուկայում նոր փոփոխություններ է ակնկալում արդեն հաջորդ տարվա սկզբին», փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Ամառվանից այց կողմ նավթի համաշխարհային գները գրեթե  կրկնակի նվազել են: Փորձագետները սա կապում են շուկայում  առաջարկի ավելցուկի հետ: Օրական 30 մլն բարել նավթ արդյունահանելու վերաբերյալ OPEC -ի նոյեմբերի 27-ի որոշումը խթանել է գների նվազումը:

Снижение мировых цен на нефть не будет продолжаться долго, и рынок стабилизируется, заявил, как сообщает в четверг эмиратское информагентство WAM, министр энергетики Объединенных Арабских Эмиратов Сохейль бен Мохаммед Фарадж Фарис аль-Мазруи.
«Нынешние цены на нефть не продержатся долго, и нефтяной рынок вернется к равновесию», — заявил министр.
Он также призвал «новые добывающие страны» проявить ответственность и способствовать равновесию рынка на благо всех. Аль-Мазруи добавил, что ожидает «новых изменений на нефтяном рынке уже в начале следующего года», передает РИА Новости
Мировые цены на нефть с лета упали почти вдвое. Эксперты связывают это с переизбытком предложения на рынке. Решение стран ОПЕК от 27 ноября сохранить квоту на добычу нефти на уровне 30 миллионов баррелей в день усилило обвал цен.