Հայաստանում Լեհաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Եժի Նովակովսկին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրուցել է երկու երկրների, ինչպես նաեւ Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ քաղաքական եւ տնտեսական կապերի ամրապնդման տեսլականի  ու մի շարք այլ հարցերի շուրջ։
Արդեն 2 ամիս է, Դուք Հայաստանում եք։ Ի՞նչ կարծիք ունեք մեր երկրի մասին։ Ի՞նչն է Ձեզ դուր գալիս Հայաստանում եւ նրա մայրաքաղաքում։
Իրականում ես այստեղ եմ ոչ թե 2 ամիս, այլ մի քանի շաբաթ, քանի որ Ռիգայից ժամանել էի դեկտեմբերի սկզբին, սակայն մեկ շաբաթ անց արձակուրդ էի գնացել։ Ես Հայաստան վերադարձա հունվարի 20-ին եւ իմ հավատարմագրերը հանձնեցի նախագահին։ Իհարկե մեր նախագահն է որոշում, թե ուր ուղարկել երկրի դեսպաններին, բայց անկեղծ ասած, Հայաստանն իմ անձնական ընտրությունն էր։ Իմ կարծիքով՝ Հայաստանը տարածաշրջանի ամենահետաքրքիր երկրներից մեկն է։
Իմ կարծիքով այդ հետաքրքրությունը նրանում է, որ երկիրը գտնվում է 3 քաղաքակրթությունների խաչմերուկում։ Մի կողմից հնագույն քրիստոնեական արեւմտյան քաղաքակրթությունն է, մյուս կողմից՝ այդ քաղաքակրթությունը շատ մոտ է Մերձավոր Արեւելքին, եւ վերջապես մարդկանց մտածելակերպի վրա շատ մեծ ազդեցություն է թողել խորհրդային համակարգը։ Ես կրթությամբ պատմաբան եմ, եւ իմ առաջին մասնագիտության տեսանկյունից Հայաստանը շատ հետաքրքիր երկիր է։
Երկրորդ՝ Լեհաստանի համար Հայաստանը տարիներ շարունակ շատ կարեւոր գործընկեր է եղել։ Եւ ոչ միայն այն պատճառով, որ Լեհաստանում 500 տարուց ավել գործում է հայկական համայնք, այլ նաեւ այն պատճառով, որ մեր երկրները միշտ լավ հարաբերություններ են ունեցել։ Եւ ի վերջո Հայաստանը այս պահին ներգրավված է ժամանակակից աշխարհում ընթացող բազմաթիվ, հաճախ բարդ քաղաքական գործընթացների մեջ։ Մի կողմից ղարաբաղյան հակամարտության հարցն է, մյուս կողմից՝ Եվրամիության եւ Եվրասիական  տնտեսական միության հետ մերձեցման գործընթացները։   Ես Լեհաստանում բնակվող շատ  հայ ընկերներ ունեմ։ Իմ կինը ֆիլմ էր նկարահանել Լեհաստանում հաստատված առաջին հայ համայնքի մասին։ Եւ այդպես՝ ես եկա այստեղ աշխատելու։
Ի՞նչ քայլեր է հնարավոր եւ անհրաժեշտ ձեռնարկել Հայաստանի եւ Լեհաստանի միջեւ քաղաքական եւ տնտեսական ոլորտներում հարաբերությունների խորացման համար։
Կարծում եմ, կան որոշ հարթակներ, որտեղ հնարավոր է խորացնել հայ-լեհական հարաբերությունները։ Անկեղծ ասած՝ մյուս ոլորտներում հարաբերությունների խորացման հիմքը, ըստ իս, տնտեսական համագործակցությունն է։ Մեր երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառությունը կազմում է շուրջ 50 մլն դոլար, եւ ես կարծում եմ, որ դա շատ քիչ է։ Վստահ եմ, որ առաջիկա տարիներին, ոչ հեռու ապագայում այդ ցուցանիշը կարող է մի քանի անգամ աճել։ Ինձ համար մեծ խթան էր լեհական ձեռնարկության բացումը։ Խոսքը «Լյուբավա» ընկերության մասին է։ Հատկանշական է, որ ներդրումները կատարվելու են պաշտպանական ոլորտում։
