Րոպեներ առաջ մեկնարկեց «Ոսկե ծիրան» 7-րդ միջազգային կինոփառատոնը։ Բացման արարողությանը Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը փառատոնի պատվավոր հյուրին՝ աշխարհահռչակ դերասանուհի Կլաուդիա Կարդինալեին հանձնեց Մշակույթի նախարարության ոսկե մեդալը։
Փառատոնը մեկնարկեց Անրի Վեռնոյի «Մայրիկ» ֆիլմով։ Պատահական չէ այս ֆիլմի ընտրությունը, քանի որ այս տարի լրանում է ֆրանսահայ ռեժիսորի 90-ամյակը եւ հենց այս ֆիլմում է, որ իր լավագույն դերերից մեկը խաղացել է Կլաուդիա Կարդինալեն։
«Ոսկե ծիրանն»  այս տարի վարում  էր «Կաննի»  միջազգային կինոփառատոնում 2010 թվականի  լավագույն անիմացիոն ֆիլմի համար «Ոսկե արմավենի» ստացած ֆրանսահայ ռեժիսոր Սերժ Ավետիքյանը։
Նշենք նաեւ, որ  նախքան փառատոնի մեկնարկը, Շառլ Ազնավուրի հրապարակում՝ Մոսկվա կինոթատրոնի առջեւ, վարչապետ Տիգրան  Սարգսյանի, Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի, քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանի եւ Կլաուդիա Կարդինալեի մասնակցությամբ բացվեցին Սերգեյ Փարաջանովի, Անրի Վեռնոյի, Ռուբեն Մամուլյանի եւ Համո Բեկնազարյանի աստղերը։
Հետաքրքական է նաեւ այն փաստը, որ Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը «Ոսկե ծիրանին» ուղղված իր ողջույնի խոսքում նշեց, թե փառատոնը այսուհետ կունենա  իր սեփական տարածքը։

July 12, 2010 | 00:34 The 7th Golden Apricot International Film Festival has just opened in Yerevan. Armenian Culture Minister Hasmik Poghosyan handed a gold medal of Culture Ministry to the honorary guest of the festival actress Claudia Cardinale.
The festival opened with screening of “Mayrig” (Mother) by Henri Verneuil (dedicated to the 90th anniversary of the director) where Claudia Cardinale had one of the roles.
The presenter of the festival was French director of Armenian origin Serge Avedikian. His “Barking Island” animation won the Best Short Film prize at the 63rd Cannes Film Festival.
Prior to the opening ceremony, Armenian Premier Tigran Sargsyan, Culture Minister Hasmik Poghosyan, Yerevan Mayor Gagik Beglaryan and Claudia Cardinale opened the stars of Sergei Parajanov, Henri Verneuil, Ruben Mamulyan and Hamo Beknazaryan in Charles Aznavour square near Moscow cinema.