Հայաստանում շուրջ 160 փախստական կա Ուկրաինայի հարավ-արեւելքից: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանի միգրացիոն պետական ծառայության ղեկավար Գագիկ Եգանյանը:
Նրանց մեծ մասը, բնականաբար, ազգությամբ հայեր են, բայց կան նաեւ ոչ հայեր, ընդ որում՝ ոչ խառն ամուսնությամբ ամուսիններ:
«Կան ե՛ւ ուկրաինացիներ, ե՛ւ ռուսներ, որոնք նախկինում կապ չեն ունեցել Հայաստանի հետ, բայց որոշել են ապաստան փնտրել հենց այստեղ: Մենք չենք խոչընդոտում: Մեր սահմանափակ հնարավորություններով փորձում ենք բոլորին տեղավորել»,- նշեց Եգանյանը:
Հայերին եւ ոչ հայերին տրամադրվող օգնության հարցում, բնականաբար, տարբերություն չի դրվում: «Մեր տրամադրության տակ գտնվող բնակֆոնդում բոլորին ժամանակավոր ապաստան է տրամադրվում»,- հավելեց Միգրացիոն ծառայության ղեկավարը:
Փախստականների համար դժվարություններ չեն ստեղծվում նաեւ աշխատանքի տեղավորման հարցում: Ուկրաինական անձնագրերով նրանք կարող են առանց դժվարության Հայաստանում աշխատանք գտնել: «Մեր օրենսդրությունը դա թույլ է տալիս»,- ամփոփեց Եգանյանը:

YEREVAN. – There are about 160 refugees in Armenia from the southeast of Ukraine.
The head of the Armenian State Migration Agency, Gagik Yeganyan, told the aforesaid to Armenian News-NEWS.am.
As per Yeganyan, even though most of these refugees are ethnic Armenians, there are also non-Armenians, moreover, non-mixed marriage couples.
“There are both Ukrainians and Russians, who previously had no contacts with Armenia, but decided to seek asylum here,” the agency chief noted, and added: “We don’t prohibit; we try, with our limited facilities, to accommodate everyone.”
“Everyone is provided temporary shelter in the housing at our disposal,” Yeganyan also said.
As per the agency head, these refugees do not face difficulties also in terms of employment, and they can find a job in Armenia without difficulty, and with their Ukrainian passports.