Ներկայում Թուրքիայի տարածքում գտնվող միջնադարյան հայոց մայրաքաղաք Անիից մի քանի կմ հեռավորության վրա գտնվող հայտնի Բագնայրի վանքը տեղացիները որպես ախոռ են օգտագործում։
Քրդական DIHA գործակալության թղթակիցը եղել է Կարս նահանգի այն գյուղում, որտեղ կիսավեր վիճակում իր գոյությունն է շարունակում Վահրամ Պահլավունու կողմից կառուցած Բագնայրի վանքը։
Քուրդ թղթակցին զարմացրել է այն հանգամանքը, որ 989 թվականին կառուցված վանքը պետական պահպանության ներքո չէ, իսկ գյուղացիներն էլ այն որպես ախոռ են օգտագործում։
Գյուղացիները վանքի քարերն օգտագործել են իրենց տները, ախոռներն ու ցանկապատերը կառուցելու համար։
Թղթակցի հետ զրույցում գյուղացիները փորձել են արդարանալ՝ ասելով, թե որ պետությունը չի կարողանում պահպանել եկեղեցին, իրենք ինչպե՞ս պահպանեն։

Turkey’s famous Bagnayr monastery is used by the residents as a  barn.
According to the Kurdish DIHA agency, their correspondent visited the village in Kars province, where the monastery of Bagnayr built by Armenian Army Commander  Vahram Pahlavouni in 989, continues its almost ruined existence.
The Kurdish correspondent was surprised by the fact that the monastery isn’t under the state protection, and the villagers are using it as a barn.
The villagers used the stones of the Armenian monastery for building their houses, barns and fences.
Talking to the correspondent, the villagers tried to justify, saying that if the state can’t preserve the church, how can they do that?