Նավթի համաշխարհային գները չորեքշաբթվա առք ու վաճառքի ընթացքում  թեթեւակի աճում են։ Էներգետիկայի միջազգային գործակալության զեկույցի տվյալները զսպում են դրանց աճը։ Այդ մասին է վկայում առք ու վաճառքի վիճակագրությունը։
Հյուսիսծովյան նավթի Brent ապրանքանիշի դեկտեմբերյան ֆյուչըրսների արժեքն աճել է  0,03% -ով՝ հասնելով մեկ բարելի դիմաց մինչեւ 49,70 դոլարի։ WTI ապրանքանիշի նոյեմբերյան ֆյուչըրսների գինն աճել է  0,05%-ով՝ հասնելով մինչեւ մեկ բարելի դիմաց 46,69 դոլարի, տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Ներդրողները դեռեւս արձագանքում են երեքշաբթի Էներգետիկայի միջազգային գործակալության հրապարակած զեկույցին։ Դրա համաձայն, 2015-ին նավթի հանդեպ համաշխարհային պահանջարկի տեմպերը կավելանան վերջին հինգ տարիների առավելագույն չափով՝ օրական  1,8 բարելով, իսկ  2016-ին աճը կնվազի մինչեւ օրական 1,2 միլիոն բարել։
ՕՊԵԿ-ի նավթի նկատմամբ առաջարկը, ԷՄԳ-ի տվյալներով հաջորդ տարում կկազմի  օրական  31,1 միլիոն բարել, ինչը օրական 0,2 միլիոն բարելով պակաս է սեպտեմբերյան կանխատեսումներից։

Мировые цены на нефть слабо растут в ходе торгов среды, данные ежемесячного доклада Международного энергетического агентства (МЭА) сдерживают их рост, свидетельствуют данные торгов.
Стоимость декабрьских фьючерсов на североморскую нефтяную смесь марки Brent росла на 0,03% — до 49,70 доллара за баррель. Цена ноябрьских фьючерсов на нефть марки WTI увеличивалась на 0,05% — до 46,69 доллара за баррель, передает РИА Новости.
Инвесторы все еще реагируют на опубликованный во вторник отчет Международного энергетического агентства (МЭА). Согласно сообщению, темпы роста мирового спроса на нефть в 2015 году ускорятся до пятилетнего максимума — на 1,8 миллиона баррелей в день, в 2016 году рост замедлится до 1,2 миллиона баррелей в день.
Спрос на нефть ОПЕК, по мнению экспертов МЭА, в следующем году составит 31,1 миллиона баррелей в день, что на 0,2 миллиона баррелей в день меньше сентябрьского прогноза.