Ինչպես նշել է մեր քաղաքական գործիչներից մեկը, ռազմական ոլորտում  համագործակցությունը վկայում է ոչ միայն բարիդրացիական հարաբերությունների մասին, դա նաեւ փոխադարձ վստահության գրավականն է։ Մյուս լեհ ներդրողները ուշադիր հետեւում են «Լուբավայի» հաջողություններին եւ ձեռքբերումներին։ Սա Հայաստանում առաջին խոշոր լեհական ներդրումն էր, որին կարող են հաջորդել ուրիշները։ Ես գրեթե ամեն օր հաղորդագրություններ եմ ստանում շահագրգռված լեհ ներդրողներից, որոնք հետաքրքրված են հայ գործընկերների հետ համագործակցության հեռանկարներով, քանի որ նրանք նաեւ մտածում են Հայաստանի միջոցով երրորդ աշխարհի շուկա դուրս գալու մասին։
Պետք նշեմ, որ պլանավորվում է Յագելոնի համալսարանում հայագիտության ամբիոն բացել։ Շատերը հետաքրքրված են հայկական  մշակույթի, պատմության եւ ավանդույթների ուսումնասիրությամբ։ Լեհաստանում կան խաչքարեր, հին հայկական ձեռագրեր։ Այդ ամենը վկայում է Լեհաստանում հայերի ներկայության մասին։ Վերջերս ես ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարի հետ քննարկել եմ լեհաստանում կրթության հնարավորություն ստացող  ուսանողների քանակն ավելացնելու հարցը։
Ես լիահույս եմ, որ Ռիգայում կայանալիք «Արեւելյան գործընկերության» գագաթնաժողովում կհաջողվի մշակել Հայաստանի եւ Եվրամիության համագործակցության նոր ծրագիր։ Մենք կարծում ենք, որ Հայաստանը եվրոպական քաղաքակրթության մի  մասն է եւ հնարավորինս պետք է մոտ լինի Եվրոպային։ Այդ պատճառով Լեհաստանը շահագրգռված է, որպեսզի Հայաստանը պահպանի եվրոպական ուղղվածությունը, իսկ մենք մեր հերթին կանենք ամեն բան, որպեսզի Հայաստանը պահպանի այդ դիրքորոշումը նաեւ Եվրասիական տնտեսական միությանը անդամագրվելուց հետո։
Մոտ ժամանակներս սպասվո՞ւմ են բարձր մակարդակի այցելություններ:
Ամենայն հավանականությամբ, այո, քանի որ այս պահին դեռեւս չի կայացել Լեհաստանի նախագահի այցը Հայաստան: Այսինքն մենք աշխատելու ենք այդ ուղղությամբ: Սակայն հիմա մեր երկրում նախագահական ու խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավ է ընթանում: Քաղաքական գործիչները զբաղված են այդ գործընթացներով, բայց մենք հույս ունենք, որ մոտ ժամանակներս մեզ կհաջողվի բարձր մակարդակի երկկողմ այցելություններ կազմակերպել:
Բացի այդ, պետք է ասեմ, որ մոտ ժամանակներս կարող են նախարարների հանդիպումներ կազմակերպվել: Առաջիկա երեք ամիսներին հնարավոր է նմանատիպ երկու այց եւ այդ հանդիպումները ինտենսիվ բնույթ կկրեն: Մեր գյուղատնտեսության նախարարը իր հայ գործընկերոջը Լեհաստան է հրավիրել: Այնտեղ գյուղատնտեսության ոլորտին վերաբերող ցուցահանդեսներ կլինեն: Դրա շրջանակներում կարող են սերտ կապեր հաստատվել հետագա համագործակցության ընդլայնման եւ երրորդ երկրների շուկաներ դուրս գալու համար: Հնարավոր է նաեւ հանդիպում Հայաստանի ու Լեհաստանի արդարադատության նախարարների միջեւ: Դա, կարելի է ասել, հեռանկարային ու իրատեսական է, այսինքն իրավական հարցերը կարգավորելու մեծ հնարավորություն է ստեղծվում: Երեւանում տեղի կունենա նաեւ եվրոպական երկրների կրթության եւ գիտության նախարարների հանդիպումը, որի շրջանակներում Հայաստանում ներկա կլինեն նաեւ Լեհաստանի ներկայացուցիչները:
