Երեւանում հոկտեմբերի 10-ին իր աշխատանքն է սկսում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության մասնակից երկրների արտգործնախարարների համաժողովի 31-րդ նստաշրջանը։ Համաժողովին զուգահեռ կանցնի Ֆրանկոֆոնիայի Մշտական խորհրդի 96 -րդ նստաշրջանը։
Երկօրյա նիստը կանցնի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում։ Համալիրի շենքում կազմակերպվել են ցուցահանդեսներ ու պավիլյոններ, որոնք ներկայացնում են հայկական մշակույթն ու հայկական արտադրության ապրանքներ՝ գորգերը, կոսմետիկան, ձեռագործ խաղալիքներ։
Համաժողովը սկսվել է դիմավորելու հանդիսավոր արարողությունից ՝ Երեւան ժամանած արտասահմանյան պատվիրակությունների ղեկավարներին կարմիր գորգուղու վրա ողջունում էին ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միքայելա Ժանը, Սենեգալի արտգործնախարար Նդիայե Մանկերը։
Համաժողովին մասնակցելու համար հրավիրվել են 5 մայրցամաքներ ներկայացնող 80 երկրների ԱԳՆ ղեկավարներ։ Ընդհանուր առմամբ Հայաստանի մայրաքաղաք են ժամանել կազմակերպության մասնակից երկրների ու քարտուղարության մոտավորապես 500 ներկայացուցիչներ։ Հանդիպման մասնակիցները կքննարկեն օրակարգային հարցեր, տարածաշրջանային ու միջազգային խնդիրներ, կընդունեն համապատասխան բանաձեւեր։
Համաժողովին զուգահեռ անցնում է նաեւ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միքայելլա Ժանի պաշտոնական այցը Հայաստան։ Նախատեսված է մշակութային հարուստ ծրագիր։ Այդ թվում հոկտեմբերի 10-ին Մարզահամերգային համալիրում կկայանա Շառլ Ազնավուրի համերգը։ Հայաստան են ժամանելու նաեւ երաժշտական խմբեր Ֆրանսիայից ու Հայիթիից, որոնք համերգներ են տալու Երեւանում ու Գյումրիում։

YEREVAN. – The 31st meeting of the Ministerial Conference of the International Organisation of La Francophonie (OIF) is getting underway Saturday in Yerevan, the capital city of Armenia.
In addition, the 96th meeting of the Permanent Council of the Francophonie will be convened in parallel with the aforesaid event.
The two-day meeting will be held at the Karen Demirchyan Sports and Concert Complex, where Armenian exhibitions and pavilions are also organized.
The conference began with the welcoming ceremony.
Foreign ministers of the eighty OIF member and observer countries from five continents were invited.
Around five hundred representatives from the OIF member states and its Secretariat have arrived in Yerevan to attend this event.
In parallel with this conference, OIF Secretary-General Michaëlle Jean is paying an official visit to Armenia.
The main cultural event of the 31st meeting of the OIF Ministerial Conference will be Saturday’s concert by world-renowned French Armenian singer, songwriter, actor, public activist, and diplomat Charles Aznavour.
In addition, music bands from France and Haiti will perform in Yerevan and in Gyumri city.
To note, the 31st meeting of the OIF Ministerial Conference has coincided with Yerevan’s 2,797th anniversary celebrations.