Աշխատանքային այցով Ղազախստանում գտնվող վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակությունն այսօր մասնակցել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստին:
Նիստում ելույթով հանդես են եկել ԵԱՏՄ անդամ պետությունների վարչապետները: Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն իր խոսքում նշել է, որ մեկ տարվա ընթացքում, ինչ ստորագրվել է Եվրասիական տնտեսական միության համաձայնագիրը, որոշումների եւ համաձայնությունների իրականացման ընթացքը ցույց է տալիս, որ բոլոր մասնակիցների կողմից առկա է ինտեգրացիոն գործընթացները խորացնելու պատրաստակամություն: Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով՝ սերտ առեւտրատնտեսական հարաբերությունները, ներդրումային եւ տեխնոլոգիական կապերը պետք է նպաստեն անդամ երկրների տնտեսությունների արդիականացմանը եւ մրցունակության բարձրացմանը: Հայաստանի վարչապետն անդրադարձել է օրակարգային մի շարք հարցերի՝ ներկայացնելով իր տեսակետները եւ առաջարկները: Կառավարության ղեկավարը ներկայացրել է իր մոտեցումները համագործակցության ընդլայնման հեռանկարների շուրջ:
Նիստի ընթացքում ԵԱՏՄ անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարները քննարկել են ԵԱՏՄ շրջանակում հետագա համագործակցության զարգացմանն ուղղված մոտ երկու տասնյակ հարցեր: Նիստի արդյունքում ստորագրվել եւ հավանության են արժանացել մի շարք փաստաթղթեր, որոնք ամրագրում են անդամ պետությունների փոխգործակցությունը տնտեսության բազմաթիվ ոլորտներում: Մասնավորապես, հաստատվել է թեթեւ արդյունաբերության զարգացման միջոցառումների ծրագիրը, որը նախատեսում է փոխշահավետ արդյունաբերական կոոպերացիայի զարգացման գործիքների կիրառման միջոցով խթանել ոլորտում մրցունակ ապրանքների արտադրությունը: Հավանության է արժանացել ԵԱՏՄ անդամ պետություններում գյուղատնտեսության համար մեքենաների եւ սարքավորումների արտադրության զարգացման համար պայմաններ ստեղծելու հարցը:
Քննարկվել են նաեւ մի շարք փաստաթղթերի նախագծեր, որոնց ընդունումը նախատեսված է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի կողմից:
Որոշվել է Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի հաջորդ նիստն անցկացնել սեպտեմբերին Բելառուսում:
Նիստի ավարտին տեղի է ունեցել Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծմանը նվիրված փոստային հոբելյանական նամականիշների մարման արարողությունը:
Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստից հետո կայացել է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների կառավարությունների ղեկավարների առանձնազրույցը Վիետնամի վարչապետ Նգուեն Տան Զունգի հետ, որից հետո ստորագրվել է Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետությունների եւ Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության միջեւ համաձայնագիրը:

Within the framework of a working trip to Kazakhstan, the Armenian governmental delegation headed by PM Hovik Abrahamyan today took part in the Eurasian Intergovernmental Council meeting.
The speakers of the meeting were the PMs of the Eurasian Economic Union (EAEU) member states. In his speech, Armenia’s PM Hovik Abrahamayan noted that within a year after signing the EAEU agreement, the implementation process of decisions and agreements indicates the readiness of all the participants to deepen the integration. According to Abrahamyan, close trade and economic ties must contribute to the modernization of the member states’ economy, as well as raise competition. He also presented his approaches to the cooperation expansion perspectives.
During the meeting, the government heads of the EAEU member states discussed around twenty questions on the further cooperation development in the framework of the EAEU. The meeting resulted in the signing and approving of a number of documents, prescribing the cooperation of member states various economic spheres. Specifically, the Light Industry Development Action Plan was confirmed. The question on creating conditions for the development of vehicles and equipment for agriculture in the EAEU member states was also approved.
The participants also discussed a number of draft documents, which are expected to be adopted by the Supreme Eurasian Economic Council.
It was decided to hold the next meeting in Belarus in September.
The meeting was followed by the private talks between the government heads of EAEU member states and Vietnam PM Nguyen Tan Dung, after which an agreement between the EAEU member states and the Socialist Republic of Vietnam was signed.