-Մայիսին Ռիգայում տեղի կունենա «Արեւելյան գործընկերության» գագաթաժողովը: Կհաջողվի՞ արդյոք համաձայնեցնել որեւէ փաստաթուղթ, որը կսահմանի Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ հետագա համագործակցության իրավական շրջանակները: Ինչպիսի՞ն են նման փաստաթղթի ստորագրման հեռանկարները:
Եթե խոսքը «Արեւելյան գործընկերության» մասին է, ապա ԵՄ-ն ծրագիր ունի երկրների հետ առանձին համագործակցության համար եւ դրանց ձեւաչափերը տարբեր են: Այստեղ խոսքը երկու տարբեր ինտեգրացիոն համակարգերի համագործակցության մասին չէ, այլ ամեն մի երկրի հետ առանձին ձեւաչափ է մշակվում: «Արեւելյան գործընկերության» ծրագիրը կոնկրետ ուղղված է 6 անդամ երկրների: Ռիգայում մեր գործընկերների հետ կխոսենք համագործակցության տարբեր ձեւաչափերի մասին, կան տարբեր պլաններ՝ կախված կոնկրետ երկրից: Երեք երկրներ՝ Ուկրաինան, Մոլդովան եւ Վրաստանը, ստորագրել են ԵՄ-ի հետ ասոցացման համաձայնագիրը եւ ցանկություն են հայտնել հետագայում դառնալ ԵՄ անդամ: Ադրբեջանը հետաքրքրություն է հայտնել համագործակցել ԵՄ-ի հետ մի քանի ոլորտներում: Բելառուսը դեռեւս տատանվում է, թե համագործակցության որ ձեւաչափն է իրեն հարմար, դեռեւս համագործակցության ձեւերի վերաբերյալ հստակ ցանկություն չկա: Իսկ Հայաստանը ԵՄՏ-ին իր անդամակցության համատեքստում ցանկություն է հայտնել խորացնել համագործակցությունը նախ քաղաքական ոլորտում:
Ռիգայում մենք այդ 6 երկրներից յուրաքանչյուրի հետ կխոսենք համագործակցության տարբեր ձեւաչափերով: «Արեւելյան գործընկերության» գագաթաժողովը Ռիգայում ոչ մի կապ չունի ԵՏՄ-ի հետ: ԵՏՄ-ն չի կարելի համեմատել կամ համադրել ԵՄ-ի հետ, քանի որ դրանք տարբեր համակարգեր են: ԵՄ-ն բավական հարուստ փորձ ունի, բացի այդ, արդեն ձեւավորվել է ներքին օրենսդրություն, ուստի չի կարելի համեմատել կամ զուգահեռներ անցկացնել ԵՄ-ի եւ ԵՏՄ-ի միջեւ:
ԵՄ երկրների ղեկավարներից է կախված որոշումը՝ կխոսե՞ն նրանք ԵՏՄ երկրների հետ որպես ինտեգրացիոն համակարգի անդամների, թե պարզապես նրանց հետ առանձին-առանձին կհարաբերվեն: Բայց ես վստահ եմ, որ այդ հարցը չի ծագի գագաթաժողովի նախաշեմին, չի լինի ԵՄ անդամ երկրների ղեկավարների օրակարգում:
Հայաստանի եւ ԵՄ-ի միջեւ, մենք հույս ունենք, կհաջողվի համաձայնության հասնել նոր ձեւաչափի փաստաթղթի շուրջ նախքան Ռիգայի գագաթաժողովը, որովհետեւ Հայաստանը «Արեւելյան գործընկերության» գործընկեր է:
-Ձեր կարծիքով, այդ փաստաթուղթն ի՞նչ ոլորտներ կարող է ներառել:
Եթե խոսքը ասոցացման համաձայնագրի մասին է, ապա դրա տեքստը եւ բովանդակությունը հայտնի են: Այն վերաբերում է հիմնականում քաղաքական ու հասարակական ոլորտներին, այսինքն հասարակական ու քաղաքական դաշտը պետք է համապատասխանեցվի եվրոպականին: Մարդու իրավունքները, հասարակական կազմակերպությունների գործունեությունը, իրավական համակարգերի փոփոխությունները, այսինքն օրենսդրության ներդաշնակեցումը եվրոպականին:
Մենք գիտենք, որ Ասոցացման համաձայնագիրը բաղկացած է երկու մասից՝ քաղաքական ու Խորը եւ համապարփակ ազատ առեւտրի գոտու ստեղծման մասին պայմանագրից (DCFTA):  ԵՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունից հետո բաց է մնում քաղաքական համագործակցությունը, եւ արդեն դրա շրջանակներում անհրաժեշտ է բանակցություններ վարել: Երկու կողմերից հնչող հայտարարություններից կարելի է ենթադրել, որ, որ մերձեցումը հնարավոր է:
