Դեն նետել մարդկանց մնացորդները, անգամ եթե հարազատները չեն վճարել աճյունները հոգ տանելու համար, սազական չէ հայ հասարակությանը։ Այդ մասին խորհրդարանում հայտարարել է ՕԵԿ խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանը՝  «Հուղարկավորությունների կազմակերպման եւ գերեզմանատների ու դիակիզարանների շահագործման մասին» օրենքի քննարկման ժամանակ։
Իր հերթին արդարադատության փոխնախարար Սուրեն Քրմոյանը նշել է, որ եթե 15 տարին լրանալուց հետո գերեզմանատեղի համար պայմանագիրը չի վերակնքվում, դին կարող են ողջակիզել, իսկ աճյունասափորը պահել։
«Այո, բայց եթե եւս 5 տարի անց սափորի պահելու տեղի համար չվճարեն, այն կարող են պարզապես դեն նետել։ Ներողություն, որ այդպես ուղիղ ասում եմ, բայց դե հենց այդպես է։ Միգոցե ազգականը արտերկիր է մեկնել, գործերը լավ չեն, եւ նա կարողացել է վերադառնալ ոչ թե 15, այլ 20 տարի հետո։ Գալիս է, իսկ գերեզմանոցում իր հարազատի դին չկա։ Ինչպե՞ս հասկանալ»,- նշել է Մարգարյանը։

Выбрасывать останки людей, даже если их родные не оплачивают уход за могилами, не подобает армянскому обществу. Об этом заявил в парламенте 4 марта депутат от «Оринац еркир» Ованес Маркарян, на обсуждении проекта поправок к закону «Об организации похорон и эксплуатации кладбищ и колумбариев».
В связи с этим замминистра юстиции Сурен Крмоян заметил, что если по истечении 15 лет договор на кладбищенское место не перезаключается, тело может быть кремировано, а на хранение оставлена урна с прахом.
«Верно, только еще через 5 лет, если место хранения урны никто не оплачивает, ее могут просто выбросить. Извините, что я так прямо говорю, но ведь на самом деле так и есть. А вдруг родственник уехал на заработки, дела у него пошли плохо, и он смог вернуться не через 15 лет, а, скажем, через 20? Приходит, а на кладбище пойти уже некуда. Как так?», - заявил Маркарян.