Ռուսական IT ընկերությունները Հայաստանով կարող են դուրս գալ եվրոպական շուկա։ Այս մասին ապրիլի 2-ին  Երեւանում ռուսական ՏՏ ձեռնարկությունների IT արտագնա գագաթնաժողովի  բացմանը հայտարարեց ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը կարող է ռուսական ընկերություններին կադրային բազա եւ հրապուրիչ պայմաններ տրամադրել։ Ըստ փոխվարչապետի՝ հատկապես արդյունավետություն են ապահովում իհարկե օտարերկրյա մասնակցությամբ ձեռնարկությունները, սակայն նաեւ տեղականներն են ձգտում բարձր մակարդակի։ Բացի այդ հանրապետությունում ստարտապների համար կան լավ պայմաններ։ Նրանք 3 տարով ազատվում են շահութահարկից, իսկ եկամտահարկը վճարում են 10 տոկոս։
«Կարծում եմ, այս ամենը հայկական շուկան գրավիչ է դարձնում ռուսական ընկերությունների համար»,- հայտարարել է Գաբրիելյանը։
Ապրիլի 2-3-ը Երեւանում ընթացող գագաթնաժողովը կազմակերպել էր Ռուսաստանի ՏՏ եւ համակարգչային ձեռնարկությունների միությունը, որոնց տեղում աջակցել է Հայաստանի տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (UITE)-ը։,

YEREVAN. – Russian IT companies can enter European market through Armenia, Deputy Prime Minister Vache Gabrielyan said during the opening of the field summit of Russian IT companies in Yerevan.
Armenia can offer Russian companies the staff and attractive conditions. Four hundred Armenian IT companies employ around 11,000 people. In addition, Armenia has good conditions for the work of startups: such companies are exempt from profit tax for three years, while income tax is set at ten percent as compared to 24.4- 36 percent for other companies.
“I think this will make Armenian market attractive for the Russian companies,” he resumed.
Yerevan is hosting an IT summit on April 2-3 that is organized by Russia Information and Computer Technologies Industry Association (APKIT) with the support of Armenia-based Union of Information Technology Enterprises (UITE).