2015 թվականի հունիսին Լեհաստանի խորհրդարանը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը: 2015 թվականին լրանում է այդ մեծ ողբերգության 100-րդ տարելիցը, եւ Երեւանում հիշատակի միջոցառումներ են անցկացվելու: Հայտնի՞ է, ինչ մակարդակով է Լեհաստանը մասնակցելու դրանց:
Առայժմ հայտնի չէ, թե ինչ մակարդակով, սակայն Լեհաստանը միանշանակ ներկայացված կլինի այդ միջոցառումներին: Գրեթե հաստատ է, որ Լեհաստանը չի ներկայացվի նախագահի մակարդակով, քանի որ միջոցառումներից երկու շաբաթ անց մեր երկրում նախագահական ընտրություններ են: Իհարկե, առայժմ պաշտոնական որոշում չկա, բայց այդ մասին կարելի է ենթադրել՝ ելնելով երկրում տեղի ունեցող գործընթացներից: Ես հարցրեցի մեր նախագահին, սակայն նա դիվանագիտորեն պատասխանեց, որ Երեւանում տեղի ունեցող միջոցառումներին շատ դժվար կլինի ներկա գտնվել Լեհաստանում անցկացվող նախընտրական քարոզարշավի պատճառով: Լեհական կողմից վերջնական որոշում չկա այն մասին, թե ով է ներկայացնելու երկիրը: Եվ, հաշվի առնելով նախընտրական օրակարգը, այդ որոշումը բավական ուշ կկայացվի:
Դուք, հավանաբար, ծանոթ եք ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորիա Նուլանդի հայտարարությանն ադրբեջանական դիվերսանտների մասին, որոնք Լեռնային Ղարաբաղում անչափահասի են սպանել: Նրա խոսքով, «իհարկե, դա սարսափելի հանցագործություն է», սակայն ամերիկյան դիվանագետը հայկական կողմին կոչ է անում համապատասխան մարդասիրական  քայլ կատարել եւ վերադարձնել դիվերսանտներին: Կցանկանայի Ձեր կարծիքն իմանալ:
Ես, իհարկե, չէի ցանկանա մանրամասների անդրադառնալ, ինչպես տիկին Նուլանդը. նա եղել է Բաքվում, Թբիլիսիում: Ես ինքս չեմ եղել: Պետք է նշեմ միայն, որ միջազգային հանրության բարոյական պարտքն է՝ դատապարտել նման դեպքերը, առավել եւս, երբ հակամարտության ընթացքում երեխաներ են զոհվում: Մենք պետք է ձգտենք, որպեսզի ղարաբաղյան հակամարտությունը լուծվի խաղաղ ճանապարհով եւ վերջնականապես: Ցավոք, միջազգային հանրության ուշադրությունն այսօր կենտրոնակացած է այլ խնդիրների ուղղությամբ. ուկրաինական ճգնաժամ, Մերձավոր Արեւելքում «Իսլամական պետության» պատերազմ: Այդ խնդիրներն աշխարհին ավելի են մտահոգում, քան ղարաբաղյան հակամարտությունը: Բայց այս ամենը մեզ չի ազատում հակամարտությունը խաղաղ ուղիով լուծելու պարտականությունից: Այս հակամարտությունը չպետք է կասեցնի տարածաշրջանի զարգացման գործընթացները, առավել եւս՝ չպետք է զոհեր լինեն:
Փետրվարի 13-ին Դուք հանդիպեցիք «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետ եւ մի շարք հարցեր քննարկեցիք: Ի՞նչ մակարդակով է դիվանագիտական առաքելությունը համագործակցում Հայաստանի քաղաքական ուժերի, մասնավորապես՝ ընդդիմության հետ:
