Նոյեմբերի 29-ին ԱՄՆ-ում պաշտոնապես փակվում է ամերիկացիների հեռախոսազանգերի մասին տվյալների հավաքագրման՝ Ազգային անվտանգության գործակալության (ԱԱԳ) սկանդալային ծրագիրը: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, դա արվում է Կոնգրեսի ընդունած եւ հունիսի սկզբին ԱՄՆ նախագահի կողմից ստորագրված օրենքին համապատասխան:
«ԱՄՆ-ի ազատության մասին ակտ» անունը ստացած նոր օրենքն ընդունվել է հասարակության ճնշմամբ: Փաստաթուղթը զգալիորեն սահմանափակում է ԱԱԳ էլեկտրոնային գաղտնալսման ծրագիրը, չնայած ամբողջությամբ չի արգելում: Քաղաքացիների մասին տվյալները պահպանվելու են կորպորատիվ արխիվներում, իսկ դրանք ստանալու համար հարկավոր կլինի դատարանի որոշում ունենալ:
Ըստ Ռոսիյսկայա գազետայի, ԱՄՆ հատուկ ծառայությունների՝ տվյալների հավաքագրման համակարգի բարեփոխումները նախաձեռնել էին ԱԱԳ նախկին գործակալ Էդվարդ Սնոուդենի արած մերկացումներից հետո:

В США 29 ноября официально закрывается скандальная программа Агентства национальной безопасности (АНБ) по сбору данных о телефонных звонках американцев. Это будет сделано в соответствии с законом, принятым Конгрессом и подписанным президентом США в начале июня.
Новый закон, получивший название «Акт о свободе США», появился под давлением общественности, пишет ТАСС. Документ вводит существенные ограничения на программы электронной слежки АНБ, хотя полностью их не запрещает. Он не разрешает спецслужбам изымать у компаний-провайдеров данные о телекоммуникациях граждан и хранить их в своей базе. Эти сведения будут скапливаться в корпоративных архивах, а для доступа к ним теперь необходимо получить санкцию суда, пишет Российская Газета.
Отметим, что реформа системы сбора данных спецслужбами США была инициирована после разоблачений, сделанных бывшим подрядчиком АНБ Эдвардом Сноуденом.