Երեւանում հոկտեմբերի 10-ին իր աշխատանքն է սկսում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության մասնակից երկրների արտգործնախարարների համաժողովի 31-րդ նստաշրջանը։ Համաժողովին զուգահեռ կանցնի Ֆրանկոֆոնիայի Մշտական խորհրդի 96 -րդ նստաշրջանը։
Երկօրյա նիստը կանցնի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։ Համալիրի շենքում կազմակերպվել են ցուցահանդեսներ ու պավիլյոններ, որոնք ներկայացնում են հայկական մշակույթն ու հայկական արտադրության ապրանքներ՝ գորգերը, կոսմետիկան, ձեռագործ խաղալիքներ։
Համաժողովը սկսվել է դիմավորելու հանդիսավոր արարողությունից ՝ Երեւան ժամանած արտասահմանյան պատվիրակությունների ղեկավարներին կարմիր գորգուղու վրա ողջունում էին ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միքայելա Ժանը, Սենեգալի արտգործնախարար Նդիայե Մանկերը։
Համաժողովին մասնակցելու համար հրավիրվել են 5 մայրցամաքներ ներկայացնող 80 երկրների ԱԳՆ ղեկավարներ։ Ընդհանուր առմամբ Հայաստանի մայրաքաղաք են ժամանել կազմակերպության մասնակից երկրների ու քարտուղարության մոտավորապես 500 ներկայացուցիչներ։ Հանդիպման մասնակիցները կքննարկեն օրակարգային հարցեր, տարածաշրջանային ու միջազգային խնդիրներ, կընդունեն համապատասխան բանաձեւեր։
Համաժողովին զուգահեռ անցնում է նաեւ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միքայելլա Ժանի պաշտոնական այցը Հայաստան։ Նախատեսված է մշակութային հարուստ ծրագիր։ Այդ թվում հոկտեմբերի 10-ին Մարզահամերգային համալիրում կկայանա Շառլ Ազնավուրի համերգը։ Հայաստան են ժամանելու նաեւ երաժշտական խմբեր Ֆրանսիայից ու Հայիթիից, որոնք համերգներ են տալու Երեւանում ու Գյումրիում։

В Ереване 10 октября начинает свою работу 31-я сессия форума министров иностранных дел стран-участниц международной организации Франкофонии. Параллельно форуму пройдет 96-я сессия Постоянного совета Франкофонии.
Двухдневное заседание проходит в Спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна. В здании комплекса устроены выставки и павильоны, представляющие культуру и продукцию армянского производства: ковры, косметика, игрушки ручной работы.
Форум начался с торжественной церемонии встречи: глав прибывших в Ереван зарубежных делегаций на красной ковровой дорожке приветствовали министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, генеральный секретарь международной организации Франкофонии Микаэлла Жан, министр иностранных дел Сенегала Ндиайе Манкер.
Для участия в форуме приглашения были направлены главам МИД 80 стран, представляющих 5 материков. В целом в столицу Армении прибыли около 500 представителей стран-участниц организации и секретариата. Участники встречи обсудят вопросы повестки, региональные и международные вопросы, примут соответствующие резолюции.
Параллельно форуму проходит официальный визит генерального секретаря международной организации Франкофонии Микаэллы Жан в Армению. Запланирована богатая культурная программа. В том числе, 10 октября в Спортивно-концертном комплексе состоится концерт Шарля Азнавура. В Армению прибудут музыкальные группы из Франции и Гаити, которые дадут концерты в Ереване и Гюмри.
Отметим также, что форум Франкофонии совпадет с праздничными мероприятиями в связи с 2797-летней годовщиной Еревана.