Ես ամբողջությամբ անկեղծ կլինեմ. ներկայում իմ խնդիրն է հանդիպել Հայաստանի քաղաքական դաշտի բոլոր ներկայացուցիչների, նախարարների, իմ գործընկեր դիվանագետների հետ, այդ թվում՝ ընդդիմադիր: Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետ հանդիպումն ընդամենը իմ օրակարգի հանդիպումներից մեկն էր: Իմ պարտականությունն է նաեւ հանդիպումներ անցկացնել ընդդիմադիր դաշտի ներկայացուցիչների հետ: Եվ հիմա ես այն վիճակում եմ, երբ, առաջին հերթին, հարցեր եմ ուղղում իմ զրուցակիցներին:
Ես Րաֆֆի Հովհաննիսյանին ուղղեցի հարցեր, որոնք կապված չեն ներքաղաքական կյանքի հետ, այլ հակառակը, վերաբերում էին արտաքին քաղաքականությանը: Ընդհանրապես, դեսպանը պետք է տեղեկացված լինի ներքաղաքական խնդիրների շուրջ, բայց լռի դրանց մասին: Բայց դա չի նշանակում, որ նա պետք է ներգրավվի ներքաղաքական խնդիրներում: Եթե ես ցանկանայի հրաժարվել դիվանագիտությունից եւ փորձեի ինձ վրա փորձագետի դեր վերցնել, նույնիսկ այդ դեպքում ինձ համար դժվար կլիներ գնահատականներ տալ՝ ոչ բավարար չափով տեղեկացվածության պատճառով: Ես առնվազն եւս 100 հանդիպում պետք է ունենամ պետական գործիչների, դիվանագետների, քաղաքական տարբեր ուժերի ներկայացուցիչների հետ, որպեսզի կարողանամ Հայաստանի մասին ընդհանուր պատկերացում կազմել: Հայաստանը հիասքանչ է նրանով, որ դժվար երկիր է բոլոր տեսանկյուններից: Հայաստանը բարդ պատմություն է ունեցել: Եվ հիմա դժվարին է Հայաստանի ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին քաղաքականությունը:
Իսկ որեւէ մշակութային միջոցառումներ նախանշվա՞ծ են:
Այո, մեզ մոտ որոշակի միջոցառումներ են նախանշված՝ կապված Հայաստանում Եվրոպայի օրերի հետ: Անկեղծորեն ասեմ, ես կցանկանայի Երեւանում ցուցադրել Թեոդոր Աքսենտովիչի մասին կնոջս ֆիլմը: Այն շատ հետաքրքիր է, քանի որ Աքսենտովիչն այն մարդն է, որը Եվրոպան եւ Հայաստանը միավորել է որպես գեղանկարիչ, արտիստ: Տարվա առաջին կեսին, երբ կժամանի Քշիշտոֆ Պենդերեցկին, լեհական ֆիլմեր կցուցադրվեն: Բայց նախ ցանկանում եմ հասնել նրան, որ երեւանյան կինոթատրոններում ցուցադրվի «Իդա» ֆիլմը, ինչպես նաեւ լեհական այլ ժապավեններ: Ինձ թվում է, որ կոմունիստական համակարգից ելքը նման է լեհերի եւ հայերի համար, եւ լեհական կինոյի այդ նոր ալիքը Հայաստանում շատերին կարող է հետաքրքել:
Կցանկանայի հենց Հայաստանում ցուցադրել օրորոցների հավաքածուն, որոնք պահպանվել են 200 տարվա ընթացքում եւ հավաքվել մեկ տեղում: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ քրիստոնեությունը կարեւոր տեղ է զբաղեցնում հայերի եւ Հայաստանի կյանքում, կարծում եմ, որ հավաքածուի ներկայացումը հարազատ եւ ինչ-որ առումով նաեւ հետաքրքիր կլինի յուրաքանչյուր հայի համար:
Գիտեմ նաեւ, որ Լեհաստանում պետք է հանդիպեն թատերարվեստի ներկայացուցիչները: Եվ հույս ունեմ, որ այս տարի մեզ կհաջողվի հայ-լեհական համատեղ որեւէ ներկայացում բեմադրել:

Новоназначенный Чрезвычайный и полномочный посол Польши в Армении Ежи Новаковски в интервью корреспонденту Новости Армении – NEWS.am поделился своим видением укрепления политических и экономических связей между двумя странами, а также взаимодействия Армения – Евросоюз и по ряду других вопросов:
Уже больше двух месяцев Вы находитесь в Армении. Каково Ваше первое впечатление о нашей стране? Что привлекло Вас в Армении, в ее столице?
