Վանի ավերված հայկական եկեղեցիները տեղում ուսումնասիրած Կարո Փայլանը կոչով դիմել է Թուրքիայի մշակույթի եւ տուրիզմի նախարարին։
Թուրքական Sondakika–ի փոխանցմամբ՝ Կարո Փայլանը Վանում այցելել է Վարագավանք, Զորադիրի Սուրբ Էջմիածին եւ Սուրբ Բարդողեմեոս վանքերը եւ տեղում ուսումնասիրել դրանք։
Տեսնելով վանքերը ավերված եւ ոչնչացման եզրին, Կարո Փայլանը դիմել է Տուրիզմի եւ մշակույթի նախարարին՝ ասելով. «Այս վանքի ոչնչացումից ի՞նչ օգուտ եք ուզում ստանալ։ Այս վանքի ոչնչացումից Թուրքիան ոչ կշահի, ոչ կկորցնի։ Սա մտածե՞լ եք»։

Garo Paylan, who has been studying destroyed Armenian churches in Van, addressed the Turkish Minister of Culture and Tourism.
According to Turkey's Sondaggi, Garo Paylan visited the Varaghavank, Zoradir St. Echmiadzin, and St. Bardokhemeos monasteries in Van and studied them on site.
Seeing that the monasteries were destroyed and on the verge of destruction, Garo Paylan turned to the Minister of Tourism and Culture with the words, "What benefit do you want to gain from the destruction of this monastery? Turkey will neither gain nor lose from the destruction of this monastery. Have you thought about that?"