Թուրքիայի ներկայիս տարածքում գտնվող Վան նահանգի Իփեքյոլուի շրջանի Բաքրաչլը գյուղի հայկական Վարագավանք վանական համալիրը ոչնչացման եզրին է, գրում է Ermenihaber-ը։
Վարագավանքի եկեղեցիների մեծ մասն արդեն իսկ գոյություն չունեն: Այն ինչ մնացել է միայն պատերն են ու քարերը: Համալիրից կիսով չափ պահպանվել է միայն մեկ եկեղեցի, որը նույնպես փլուզման եզրին է:
Թուրքական աղբյուրի փոխանցմամբ, ներկայումս եկեղեցին գտնվում է   գյուղում ապրող 63 տարեկան քուրդ մի հովիվ հոգածության ներքո:
Նշվում է,որ վանական համալիրը ոչ մի իշխանության օրոք երբևիցե չի վերանորոգվել և  պետության կողմից մատնված է թողտվության:
Միայն Վանում 100-ից ավելի եկեղեցի կա, որոնցից սակայն վերանորոգվել է Վանա լճի 4 կղզիներից Ախթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցին և Էդրեմիտում (Արտամետ) գտնվող Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին:
Նշենք, որ Վարագավանքը կառուցել է 7-րդ դարում պատմական Վասպուրականի նահանգում՝ Վան քաղաքի հարավարևելյան հատվածում՝ Վարագա լեռան արևմտյան լանջին։ Նախկինում եղել է Վանի արքեպիսկոպոսի նստավայրը։

The Armenian Varagavank monastic complex in Bakracli village of Ipekyolu district of Turkey’s Van Province is on the verge of destruction, writes Ermenihaber.
Most of Varagavank's churches no longer exist, and all that remains from them are walls and stones. Only one church has been partially preserved from this monastic complex, but this church is also on the verge of collapse. This church is under the care of a 63-year-old Kurdish shepherd living in the aforementioned village.
The Varagavank monastic complex has never been restored under any Turkish government and is abandoned by the Turkish state.
There are more than 100 Armenian churches in Van Province alone, of which only the Holy Cross Church on Akhtamar Island on Lake Van and the Church of the Holy Mother of God in Edremit (Artamet) district have been restored.
The Varagavank monastic complex was built in the 7th century, in the historical Armenian Vaspurakan Province, in the southeastern part of the city of Van, on the western slope of Mount Varag. Previously, Varagavank was the residence of the Armenian archbishop of Van.