Реально я здесь не два месяца, а несколько недель, поскольку приехал сюда прямо из Риги в начале декабря, но неделю спустя уехал на месяц в отпуск. Я приехал в Армению 20 января и вручил свои верительные грамоты президенту. Правда, наш президент решает, куда посылать  послов, но, откровенно говоря, Армения, как страна, была моим личным выбором. Мне кажется, что Армения является одной из самых интересных стран в этом регионе. Интересной с многих точек зрения: страна, которая является перекрестком между тремя цивилизациями: с одной стороны, это древняя христианская западная цивилизация, с другой стороны, это цивилизация очень близкая к региону Ближнего Востока, и, в конце концов, на менталитет очень сильно повлияла также советская система. Я по образованию историк, и Армения – это очень интересная страна с точки зрения моей первой профессии. Во-вторых, для Польши Армения является очень важным партнером на протяжении многих лет. Не только потому, что в Польше свыше 500 лет живет армянская диаспора, но также потому, что у нас всегда были хорошие отношения. В конце концов, Армения в настоящее время включена во многие, часто сложные политические процессы, которые происходят в современном мире. С одной стороны, вопрос карабахского конфликта, с другой стороны, одновременный процесс сближения с Евросоюзом и Евразийским Экономическим Союзом.
Я дружу со многими армянами в Польше, у меня есть очень хорошие армянские друзья. Моя супруга снимала первые фильмы про историю армянской общины Польши. И таким образом я приехал сюда работать.
Какие шаги можно и необходимо предпринять для углубления сотрудничества между Арменией и Польшей в сфере политических отношений, экономических связей?
Думаю, что есть несколько платформ, на которых можно углубить армяно-польские отношения. Честно говоря, основой для углубления отношений в других остальных сферах я считаю экономическое сотрудничество. Товарооборот между нашими странами составляет около$50 млн., и я думаю, что это очень мало. Уверен, что в ближайшие годы, в недалеком будущем этот показатель может увеличиться в несколько раз. Я получил очень большой стимул, когда узнал о создании польского предприятия: речь идет о компании «Любава». И примечательно, что эта инвестиция касается сферы оборонной промышленности. Как отметил один из наших политических деятелей, сотрудничество в военной сфере свидетельствует не только о том, что существуют добрососедские отношения, но и о наличии доверия в отношении друг друга. Остальные польские инвесторы пристально следят за успехами и достижениями «Любавы». Отмечается, что это первая крупная польская инвестиция в Армении. За ней могут последовать другие польские инвестиции. Я почти каждый день получаю сообщения от заинтересованных польских инвесторов, которых волнует присутствие и сотрудничество с армянскими коллегами, поскольку их также интересует выход на рынок третьих стран посредством Армении.
Должен отметить, что есть планы открыть кафедру арменоведения в Ягеллонском университете. Многие сейчас заинтересованы в изучении армянской культуры, истории, традиций. В Польше можно увидеть хачкары, старинные армянские рукописи. Все это свидетельствует о присутствии армян в Польше. Недавно я обсудил с министром образования и науки Армении вопросы увеличения числа студентов, которым будет уделена возможность получать образование в польских вузах.
Я полон надежд, что на предстоящем в Риге саммите «Восточного партнерства» удастся разработать новую программу сотрудничества Армении с Евросоюзом. Мы считаем, что Армения является частью европейской цивилизации и как можно близко должна быть к Европе. Поэтому Польша заинтересована в том, чтобы Армения сохранила проевропейский курс, и мы с нашей стороны сделаем все, чтобы она сохранила эту позицию после присоединения к Евразийскому Экономическому Союзу. Польша в ЕС является одной из тех стран, которые максимально заинтересованы в сближении Армении с Европой, конечно, включая и программу «Восточного партнерства».
Ожидаются ли в ближайшее время визиты на высшем уровне?
По всей вероятности, да, поскольку на данный момент пока еще не состоялся визит президента Польши в Армению. То есть мы будем работать в этом направлении. Однако сейчас в нашей стране  проходит предвыборная кампания как по президентским, так и парламентским выборам. Политические деятели заняты этими процессами. Но мы надеемся, что в ближайшее время нам удастся организовать двусторонние визиты на высшем уровне.
