ԵԱՀԿ-ի լրատվամիջոցների հարցերով լիազոր ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը զեկույց է պատրաստել խոսքի ազատության մասին, որտեղ խիստ քննադատության է ենթարկում Ադրբեջանին:
«Մարտի 25-ին ես դիմել եմ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովին, որպեսզի ողջունեմ նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից «Ազադլիգ» թերթի գլխավոր խմբագիր Գանիմաթ Զահիդին ներելու որոշումը: Զահիդը բանտարկվել է կասկածելի քրեական մեղադրանքով եւ անազատության մեջ է անցկացրել 4 տարի (իր պատժի կեսը)»,- ասված է զեկույցում: Այնուհետեւ Միյատովիչը շարունակում է.
«Իմ բոլոր հետագա միջոցառումներում ուշադրությունը կենտրոնացված է եղել դեռեւս բանտարկության մեջ գտնվող լրագրողների եւ բլոգերների վրա: Ապրիլի 22-ին ես հրապարակայնորեն կոչ եմ արել Ադրբեջանի իշխանություններին կատարել Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի որոշումը, ըստ որի՝ լրագրող Էյնուլա Ֆաթուլաեւը 2007-ին անօրինականորեն դատապարտվել է 8,5 տարվա ազատազրկման եւ պետք է անհապաղ ազատ արձակվի:
Հունիսի 15-ին ես դիմել եմ նախագահ Ալիեւին՝ խնդրելով հասնել Ֆաթուլաեւի եւ երկու բլոգերների` Էմին Աբդուլաեւի եւ Ադնան Հաջիզադեի ազատմանը, որոնք դատապարտվել են համապատասխանաբար, 2 եւ 2,5 տարվա ազատազրկման` խուլիգանության եւ թեթեւ մարմնական վնասվածքներ հասցնելու մեղադրանքով: Վերաքննիչ դատարանը երկու հայցերն էլ բավարարել է»,- ասել է նա:
ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը նշել է, որ հուլիսի 6-ին Բաքվի մարզային դատարանը Ֆաթուլաեւին դատապարտել է 2,5 տարի լրացուցիչ ժամկետով` թմրանյութեր պահելու կասկածելի մեղադրանքով:
Նույն օրը, ես հրապարակայնորեն դատապարտել եմ այդ վճիռը, որը, իմ կարծիքով, ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը չի ցանկանում կատարել լրատվամիջոցների ազատության վերաբերյալ ԵԱՀԿ-ի առջեւ ստանձնած իր պարտավորությունները: Մեր վարչությունը շարունակելու է ուշադիր հետեւել Ֆաթուլաեւի գործին եւ պնդել, որպեսզի լրագրողը, ինչպես նաեւ 2 բլոգերները ազատ արձակվեն»,- ընդգծել է Դունյա Միյատովիչը:

Уполномоченный ОБСЕ по средствам массовой информации Дуня Миятович представила доклад по свободе слова, в котором жестко раскритиковала Азербайджан.
«25 марта я обратилась к министру иностранных дел Азербайджана Эльмару Мамедъярову, чтобы поприветствовать решение президента Ильхама Алиева помиловать Ганимата Захида, главного редактора газеты «Азадлыг». Захид отсидел половину срока в четыре года тюремного заключения, он был осужден из-за сомнительных криминальных обвинений», - говорится в докладе.
Далее она продолжает: «Все мои последующие мероприятия были сосредоточены на трех оставшихся заключенных журналистах и блоггерах. 22 апреля я публично призвала власти Азербайджана выполнять решение Европейского суда по правам человека , постановившего, что журналист Эйнулла Фатуллаев был незаконно приговорен 8,5 годам тюрьмы в 2007 году и должен быть немедленно освобожден».
«15 июня я обратилась к президенту Алиеву с просьбой добиться освобождения Фатуллаева и двух блоггеров - Эмина Абдуллаева (Милли) и Аднана Гаджизаде, - которые осуждены на два и два с половиной года лишения свободы, соответственно, по обвинению в хулиганстве и нанесении легких телесных повреждений. Апелляционный суд удовлетворил оба иска», - сказала она.
Представитель ОБСЕ отметила, что 6 июля окружной суд в Баку приговорил Фатуллаева к дополнительному сроку в виде двух с половиной лет колонии строгого режима, основываясь на весьма сомнительных обвинениях в хранении наркотиков.
«В тот же день, я публично осудила этот новый приговор, который, на мой взгляд, демонстрирует, что Азербайджан не желает выполнять свои обязательства перед ОБСЕ по свободе СМИ. Мое Управление будет продолжать внимательно следить за делом Фатуллаева и будет продолжать настаивать на том, чтобы этот журналист, а также два видео-блоггера быть освобождены», - отметила она.