Кроме того, должен сказать, что в ближайшее время будут организованы встречи министров. В течение ближайших трех месяцев возможно два таких визита. И эти встречи будут носить интенсивный характер. Наш министр сельского хозяйства пригласил своего армянского коллегу в Польшу. Там пройдут выставки, касающиеся сельскохозяйственной сферы. В рамках этого могут быть установлены крепкие связи для расширения дальнейшего сотрудничества и выхода на третьи рынки. Возможна также встреча министров юстиции Армении и Польши. Это, можно сказать, как перспективно, так и реалистично, то есть урегулирование правовых вопросов представляет большую важность. В Ереване пройдет также встреча европейских министров образования и науки, и в рамках этого в Армении будет присутствовать также представитель Польши.
В мае этого года в Риге состоится саммит «Восточного партнерства». Удастся ли согласовать какой-то документ, устанавливающий правовые рамки дальнейшего сотрудничества между Арменией и Европейским Союзом? Каковы перспективы подписания такого документа?
Если речь идет о «Восточном партнерстве», то у ЕС есть программы для отдельного сотрудничества со странами, и их форматы разные. Здесь речь не идет о сотрудничестве двух разных интеграционных систем, а с каждой страной разрабатывается отдельный формат. Программа «ВП» конкретно ориентирована на 6 стран-участниц. В Риге мы с нашими партнерами будем говорить о разных форматах сотрудничества, есть разные планы в зависимости от конкретной страны. 3 страны – Украина, Молдова и Грузия – подписали соглашения об ассоциации и выразили желание в будущем стать членами Евросоюза. Азербайджан выразил заинтересованность сотрудничать с ЕС всего в нескольких сферах. Беларусь пока колеблется, какой формат взаимодействия ей интересен: пока нет четких пожеланий с точки зрения формы сотрудничества. А Армения в контексте своего участия в Евразийском экономическом союзе выразила желание углублять сотрудничество прежде всего в политической сфере. И в Риге мы с каждым из наших 6 партнеров поговорим об отдельном формате сотрудничества. Саммит «Восточного партнерства» в Риге не будет иметь никакого отношения к Евразийскому экономическому союзу. ЕАЭС нельзя сравнивать или сопоставлять с Евросоюзом, поскольку это разные системы, и ЕС владеет довольно богатым опытом, кроме того, уже сформировано внутреннее законодательство. Поэтому нельзя сравнивать или проводить параллели между ЕС и ЕАЭС. От руководителей стран ЕС зависит решение, будут ли они говорить со странами ЕАЭС как с членами интеграционной системы или просто станут относиться к ним по отдельности. Но я уверен, что этот вопрос не возникнет накануне саммита, он не будет на повестке руководителей стран-участниц ЕС.
Между Арменией и ЕС, мы надеемся, удастся добиться согласования документа нового формата еще до Рижского саммита. Потому что Армения является партнером по «ВП».
На Ваш взгляд, какие сферы может включить в себя этот документ?
Если речь идет о Соглашении об ассоциации, то его текст и содержание известны. Оно касается в основном политической и общественной сфер, то есть, соответствия общественного и политического поля европейскому. Права человека, деятельность общественных организаций, изменение правовых систем, то есть гармонизация законодательного поля с европейским.
Как мы знаем, Соглашение об ассоциации состоит из двух частей – политическая и Договор о создании Глубокой и всеобъемлющей зоны свободной торговли (DCFTA). После вступления Армении в ЕАЭС остается открытым политическое сотрудничество, и уже в рамках этого необходимо вести переговоры. Как можно предполагать из заявлений, которые делают обе стороны, сближение возможно.
В июне 2005 года парламент Польши признал Геноцид армян. В 2015 году исполняется 100-летие этой великой трагедии, и в Ереване предусматриваются мероприятия. Известно ли, на каком уровне Польша будет представлена на них?
Пока не решено – на каком уровне, но Польша однозначно будет представлена на этих мероприятиях. Почти точно Польша не будет представлена на уровне президента, поскольку через две недели после мероприятий у нас состоятся президентские выборы. Конечно, пока нет  официального решения, но об этом можно предположить, исходя из происходящих в стране процессов. Я спросил нашего президента, однако он дипломатично ответил, что будет очень трудно присутствовать на мероприятиях в Ереване  по причине предвыборной кампании в Польше. Окончательного решения с польской стороны о том, кто будет представлять страну на мероприятиях, пока нет. И, учитывая предвыборную повестку, это решение будет принято довольно поздно.
Вы наверно знакомы с заявлением заместителя госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Виктории Нуланд об азербайджанских диверсантах, убивших несовершеннолетнего ребенка в Нагорном Карабахе. По ее словам, «конечно, это – ужасное преступление», но американский дипломат призвала армянскую сторону совершить соответствующий гуманитарный жест, вернув диверсантов. Хочу узнать Ваше мнение.
Я, конечно, не хотел бы затрагивать подробности, как госпожа Нуланд: она была в Баку, в Тбилиси. Я сам не бывал там. Должен всего лишь отметить, что моральное обязательство международного сообщества – осудить подобные случаи, тем более, если в ходе конфликта погибают дети. Мы должны стремиться к тому, чтобы карабахский конфликт был разрешен мирным путем и окончательно. К сожалению, внимание международного сообщества на сегодняшний день сконцентрировано на других вопросах – украинский кризис, война «Исламского государства» на Ближнем Востоке. Эти проблемы больше волнуют мир, чем карабахский конфликт. Однако все это не освобождает нас от того обязательства, что конфликт должен быть решен мирным путем. Этот конфликт не должен парализовать процессы развития в регионе, и тем более не должны быть жертвы.
13 февраля Вы встретились с лидером партии «Наследие» Раффи Ованнисяном и обсудили с ним ряд вопросов. На каком уровне у дипмиссии сотрудничество с политическими силами Армении, в частности – оппозиционными?
Я буду полностью искренен: в настоящее время моя задача состоит в проведении встреч со всеми представителями политического поля Армении, с министрами, с моими коллегами-дипломатами, в том числе с оппозиционными игроками. Встреча с Раффи Ованнисяном была лишь одной из встреч моей повестки. Мое обязательство – провести также встречи с представителями оппозиционного поля. И я сейчас нахожусь в том состоянии, что, в первую очередь, задаю вопросы моим собеседникам. Я адресовал Раффи Ованнисяну вопросы, которые не касались внутриполитической жизни, а, наоборот, касались внешней политики. Вообще посол должен быть осведомлен о внутриполитических проблемах, но промолчать о них. Однако это не означает, что он должен быть вовлечен во внутриполитические проблемы. Если бы я захотел отказаться от роли дипломата и попытаться взять на себя роль эксперта, даже в этом случае для меня очень трудно было бы дать оценки по причине недостаточной осведомленности. У меня намечено еще, по меньшей мере, 100 встреч с государственными деятелями, дипломатами, представителями разных политических сил, чтобы удалось сформировать мнение об Армении в целом. Армения превосходна тем, что очень трудная страна со всех точек зрения. У Армении была сложная история. И сейчас сложна как внутренняя, так и внешняя политика Армении.
Намечены ли какие-то культурные мероприятия?
Да. У нас намечены определенные мероприятия, связанные с Днями Европы в Армении. Скажу откровенно, я бы хотел показать в Ереване фильм моей жены о Теодоре Аксентовиче. Он очень интересен, потому что Аксентович – тот человек, который соединял Европу и Армению как живописец, как артист. В первой половине года, когда приедет Кшиштоф Пендерецкий, будут показаны польские фильмы. Но, прежде всего, я хочу добиться того, чтобы в ереванских кинотеатрах был показан фильм «Ида», а также другие польские картины. Мне кажется, выход из коммунистической системы похож для поляков и для армян, и эта новая волна польского кино может оказаться интересной для многих зрителей в Армении.
Я бы хотел именно в Армении показать коллекцию ясли, которая сохранялась на протяжении 200 лет и была собрана в одном месте. Учитывая то обстоятельство, что христианство занимает важное место в жизни армян и Армении, думаю, что представление коллекции будет родным и в какой-то мере интересным для каждого армянина.
Я знаю также, что в Польше должны встретиться представители театрального искусства. И надеюсь, что в этом году нам удастся поставить какое-то совместное армяно-польское представление.